Zdzisław Brałkowski

Zdzisław Brałkowski

Autor 2 czytelników
Obserwuj
9.8 /10
5 ocen z 3 książek,
przez 2 kanapowiczów
Zdzisław Brałkowski urodził się w roku 1953 w Gdańsku. Jego rodzice pochodzą z Wileńszczyzny. Od 1962 roku mieszka w Grudziądzu. Po ukończeniu technikum pracował w fabryce, krótko jako elektryk, później przez dziesięć lat jako zaopatrzeniowiec. Kolejne prawie dwadzieścia lat przepracował z młodzieżą w Ochotniczych Hufcach Pracy. Jednocześnie dokształcał się, ukończył magisterskie studia na Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat pracuje w szkole jako nauczyciel, pomagając prostować pokręcone ścieżki życiowe młodzieży. Kilka lat temu zaczął spisywać ciekawsze przeżycia, śmieszne i poważne zdarzenia, tak z lat dzieciństwa i młodości, jak i z pracy. Pierwsza jego książka „Syberia, inny świat”, wydana w 2015 roku, jest relacją z wakacyjnej pracy wraz z grupą polskiej młodzieży, ze zderzenia dwóch różnych mentalności. „Młodości szczęśliwa” jest jego drugą książką. W planie ma kolejne retrospekcje, z cyklu „Zza zasłony czasu”. Oprócz wspomnień, pisze również poezję, zwłaszcza lżejszej kategorii, oraz teksty piosenek. Część opublikowana została w autorskim tomiku „Fraszki, limeryki i inne żarciki” w 2016 roku. Interesuje się polityką, historią i przyszłością. Jest również zapalonym pływakiem i rowerzystą.

Książki (5)

Sortowanie:
Młodości szczęśliwa
Młodości szczęśliwa
Zdzisław Brałkowski
10/10
Cykl: Zza zasłony czasu, tom 1
Książka jest pierwszą z planowanego cyklu „Zza zasłony czasu” – zbiorem opowiadań, wspomnieniami z lat dziecięcych i młodzieńczych, również szkolnych; napisaną z przymrużeniem oka. Adresowana jest do ...
Wileńszczyzna w miniony czas
Wileńszczyzna w miniony czas
Zdzisław Brałkowski
9.5/10
Cykl: Zza zasłony czasu, tom 2
Życie dwóch rodzin, żyjących na Wileńszczyźnie od pokoleń, zostaje zakłócone przez wielką politykę. Lata okupacji, a po wojnie zmiana granic Polski i repatriacje, oddziałują bezpośrednio na ich losy. ...
Syberia inny świat
Syberia inny świat
Zdzisław Brałkowski
Opowieść, będąca relacją z pobytu na Syberii niemal dzień po dniu, przenosi Czytelnika w końcówkę lat osiemdziesiątych. Oczami komendanta hufca wiernie oddaje wiejską i miejską radziecką rzeczywistość...
Czas dorosłości
Czas dorosłości
Zdzisław Brałkowski
10/10
Cykl: Zza zasłony czasu, tom 3
Czas dorosłości to kolejna książka z cyklu „Zza zasłony czasu”. Zbiór opowiadań, na kanwie wspomnień z lat 70. I początku 80. XX wieku. Autor w ciekawy sposób przybliża nam czasy własnej mło...
Cywil w służbie narodu
Cywil w służbie narodu
Zdzisław Brałkowski
Sentymentalna i humorystyczna podróż do czasów PRL-u Kolejna część cyklu Zza zasłony czasu zabiera nas w podróż do lat osiemdziesiątych, podczas której poznamy realia OOC, czyli Oddziałów Obrony Cy...

Obserwujący (1)

@agnieszka3211

Komentarze

@agnieszka3211
@agnieszka3211 · ponad 4 lata temu
Historia… Nieodłącznie przeplatająca dzieje naszych rodzin z historią Polski. Właściwie powinienem napisać odwrotnie – to historia naszego narodu wpływała na dzieje milionów Polaków. Nie ominęła moich rodziców, ich krewnych… i mnie. Dużej części ludzi nie interesuje ani polityka ani historia. Uważają, że ich własny zakątek jest jak odizolowana wyspa − mieszkają tu i teraz, natomiast wielkie, polityczne burze dziejowe przetaczają się gdzieś daleko, nie wpływają na ich codzienne życie. Niestety, nikt w Europie od kilku tysięcy lat nie znalazł i nie odnajdzie bezludnej wyspy, na której mógłby zamieszkać i odseparować się od wstrząsów wielkiego świata. Jest znane powiedzenie „Nie przyszła góra do Mahometa, Mahomet przyszedł do góry”. Parafrazując – nie interesujesz się polityką, to polityka sama zapuka do twoich drzwi. Historia naszego państwa i narodów w nim żyjących jest tego dobitnym potwierdzeniem. Z wszystkimi konsekwencjami, jakie przyniosła ona przodkom; tak urodzonym wiele lat wcześniej, jak i w czasach nam bliższych. Odsłonię niektóre z małych kart wspomnień. Położę je na otwartych kartach wielkiej historii. Poważne, śmieszniejsze, zwyczajne i mniej zwyczajne; takie jakie bywało i bywa życie. Czasem poszukiwałem ich jak rozsypanych kawałków rozbitego lustra; później składałem, aby wreszcie mógł się wyłonić w miarę całościowy obraz. Surowy, ale prawdziwy, bez upiększeń i wygładzania kantów; pisanie hagiografii pozostawiam innym. Wielu z czytelników może odnajdzie podobne zdarzenia, które krążyły w opowieściach ich rodziców, dziadków lub pradziadków. Zapraszam więc do wspólnej podróży w przeszłość. Tak działo się ledwie wczoraj. P.S. Książka składa się z trzech części, które mają wyraźne cezury, również czasowe. To też między innymi sprawiła wielka historia.

Serie i Cykle

Cytaty Zdzisław Brałkowski

Gdyby wszystkie zamierzenia od razu się spełniały, życie chłopca byłoby całkiem, całkiem. Może nie jak wylegiwanie się na płatkach róż, ale przyjemne. Niestety, w szybkiej realizacji tych marzeń przeważnie przeszkadzali starsi. I to „przeważnie” przybrało postać rodzicielki.
Musiało to być straszne przeżycie. Tak straszne, że w trosce o me zdrowie psychiczne świadomość zablokowała pamięć i ani sekundy nie mogę sobie przypomnieć z tych pierwszych chwil.
Zasnąłem snem sprawiedliwego, bez żadnych majaków czy bezsenności. Akcja została przełożona na jutro, więc dzisiaj jeszcze mogłem i musiałem porządnie wypocząć, aby jutro nie przysnąć i nie przegapić godziny jej rozpoczęcia.
Historia naszego państwa i narodów w nim żyjących jest tego dobitnym potwierdzeniem. Z wszystkimi konsekwencjami, jakie przyniosła ona przodkom; tak urodzonym wiele lat wcześniej, jak i w czasach nam bliższych.
Jeżeli nawet przy tym od czasu do czasu nabije się guza, to prawo młodości. Byle guz nie urósł zbyt duży i był zapamiętany jako nauczka na przyszłość, podobny ciągle widocznemu kleksowi na zapisywanej, własnej karcie życia.
Niech więc chociaż kawałek tej historii małej ojczyzny, rodzinnej ziemi, przetrwa w bardziej trwałej formie, niż tylko ustny przekaz. Nielukrowanej historii, gdyż takie jest życie. Hagiografie, jak już wspominałem, niech piszą władcom ich nadworni pisarze. Ja nie muszę.
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl