14:57 do Czyty. Reportaże z Rosji

Igor T. Miecik
5.5 /10
Ocena 5.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
14:57 do Czyty. Reportaże z Rosji
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5.5 /10
Ocena 5.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Pociąg osobowy z Moskwy do Czyty jedzie pięć dni. Do stacji końcowej, Władywostoku, okrągły tydzień… Tak zaczyna się podróż, która może pomóc zrozumieć Rosję ostatnich lat.
Jak pojąć ten wielki kraj rozpięty na dwóch kontynentach, w którym nic nie jest tym, czym powinno? W jaki sposób spojrzeć na to egzotyczne miejsce, gdzie dobrą wiadomością jest to, że w Murmańsku ociepli się do minus 30 stopni Celsjusza, a dzień będzie trwać godzinę i siedem minut?
To tutaj polski ksiądz, były jeniec cudem ocalony z Katynia, w podziemiach dawnej siedziby twerskiego NKWD – gdzie rozstrzeliwano jeńców Ostaszkowa – dokonuje kolejnego cudu, nawracając pułkownika Armii Czerwonej. To tutaj młodzież uczy się w szkole, że prawa człowieka i wolność jednostki są wartością najwyższą, a jednocześnie, że narody nie mają prawa do samostanowienia. To tutaj przechodzenie od komunizmu do demokracji polega na tym, że wczorajszy komunista nazywa siebie dziś demokratą.
14:57 do Czyty to zbiór pasjonujących reportaży o matkach marynarzy Kurska i rodzicach dzieci zamordowanych w Biesłanie, kadetach Dońskiego Korpusu Imperatora Aleksandra III z Nowoczerkaska i uczennicach Krasnojarskiego Żeńskiego Gimnazjum Maryjskiego, obwieszonych medalami weteranach, miss żeńskiej kolonii karnej i mieszkańcach dawnej kamienicy partyjnej nad brzegiem Moskwy. To opowieść o kraju, który fascynuje, zaskakuje i nieustająco zdumiewa.
Data wydania: 2012-11-05
ISBN: 978-83-7536-484-2, 9788375364842
Rodzaj: e-book
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Reportaż [Czarne]
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Igor T. Miecik Igor T. Miecik
Urodzony 2 maja 1971 roku w Polsce
Igor Tomasz Miecik – polski dziennikarz i reportażysta. Ukończył studia z zakresu politologii i afrykanistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę dziennikarską zaczynał w „Gazecie Wyborczej”. Pracował także dla „Przekroju” i magazynu reporterów Uwa...

Pozostałe książki:

Katiusza z bagnetem. 14 sekretów ZSRR
Wszystkie książki Igor T. Miecik

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Rosja przez przypadki

17.12.2012

Kto, co? Rozrzucona po dwóch kontynentach i podzielona na kilka światów - jest rajem najbogatszych, ale też koszmarem biedaków. Coś sprawia, że mówiąc o niej, używamy tylko jednego słowa, choć wiemy doskonale, że europejska część kraju, Syberia czy Czeczenia nie mają wielu cech wspólnych. Co jest tym spoiwem, które łączy ją w całość? Czy to histori... Recenzja książki 14:57 do Czyty. Reportaże z Rosji

Moja opinia o książce

Opinie

@Renax
2020-09-01
7 /10
Przeczytane Reportaże

Książka bardzo dobra. Reportaże pokazują Rosję z różnych stron. Ważny jest czas opisania: już po atakach terrorystycznych, a przez szaleństwem Putina. Rosja, która wyłania się z tych reportaży to kraj, w którym zawodzą mechanizmy państwowe w sensie organizowania życia społecznego, codziennego. Państwo nie zapewnia bezpieczeństwa, rozwoju przedsiębiorczości, wszystko jakoś tak się kręci oby przeżyć. Jedynym spoiwem są idee. Jednych karmi się ułudami dawnego ZSRR, innych ideami Marki Rosji, jeszcze innych nadziejami na nowe imperium. W tym kontekście diagnoza autora wydaje się być prawdziwa, bo do czego doszło, każdy widzi.
Lektura była przerażająca i przejmująca. Przerażały losy ludzi: narkotyki, przestępczość, bieda, beznadzieja. Całe połacie kraju wyłączone spod rozwoju. Zdecydowanie mniej optymistyczna lektura niż książki Koperskiego. Taka druga strona medalu.

× 11 | link |
@MarKo
2013-08-31
3 /10
Przeczytane

Po lekturze tomiku „14:57 do Czyty. Reportaże z Rosji” przecierałam oczy ze zdumienia. Pierwszy raz zdarzyło mi się, żeby przeczytać taki bubel z wydawnictwa Czarne. I to jeszcze z serii Reportaże. No cóż, zdarza się najlepszym. Teksty Igora T. Miecika publikowane były wcześniej na łamach tygodnika Polityka. Wszystkie reportaże są krótkie, może nawet za krótkie, bo ledwie zdążyłam zapoznać się z bohaterami, to tekst już się kończył i zaczynał następny. W całym tomiku zabrakło emocji, jakiejś iskry, kozackiego zacięcia Jacka Hugo-Badera. Bo porównanie z Hugo-Baderem nasuwa się samo. Niestety w tym pojedynku Miecik poległ z kretesem. Bo na Rosję oczami Hugo-Badera aż chce się patrzeć, zachłysnąć tym powietrzem, żal mrugać, żeby czegoś nie przegapić. Zarzuca się Hugo-Baderowi, że czyni się bohaterem własnych reportaży. I co z tego, skoro jego postać nadaje im charakteru, a autor trzyma czytelnika w garści, gra na jego emocjach, kieruje nim jak marionetką. Z kolei teksty Miecika są nijakie. Z każdej strony wieje nudą. Reporter nie potrafi przykuć uwagi czytelnika, stopniować napięcia, wodzić odbiorcę za nos. Ciekawe tematy zostały potraktowane po macoszemu, ledwie muśnięte. Czyta się szybko, ale bez większego zainteresowania. Za miesiąc pewnie zapomnę o czym były. A szkoda, wielka szkoda.

× 2 | Komentarze (1) | link |
@zuszka60
2019-12-01
4 /10
Przeczytane Posiadam Rosja

Nielatwo jest byc dobrym dziennikarzem, nielatwo jest napisac reportaz, ktory powala. Ksiazka "14:57 do Czyty" raczej powierzchownie pokazuje naszego sasiada. Mimo to polecam milosnikom Rosji - mysle, ze kazdy z nich potrafi "wyluskac" cos interesujacego dla siebie.

× 1 | link |
@giffin
2012-12-17
8 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka 14:57 do Czyty. Reportaże z Rosji. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl