Cytaty Swietłana Aleksijewicz

Dodaj cytat
Siedzi młoda kobieta na ławce przed domem, karmi piersią dziecko... Sprawdziliśmy - mleko było radioaktywne. Matka Boska Czarnobylska...
Kiedy wracałem z Afganistanu, wiedziałem, że będę żył. A w Czarnobylu akurat na odwrót: śmierć może dosięgnąć człowieka wtedy, kiedy już jest w domu. Wróciłem... I wszystko się dopiero zaczyna... .
Atom wojenny to Hiroszima i Nagasaki, a pokojowy to żarówka w każdym domu. Nikt jeszcze się nie domyślał, że atom wojenny i pokojowy są bliźniakami. Wspólnikami. Zmądrzeliśmy, cały świat zmądrzał, ale dopiero po Czarnobylu.
Powiem pani dowcip... Wyszło rozporządzenie rządu o przywilejach dla ludzi z Czarnobyla... Do tych, którzy mieszkali w promieniu dwudziestu kilometrów od elektrowni, inni mają się zwracać "Jaśnie panie", a do tych, co mieszkali przy samej elektrowni i przeżyli: "Jaśnie oświecony"... Cha, cha!
Jest taki dowcip... Pyta słuchacz Radia Erewań: "Co to jest polityka?". Radio odpowiada: "A czy słyszał pan kiedy, jak komar sika? No więc polityka to sprawa jeszcze bardziej delikatna".
Najsprawiedliwsza na tym świecie jest śmierć
Czy w Czarnobylu było bardzo strasznie?”.
[...]„Ależ skąd! Każdy tam chodził rozpromieniony!”.
Nam, starym, trudno żyć...Ale cierpimy nie z powodu małych, poniżających emerytur.Najbardziej boli to, że zostaliśmy wygnani z wielkiej przeszłości w nieznośnie mała teraźniejszość. Już nikt nas nie zaprasza na spotkania w szkołach, w muzeach,już nie jesteśmy potrzebni. Nie ma nas już, a jeszcze żyjemy. To straszne- przeżyć swój czas...
Masa kłamstwa wiążącego się w naszej świadomości z Czarnobylem równa jest chyba tylko tej, którą wpajano nam w czterdziestym pierwszym roku...Za Stalina...
Bohater. Bohaterowie... Kto jest dzisiaj bohaterem? Dla mnie jest nim lekarz, który, nie zważając na polecenia z góry, mówi ludziom prawdę. Ale jak powiedział na naradzie redaktor:
- Zapamiętajcie! U nas nie ma lekarzy, nauczycieli, dziennikarzy ani naukowców. Wszyscy mamy teraz jeden zawód - człowiek radziecki.
- Cha, cha! "Tam na polu orze traktor, obok pali się reaktor. Jakby Szwedzi znać nie dali, nadal byśmy tak orali". Cha, cha!
"Kiedyś modliliśmy się do Marksa, teraz do dolara. Pogubiliśmy się w historii.
Gdybym mógł prosić o śmierć, to o zwyczajną. Nie czarnobylską.
Skoro uczeni nic nie wiedzą, pisarze nic nie wiedzą, to my pomożemy im swoim życiem i śmiercią
Lepiej zabijać z daleka, żeby nie spotkać się wzrokiem.
Mechanizm zła będzie działał i podczas apokalipsy.
A w ogóle to zrozumiałam, że w życiu straszne rzeczy przebiegają po cichu i zupełnie naturalnie...
Los to życie jednego człowieka, historia to życie nas wszystkich.
Życie jest jak potarcie zapałką o pudełko
Są choroby, których nie da się wyleczyć. Trzeba tylko siedzieć i głaskać po rękach.
Człowiek ratował tylko siebie, wszystkich innych zdradził.
© 2007 - 2024 nakanapie.pl