100 wierszy

Emily Dickinson
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Książka 100 wierszy
Książka 100 wierszy
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Wydanie dwujęzyczne 100 wybranych wierszy w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka, ze wstępem od tłumacza.
Data wydania: 1993
ISBN: 83-85123-00-8, 8385123008
Wydawnictwo: Arka
Kategoria: Poezja
Stron: 141

Autor

Książki Emily Dickinson

Wszystkie książki Emily Dickinson

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę 100 wierszy? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie
@Sue
2020-01-09
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

,,Czekać Godzinę – to długo –
Jeśli miłość ma się tuż przed sobą –
Czekać wieczność całą – to krótko –
Jeśli miłość jest w końcu nagrodą –‘’

Słowa tego wiersza odzwierciedlają stan ducha Emily Dickinson po dwóch przeżytych zawodach miłosnych. I choć nie wiemy o kogo tak naprawdę chodziło jej w poezjach, domyślamy się, że odcisnęły na niej niezmywalne piętno, którego echa przebrzmiewały przez szeroki wachlarz jej twórczości. To była skaza nie tyle co na duszy, ale i ciele liryczki. Dickinson wielokrotnie w swoich wierszach wspominała o tym, że wolała zacisze swojego domostwa od widoku innych ludzi. Była odludkiem, siedzącym całe dnie przed biurkiem i piszącym poematy o pragnieniu miłości. Pragnieniu tak silnym, że dopadła ją wieloletnia depresja, która zamieniła się w agonię. Wkrótce potem, poetka zmarła na chorobę Brighta, pozostawiając po sobie niemal dwa tysiące wierszy i zapisała się w świadomości ogółu jako twórczyni wyprzedzająca swoje czasy, dzięki niekonwencjonalnym rozwiązaniom poetyckim.

Jako, że większość swojego życia Dickinson spędziła w odosobnieniu, uważana była za ekscentryczkę. W poezjach z antologii ,,100 wierszy’’ zawarła się cała dzikość do otaczającego ją świata, apatia i melancholia. Zdominowało to zbiór, który jest pełen odniesień do przemijania, bólu, tęsknoty, braku nadziei i śmierci. Ostatnie dwa zagadnienia stanowiły szczególną wartość w jej twórczości, będąc niejako credo poetki. Dickinson z typową dla siebie t...

{}× 3 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka 100 wierszy. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}