Tadeusz Boy-Żeleński
Zostań fanem autora:
× 1

Tadeusz Boy-Żeleński

Autor, zmarł w 1941 (żył 66 lat) 590 czytelników
8.2 /10
204 oceny z 16 książek,
przez 178 kanapowiczów
Urodzony 21 grudnia 1874 roku w Polsce (Warszawa)
Tadeusz Kamil Marcjan Żeleński, pseudonim „Boy (Boy-Żeleński) - polski tłumacz, krytyk literacki i teatralny, pisarz, poeta-satyryk, kronikarz, eseista, działacz społeczny, z wykształcenia lekarz.

Przełożył na język polski dzieła kanonu literatury francuskiej, między innymi: Pieśń o Rolandzie, Wielki testament François Villona, Gargantuę i Pantagruela Rabelais’go, Próby Michela de Montaigne’a, Tristana i Izoldę w opracowaniu Bédiera, rozprawy filozoficzne Kartezjusza i Pascala, wszystkie sztuki Moliera, Racine’a, Corneille’a i Woltera, dzieła pisarzy oświecenia, m.in. Monteskiusza i Rousseau, powieść Kubuś Fatalista i jego pan Diderota, cykl powieści Komedia ludzka Balzaka, powieści W poszukiwaniu straconego czasu Prousta, Czerwone i czarne Stendhala, Pani Bovary Flauberta, poezje Paula Verlaine’a, powieści André Gide’a i Anatole’a France’a, i wiele innych. Był autorem wierszy i piosenek, nierzadko satyrycznych, felietonów społeczno-obyczajowych, a także książek z zakresu historii literatury.

Ukończył studia medyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od młodych lat prowadził bogate życie towarzyskie i kawiarniane, obracał się w środowisku krakowskiej bohemy. Przyjaźnił się z Przybyszewskim. Pisał teksty do kabaretu Zielony Balonik. W czasie I wojny światowej służył jako lekarz kolejowy w armii austro-węgierskiej. W 1919 został zatrudniony jako recenzent teatralny w krakowskim dzienniku „Czas”. Następnie był kierownikiem literackim Teatru Polskiego w Warszawie. W 1928 otrzymał nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek jako jeden z najwybitniejszych krytyków. W 1933 został wybrany na członka Polskiej Akademii Literatury.

Boy propagował świadome macierzyństwo, antykoncepcję i edukację seksualną, a także postulował legalizację aborcji w celu zlikwidowania groźnego dla życia kobiet podziemia aborcyjnego. Był partnerem i współpracownikiem feministki Ireny Krzywickiej, z którą prowadził w Warszawie od 1931 roku Poradnię Świadomego Macierzyństwa. Już w roku następnym poradnia przyjęła ponad cztery tysiące pacjentek.

Boy był ostro zwalczany przez środowiska konserwatywne za głoszenie liberalnych poglądów oraz krytykę udziału Kościoła katolickiego w życiu społecznym i politycznym Polski.

Po wybuchu II wojny światowej wyjechał do Lwowa. W październiku 1939 radzieckie kierownictwo Uniwersytetu Lwowskiego powołało go na kierownika katedry historii literatury francuskiej. Boy działał w lwowskim oddziale Związku Literatów Polskich. Okazywał ciepłe nastawienie względem nowej władzy sowieckiej. Publikował artykuły w „Czerwonym Sztandarze”, a w sierpniu 1940 roku był gościem Wszechzwiązkowego Komitetu ds. Nauki ZSRR w Moskwie. Próbował interweniować u władz radzieckich w obronie osób deportowanych.

We Lwowie zamieszkał u szwagra żony, profesora Jana Greka. Wkrótce po zajęciu Lwowa przez Niemców, w nocy z 3 na 4 lipca 1941, przebywający w mieszkaniu profesorowie Grek i Boy-Żeleński zostali aresztowani, a następnie zamordowani na Wzgórzach Wuleckich pośród kilkudziesięciu innych profesorów lwowskich.



Książki

Próby Tom II
Próby Tom II
Michel de Montaigne
Seria: Biblioteka filozofów

Próby Tom III
2 wydania
Próby Tom III
Michel de Montaigne
Seria: Biblioteka filozofów

Słowa cienkie i grube
2 wydania
Słowa cienkie i grube
Tadeusz Boy-Żeleński

Ciekawa i wyjątkowo aktualna polemiczna książka Tadeusza Boya Żeleńskiego. Ze wstępu: Po którymś moim niedzielnym felietonie pewien znajomy, spotkawszy mnie, zapytał: - Czy bardzo panu nawymyślano? - ...

Teatr t. I
Teatr t. I
"Molier"
Seria: Biblioteka Klasyki Polskiej i Obcej [PIW]

Wybór sztuk Moliera. Tom pierwszy zawiera następujące tytuły: 1. "Szkoła żon" 2. "Tartufe, czyli Świętoszek" 3. "Don Juan, czyli Kamienny gość" 4. "Mizantrop" 5. "Grzegorz Dyndała, czyli Mąż pognębion...

Teatr t. II
Teatr t. II
"Molier"
Seria: Biblioteka Klasyki Polskiej i Obcej [PIW]

Wybór sztuk Moliera. Tom drugi zawiera następujące tytuły: 1. "Skąpiec" 2. "Mieszczanin szlachcicem" 3. "Szelmostwa Skapena" 4. "Uczone białogłowy" 5. "Chory z urojenia"

Turcaret czyli Finansista
Turcaret czyli Finansista
Alain René Lesage, Tadeusz Boy-Żeleński
Seria: Biblioteka Narodowa: Seria II

W perspektywie czasu
W perspektywie czasu
Tadeusz Boy-Żeleński

Książki tej Tadeusz Boy-Żeleński nie zdołał już opublikować. Maszynopis złożył we Lwowie w Wydawnictwie Mniejszości Narodowych na kilka tygodni przed tragiczną śmiercią w lipcu 1941 roku. Tom przygoto...

W stronę Swanna. W cieniu zakwitających dziewcząt
W stronę Swanna. W cieniu zakwitających dziewcząt
Marcel Proust
Cykl: W poszukiwaniu utraconego czasu, tom 1
Seria: Biblioteka Klasyków tzw. Złota Seria

Trzytomowe wydanie PIW cyklu "W poszukiwaniu straconego czasu". Poszczególne części cyklu zostały połączone: w tomie I (cz.1-2), w tomie II (cz.3-4), w tomie III (cz.5-7).

Wyznania. Tom 1
Wyznania. Tom 1
Jean Jacques Rousseau
Seria: Biblioteka Klasyki Polskiej i Obcej [PIW]

Wyznania. Tom 2
Wyznania. Tom 2
Jean Jacques Rousseau
Seria: Biblioteka Klasyki Polskiej i Obcej [PIW]

Zadig czyli Los. Powieść wschodnia
3 wydania
Zadig czyli Los. Powieść wschodnia
"Voltaire"

Ja, podpisany, który zyskałem sobie opinię uczonego, a nawet rozumnego człowieka, przeczytałem ten rękopis i znalazłem go, mimo chęci, ciekawym, zabawnym, moralnym, filozoficznym, godnym, aby się spod...

Śmieszne Wiersze
Śmieszne Wiersze
Tadeusz Boy-Żeleński, Julian Tuwim, Józef Baka
Seria: TO JEST POEZJA

"Z czego się śmiejecie? Z siebie samych się śmiejecie!", woła Horodniczy w "Rewizorze" Gogola. Być może samo życie wydaje się człowiekowi z lekka absurdalne, to, że Bóg bawi się z nami w chowanego, i ...

Podziel się pierwszym cytatem autora z innymi Kanapowiczami!
Dodaj pierwszy cytat!

Komentarze

© 2007 - 2024 nakanapie.pl