Wiktor Paskow

Wiktor Paskow

Autor, zmarł w 2009 (żył 59 lat) 10 czytelników
Obserwuj
9.3 /10
10 ocen z 1 książki,
przez 10 kanapowiczów
Urodzony 10 września 1949 roku w Bułgarii (Sofia)
Wiktor Paskow bułg. Виктор Маринов Пасков – bułgarski pisarz, dramaturg, scenarzysta i muzykolog.

W 1976 ukończył studia z zakresu kompozycji i śpiewu operowego w konserwatorium lipskim, im. Felixa Mendelssohna. Po studiach przez cztery lata pracował w NRD jako kompozytor, śpiewak jazzowy i krytyk muzyczny. W 1980 powrócił do Bułgarii i rozpoczął pracę w Studiu Filmowym Bojana, jako redaktor i scenarzysta.

Jako powieściopisarz zadebiutował w 1986 zbiorem trzech opowiadań Niedojrzałe zabójstwa (Невръстни убийства), rok później ukazała się Ballada dla George'a Heniga (Балада за Георг Хених). Ta ostatnia powieść ugruntowała jego pozycję jako znanego pisarza i przyniosła mu nagrodę na Targach Książki we francuskim Bordeaux.

W latach 2002-2004 kierował Bułgarskim Ośrodkiem Kulturalnym w Berlinie. W ostatnich latach swojego życia był bułgarskim attaché kulturalnym w Szwajcarii. Zmarł na raka płuc w szpitalu w Bernie.Książki

Ballada o lutniku
Ballada o lutniku
Wiktor Paskow
{}9.3/10
Kameralna opowieść o dojrzewaniu osadzona w powojennej Sofii. Czy przedmioty mają pamięć? Jeśli tak, jakie wspomnienia przechowują skrzypce, którym wybitnie uzdolniony lutnik szeptał intymne wyzna...

Komentarze

Cytaty Wiktor Paskow

Nie wie, jakie skrzypce? Powie wam: viola d'amore! Powie się po bułgarsku: skrzypce miłości! Dlaczego skrzypce duże? Bo miłość mistrza duża. Nikt nie gra viola d'amore? Nie gra, bo zapomniało miłość. Majster zapomniało kochać zajęcie. Klient zapomniało kochać skrzypce. Skrzypce zapomniało kochać muzyk. Człowiek zapomniało kochać siebie!
{} Dodaj cytat
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe