12 opowieści żydowskich

Hanka Grupińska
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
12 opowieści żydowskich
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Ta książka to zapis prac związanych z dwoma projektami tzw. historii mówionej: „Świadek żydowskiego stulecia” realizowanego dla Fundacji Centropa i „Zapisywanie świata żydowskiego w Polsce” dla Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Z powstałego w ich ramach wielkiego archiwum rozmów Autorka wybiera tytułowe 12 opowieści polskich Żydów urodzonych w latach 1909 – 1926. Opierając się na wspomnieniach (jakże często sprzecznych i fragmentarycznych), pieczołowicie odtwarza codzienne życie przedwojennej społeczności żydowskiej w Polsce. Razem z bohaterami przywołujemy z ich pamięci klimat żydowskich miasteczek, domowe rytuały, zapomniane zwyczaje a nawet przepisy na świąteczne potrawy.

Bohaterowie pochodzą z różnych środowisk, klas i części Polski. Z rodzin całkowicie zasymilowanych jak i ortodoksyjnych, bogatych i biednych, mówiących w jidysz i/lub po polsku. Ich nazwiska nie są znane, ale przywoływane przez nich historie układają się w fascynujący obraz wielorakiej obecności Żydów w Polsce. Opowieści skupiają się głównie na okresie przedwojennym, najtrudniejszym do odtworzenia, choć nie pomijają czasów wojny i późniejszych. Hanka Grupińska ma szacunek dla języka, pozwala bohaterom wypowiedzieć się do końca, nie poprawia, oddając tym samym rytm intymnej rozmowy. Czasami, gdy słów brakuje, jak we fragmentach o Zagładzie, staje się delikatną akuszerką wyznań, wiedzącą dokładnie, gdzie postawić kropkę, za którą jest już tylko milczenie.

Data wydania: 2022-03-23
ISBN: 978-83-8032-742-9, 9788380327429
Wydawnictwo: Wielka Litera
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 352
dodana przez: Catta

Autor

Hanka Grupińska
Urodzona 9 listopada 1956 roku w Polsce (Koszalin)
Anka Grupińska, właściwie Anna Dorota Grupińska z domu Jakubowska – polska publicystka, dziennikarka, pisarka zajmująca się tematyką żydowską. Ukończyła filologię angielską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 80 XX w. współp...

Pozostałe książki:

12 opowieści żydowskich 18 opowieści żydowskich. Tom 2 Ciągle po kole. Rozmowy z żołnierzami getta warszawskiego Odczytanie listy
Wszystkie książki Hanka Grupińska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka 12 opowieści żydowskich nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@karbonariusz8
2024-04-01
Przeczytane

Rozmówcami byli polscy Żydzi, którzy przeżyli Zagładę w Polsce lub na Wschodzie i po wojnie - rozproszeni, najczęściej poukrywani, niewidoczni dla innych - pozostali tutaj. (Z różnych powodów). Żydowski świat powojenny niczym już nie przypominał tutejszego życia żydowskiego sprzed wojny. A zatem te dwanaście opowieści to wybór podobnie niepełny, jak niepełny jest cały zbiór. To jedynie próba zapisu poszczególnych losów. A one, nawet w liczbie dwustu, nie ułożą się nigdy w zapis całościowy. Zbyt wiele w nich braków, zbyt wiele przemilczeń, niedopowiedzeń i zapomnień.

Ze wstępu

× 10 | link |
@mewaczyta
2022-06-11
7 /10
Przeczytane 🍃 Współprace 🍃

„Ob­ra­zy za­mro­żo­ne wsło­wach. Lu­dzie widma ihi­sto­rie nie­ist­nie­ją­ce. Pa­mięć tych, któ­rzy opo­wia­da­ją, jest dla nich ijest dla nas. Im bu­du­je skom­pli­ko­wa­ną toż­sa­mość, nas łączy znimi. Te pol­skie opo­wie­ści ży­dow­skie są cią­gle jak opo­wie­ści afry­kań­skie: inne, obce, nie nasze. Przy­swa­ja­my je po­wo­li, wma­łych ka­wał­kach. Ichoć nie staną się już nigdy na­szy­mi opo­wie­ścia­mi, to może jako te cudze będą bar­dziej bli­skie, mniej inne imniej obce."

Tytuły tego typu mają ogromną wartość, ale gdy już się ich kilka przeczyta, to z czasami szuka się tych, które mają więcej detali lub tych, które mówią o obszarze historii, jakiego jeszcze się nie poznało. Dlatego „12 Opowieści Żydowskich" to dobra pozycja na początku poznawania losów Żydów w czasach około drugiej wojny światowej. Ludzie u Hanki Grupińskiej skupiają się na ogóle, nie detalach, ale pięknie kreślą opowieści codziennego życia. Szczególnie tego przed wybuchem wojny. Mówią o bliskich, swoim dzieciństwie i dorastaniu, ale też zaznaczają ból lat wojennych, które wywróciły ich świat do góry nogami. A jednak całość nie przygniata. Skupia się na wsiach, miasteczkach i miastach, gdzie życie toczy się powoli do przodu. Rodziny spotykamy tutaj różne — od tych biednych po te zamożne, od religijnych do ateistycznych; ale mają ze sobą wiele wspólnego. Tworzy to obraz dużej społeczności żydowskiej przed wybuchem wojny i obraz ten poznać warto. Nie kwestionuję, jak zwykle przy tytułach t...

× 3 | link |
@maslowskimarcinn
2024-01-02
7 /10
Przeczytane

Czy trzeba coś dodawać?
Każda opowiedziana historia mogłaby stać się kanwą obszernej powieści o zwyczajnym człowieku i wielkiej historii, o szczęściach codziennych i szczęściach niezwykłych, które niektórzy nazywają fatum, a inni niewiarygodnym zbiegiem okoliczności. To przecież nic zwykłego – ludzie, którzy kiedyś tu mieszkali i ludzie, którzy zniknęli. Jeśli została po nich pamięć – nich trwa w nas jak najdłużej, w innym wypadku zastanawiam się, jakże ubodzy się staniemy.
Tu nie trzeba krzykliwych okładek – wystarczy samotne drzewo rzucające cień na szarą, zwykłą ziemię. Prosta okładkowa grafika ma tyle znaczeń, ile prawd wypowiedzą rozmówcy autorki. Bo Hanka Grupińska im oddaje głos, wsłuchuje się w materializujące się tekstem wspomnienia, nie poprawia, nie ocenia, przytacza słowa wprost, często niegramatyczne, koślawe ale wciąż naturalne i – ponownie – zupełnie zwyczajne.
Dzięki dwunastu opowieściom (dwunastu apostołom?) krążymy po przedwojennej Polsce od jednej granicy po drugą, oglądamy zaginione światy, zupełnie odrębne od siebie, a jednak podobne w ponurej przyszłości, która je dotknęła.
W opowieściach nie ma wielkich czynów i wielkiej polityki. Nie takim bohaterom przecież stawia się pomniki; nikt do miana bohatera tu nie aspiruje. Jest zwyczajne życie, zwyczajna miłość, codzienna praca i powszedni dzień. O tym też warto czytać.
Nie trzeba tu wielkich słów, próżno strzępić język. Najprostsza opowieść obroni się sama.

× 3 | link |

Cytaty z książki

Jak umarł Piłsudski, zaczęła się ostra faszyzacja. Wtedy ja, która była zawsze bardzo bojowa ciągle się biłam na ulicy, jak ktoś skoczył do mnie czy uderzył mnie gazetą, to obrywał.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl