Miri Yu

Miri Yu

Autorka, 53 lata 4 czytelników
Obserwuj
7.3 /10
3 oceny z 1 książki,
przez 3 kanapowiczów
Urodzona 22 czerwca 1968 roku w Japonii (Tsuchiura, Prefektura Ibaraki)
Miri Yu (jap. 柳 美里 Yū Miri) – japońska pisarka i eseistka. Pisze w języku japońskim, swoim ojczystym języku, ale jest obywatelką Korei Południowej.

Yu urodziła się w Tsuchiurze w koreańskiej rodzinie, zaś dorastała w Jokohamie.

Po ukończeniu liceum dołączyła do trupy teatralnej Tokyo Kid Brothers i pracowała jako aktorka i asystentka reżysera. W 1986 roku założyła trupę Seishun gogetsutō, a pierwsza z kilku napisanych przez nią sztuk ukazała się w 1991 roku.

We wczesnych latach 90. Yu zaczęła pisać prozę – pierwsza jej powieść zatytułowana Furu Hausu została wydana w 1996 roku, a później zdobyła nagrodę literacką Nomy za najlepsze dzieło nowego autora. Jej następna książka pod tytułem Kazoku shinema wydana rok później zdobyła prestiżową nagrodę Akutagawy. Opublikowała także dzieła literackie, takie jak Gōrudo rasshu (1998) i Hachi-gatsu no hate (2004). Jej bestsellerowy pamiętnik zatytułowany Inochi doczekał się adaptacji filmowej.

Yu spotkała się z rasistowskimi reakcjami na swoją pracę z powodu jej koreańskiego pochodzenia, a niektóre wydarzenia w księgarniach w Japonii zostały odwołane z powodu groźby zamachu bombowego. Od kwietnia 2015 Yu mieszka w Minami-Sōma. W 2018 roku otworzyła księgarnię Full House oraz przestrzeń teatralną LaMaMa ODAKA w swoim domu w dzielnicy Odaka w Fukushimie.

Jest samotną matką i ma syna (ur. 2000).Książki

Stacja Tokio Ueno
Stacja Tokio Ueno
Yu Miri
{}7.3/10
Seria: Seria z Żurawiem
Przejmujący obraz Japonii, jakiej nie znamy Kazu nie żyje i jako duch nawiedza park w pobliżu stacji Tokio Ueno. Choć mężczyzna urodził się w tym samym roku, co cesarz – a to uznaje się za błogosławi...

Komentarze

Serie i Cykle

Cytaty Miri Yu

{} Dodaj pierwszy cytat!
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe