Tadeusz Krajewski

Tadeusz Krajewski

Autor
Michał Dymitr Tadeusz Krajewski (ur. 8 września 1746, zm. 5 lipca 1817 w Końskich) – polski pisarz i działacz oświatowy, członek Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Krajewski urodził się w województwie ruskim. 22 lipca 1763 wstąpił do zakonu pijarów w Podolińcu, gdzie przyjął imię Dymitr. Po ukończeniu nowicjatu studiował retorykę i filozofię w Międzyrzeczu Koreckim. Od 1769 uczył w kolegium pijarskim w Warszawie, w 1782 zaś objął stanowisko prefekta Collegium Nobilium. Należał do najbardziej zasłużonych działaczy dla ówczesnej oświaty w Polsce. W 1788 objął plebanię w Białaczowie, zaś w 1793 sekular...
Obserwuj Popraw tę stronę

Książki

Książka Wojciech Zdarzyński

Wojciech Zdarzyński

Tadeusz Krajewski
Powieść opowiadająca o przeżyciach mieszkańca Ziemi w świecie Sielanów. Opisując ich świat autor krytykował wady ustrojów ziemskich i próbował przekonać do zmian na wzór instytucji sielańskich.
Książka Wojciech Zdarzyński

Wojciech Zdarzyński

Michał Dymitr Krajewski
Tadeusz Michał Dymitr Krajewski należał do grona pisarzy Oświecenia. Dał się poznać jako autor wielu gatunków literackich, w których ujawniał szerokie zainteresowanie problematyką osiemnastowieczną.

Komentarze

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się

Biografia

Michał Dymitr Tadeusz Krajewski (ur. 8 września 1746, zm. 5 lipca 1817 w Końskich) – polski pisarz i działacz oświatowy, członek Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Krajewski urodził się w województwie ruskim. 22 lipca 1763 wstąpił do zakonu pijarów w Podolińcu, gdzie przyjął imię Dymitr. Po ukończeniu nowicjatu studiował retorykę i filozofię w Międzyrzeczu Koreckim. Od 1769 uczył w kolegium pijarskim w Warszawie, w 1782 zaś objął stanowisko prefekta Collegium Nobilium. Należał do najbardziej zasłużonych działaczy dla ówczesnej oświaty w Polsce. W 1788 objął plebanię w Białaczowie, zaś w 1793 sekularyzował się i osiadł na parafii w Końskich. Po 1809 przeniósł się do Warszawy, gdzie przystąpił do prac Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Twórczość Krajewskiego skupiała się wokół zagadnień społecznych i postulatów reformatorskich. Jego pierwszą książką była Podolanka wychowana w stanie natury, życie i przypadki swoje opisująca (1784), będąca przeróbką francuskiej powieści H.J. Du Laurensa Imirce, ou la fille de la nature. Podolanka zainicjowała spór literacki i doczekała się w ciągu jednego roku aż siedmiu wydań. W 1785 ukazała się kolejna książka Krajewskiego – Wojciech Zdarzyński życie i przypadki swoje opisujący, powieść fantastyczna o losach młodego Polaka, który trafia do utopijnej krainy na Księżycu. Książka ta jest uznawana za pierwszą polską książkę fantastyczną. W 1786 ukazała się Pani Podczaszyna. Tom drugi Przypadków Wojciecha Zdarzyńskiego. Powieść ta jest uznawana za odpowiednik żeński powieści Ignacego Krasickiego Pan Podstoli. Bohaterka jest pierwowzorem polskiej heroiny sentymentalnej. U schyłku życia Krajewski napisał pracę historyczną Dzieje panowania Jana Kazimierza od roku 1656 do jego abdykacji w roku 1668, której drugi tom wydany został dopiero pośmiertnie w roku 1846, pierwszy zaś zaginął. Napisał także książkę o Stefanie Czarnieckim.