Temat

Krzyk pod wodą, Jeanette Øbro Gerlow, Ole Tornbjerg - patronat nakanapie.pl

Postów na stronie:
2012-06-03 09:33 #
27 czerwca do polskich księgarń trafi powieść kryminalna "Krzyk pod wodą" duńskiego duetu pisarskiego, Jeanette Øbro Gerlow i Ole Tornbjerga.

Książka ta wygrała konkurs na najlepszy debiutancki kryminał, organizowany przez duńskie wydawnictwo Politiken, pod szyldem którego publikuje m.in. taka sława literatury sensacyjno-kryminalnej jak dobrze znany w Polsce Jussi Adler-Olsen. Krzyk pod wodą zebrał entuzjastyczne opinie krytyków i prawie natychmiast po wydaniu stał się bestsellerem. Sukces powieści sprawił, że jej autorzy porzucili swoje dotychczasowe profesje i całkowicie poświęcili się pisarstwu. W Danii ukazał się już kolejny kryminał duetu Gerlow-Tornbjerg, będący kontynuacją Krzyku pod wodą; również i on utrafił w gusta krytyków.

"Krzyk pod wodą" to dynamiczna relacja z kilku dni życia Katerine Wraa, utalentowanej profilerki kryminalnej. Po pobycie w Anglii, gdzie doskonaliła swój warsztat, Katerine wraca do Danii i – początkowo bez przekonania – zatrudnia się w Task Force, tworzonym właśnie wydziale duńskiej policji do zwalczania grup przestępczych. Zanim jednak podejmie docelowe obowiązki, musi zmierzy się ze sprawą, która z grupami przestępczymi nie ma nic wspólnego. W ogrodzie przy rodzinnej willi żona znajduje ciało brutalnie zamordowanego męża – lekarza położnika. Sprawne dochodzenie, prowadzone przez Jensa Høgha, zdaje się jednoznacznie wskazywać na podejrzanego o popełnienie zbrodni – ma nim być czeczeński emigrant. Jednak Katrine czuje, że coś tu nie gra. Dzięki niezłomnemu uporowi, również w przeciwstawianiu się swoim kolegom z pracy, usiłującym zdeprecjonować jej wkład w wyjaśnianie sprawy, trafia na nowe ślady; odkrywa podwójne życie zamordowanego i jego mroczną tajemnicę. Co więcej, sama musi stawić czoła duchom swojej przeszłości i wygrać… albo zginąć.

"Krzyk pod wodą" to trzymający w napięciu kryminał, w którym gęstą atmosferę buduje niejednoznaczna równoległa narracja z intrygującą retrospekcją. Zaskakujący zwrot akcji, punkt kulminacyjny i przejmujące zakończenie w pełni tłumaczą sens hasła, zamieszczonego przez wydawcę na okładce książki: „Zło jest bliżej niż myślisz”.
# 2012-06-03 09:33
{}
Odpowiedz
2012-06-19 14:22 #
Już za tydzień w polskich księgarniach pojawi się kryminał „Krzyk pod wodą” autorstwa duńskiego duetu pisarskiego – małżeństwa Jeanette Øbro Gerlow i Olego Tornbjerga. „Krzyk pod wodą” zdobył pierwsze miejsce w konkursie debiutów wydawnictwa Politiken i trafił w gusta Duńczyków, zbierając entuzjastyczne opinie krytyków i stając się bestsellerem. Kryminał Øbro i Tornbjerga opowiada o kilku intensywnych dniach z życia Katrine Wraa, profilerki kryminalnej, która po praktyce w Anglii wraca do Danii, by tam objąć posadę w wydziale do walki z przestępczością zorganizowaną. Zanim to jednak nastąpi, zostaje przydzielona do wyjaśnienia pewnego zabójstwa, które miało miejsce dzień po jej powrocie do kraju. Upór Katrine i jej wyjątkowe, choć początkowo niedoceniane przez nowych współpracowników kwalifikacje, pomogą jej wpaść na właściwy trop, który zaprowadzi ją do rozwiązania kryminalnej zagadki. Niestety, nie tylko: Katerine będzie zmuszona zmierzyć się z duchami przeszłości, przed którymi kilka lat wcześniej uciekła z Danii do Anglii.

Kryminał duetu Øbro & Tornbjerg cechuje równoległa narracja – jednocześnie z głównym wątkiem powieści przedstawiane są w retrospekcji przejmujące, czasami tragiczne wydarzenia; te dziwne, niepokojące migawki z przeszłości są grą autorów z czytelnikiem. Czy odpowiedź na pytanie: „kto zabił?” znajdzie wcześniej niż Katrine Wraa?

Dziś prezentujemy pierwszy fragment „Krzyku pod wodą”. Książka zaczyna się od wspomnianej wyżej retrospekcji i zatrważających słów: „Dziecko w wannie już nie krzyczy. Ona rozkoszuje się ciszą”. Jaki jest związek krzyku dziecka z motywem przewodnim kryminału – krzykiem pod wodą? O tym polscy czytelnicy będą się mogli przekonać już 27 czerwca.
# 2012-06-19 14:22
{}
Odpowiedz
2012-06-25 12:07 #
Krzyk pod wodą – premiera już za dwa dni

Już za dwa dni do polskich księgarń trafi duński kryminał autorstwa duetu pisarzy – Jeanette Øbro Gerlow i Ole Tornbjerga – "Krzyk pod wodą", zdobywca pierwszej nagrody w konkursie na najlepszą powieść kryminalną wydawnictwa Politiken. W jednej spośród wielu entuzjastycznych recenzji tej książki, jakie pojawiły się w duńskiej prasie, napisano, że jest to „inteligentny kryminał z równoległą narracją, która niepokoi i wciąga, niczym diabelski prąd głębinowy”.

Dziś po raz pierwszy prezentujemy fragmenty Krzyku pod wodą, które dają przedsmak wspomnianej „równoległej narracji”.

Pierwszy fragment, zaczynający się od niepokojących słów „Dziecko w wannie już nie krzyczy”, przenosi czytelnika do roku 1973, do mieszkania młodej, zmęczonej prozą życia matki.

W drugim akcja rozgrywa się wiele lat później; Egipt, morze czerwone, nurkująca w malowniczych głębinach główna bohaterka powieści – Katrine Wraa. Jak splotą się te dwa tak odległe od siebie wątki? Jak połączy je motyw przewodni powieści – krzyk pod wodą?

O tym polscy czytelnicy będą mogli przekonać się już 27 czerwca; tymczasem zapraszamy do lektury fragmentów i do ich wysłuchania w przejmującej interpretacji Marii Pakulnis.

# 2012-06-25 12:07
{}
Odpowiedz
@Immora_Fray
@Immora_Fray
511 książek 167 postów
2012-06-25 13:53 #
Już czytałam pierwsze recenzje i wydaje się być bardzo dobra:)
# 2012-06-25 13:53
{}
Odpowiedz
@Betsy
@Betsy
512 książek 327 postów
2012-06-25 13:59 #
Lekturę mam już za sobą i z czystym sercem mogę polecić;)
# 2012-06-25 13:59
{}
Odpowiedz
Odpowiedź
Grupa

Graciarnia

czyli miejsce do którego trafiają wszystkie stare i martwe tematy zaśmiecające inne grupy :)
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe