Włodzimierz Sedlak

Włodzimierz Sedlak

Autor, zmarł w 1993 (żył 81 lat)
Obserwuj
7 /10
1 ocena z 1 książki,
przez 1 kanapowicza
Urodzony 31 października 1911 roku w Polsce (Sosnowiec)
Włodzimierz Sedlak ( ps. „Waldek”) – polski duchowny katolicki, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, twórca polskiej szkoły bioelektroniki, elektromagnetycznej teorii życia oraz pojęcia wszechpróżni.

W 1935 roku otrzymał święcenia kapłańskie w Seminarium Duchownym w Sandomierzu.
W 1946 roku ks. Włodzimierz Sedlak podjął studia na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie gdzie uzyskał w 1949 roku dyplom magistra z antropologii, a w 1950 roku – z pedagogiki. W 1951 roku otrzymał na UMCS stopień doktora za rozprawę Zmienność organizmu jako podstawa biologiczna wychowania.

W 1952 roku przeniósł się do Radomia, a w 1960 roku rozpoczął pracę na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W 1966 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego z biologii teoretycznej za rozprawę Możliwość odtworzenia początków ewolucji organicznej na podstawie komponenta krzemowego, a następnie objął kierownictwo utworzonej, decyzją Rady Wydziału, Katedry Biologii Teoretycznej. W roku 1974 został profesorem nadzwyczajnym, a w 1980 roku – profesorem zwyczajnym.

Włodzimierz Sedlak był naukowcem, którego działalność obejmowała wiele różnych dyscyplin: bioelektronikę (której jest jednym z twórców), archeologię, geplogię, paleontologię, paleobiochemię, paleobiofizykę i inne.
Do najważniejszych sformułowanych przez niego hipotez należą:
 • koncepcje powstania życia przy istotnym udziale związków krzemu,
 • koncepcja bioplazmy,
 • koncepcja elektromagnetycznej natury życia, nazwana bioelektroniką.
Większość prac ks. prof. Sedlaka wykraczała poza dotychczasowy paradygmat nauk biologicznych, sposób prezentacji idei i ich uzasadnienie zwykle nie przystawały do standardowych schematów prac naukowych. Wzbudzał kontrowersje i skrajnie przeciwstawne oceny. Wiele jego spekulacji zawiera elementy filozofii przyrody, on sam nie uważał siebie jednak za filozofa, ale za biologa-teoretyka.
Był autorem licznych książek naukowych, popularnonaukowych, religijnych, autobiograficznych i wspomnień,także ponad 250 rozpraw i artykułów i scenariusza do filmu pod tytułem Krzem – pierwiastek młodości.

Książki (4)

Sortowanie:
Listy do Matki
Listy do Matki
Włodzimierz Sedlak
{}7/10
Saint-Exupery zawsze czuł się związany z domem rodzinnym, z siostrami a zwłaszcza z matką, którą darzył głębokim szacunkiem i miłością. W listach do niej odnajdujemy niewyczerpane pokłady czułości, wd...
Na początku było jednak światło
Na początku było jednak światło
Włodzimierz Sedlak
Seria: Biblioteka Myśli Współczesnej
Technologia Ewangelii
Technologia Ewangelii
Włodzimierz Sedlak
"Mamy więc próbę rekonstrukcji procesu technologicznego, jakiego użyłby prawdopodobnie Bóg dla należytego przygotowania człowieka, który miałby dokonać asymilacji Ewangelii w obecnych czasach. Jak zło...
Człowiek i Góry Świętokrzyskie
Człowiek i Góry Świętokrzyskie
Włodzimierz Sedlak
Książka z pogranicza fizyki, biologii, teologii i filozofii dotycząca poszukiwaniu prawdy na temat natury i istoty życia biologicznego i jego różnych form. Jest zapisem-syntezą "prywatnej drogi do świ...

Komentarze

Serie i Cykle

Cytaty Włodzimierz Sedlak

{} Dodaj pierwszy cytat!
 • O nas
 • Kontakt
 • Pomoc
 • Polityka prywatności
 • Regulamin
 • © 2021 nakanapie.pl
  Zrobione z {} na Pradze Południe