Achaja - t.1

Andrzej Ziemiański
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 145 ocen kanapowiczów
Achaja - t.1
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 145 ocen kanapowiczów

Opis

Bohaterka jest młodą księżniczką, która wskutek dworskich intryg, zawiści i chciwości bliskich jej osób szybko zostaje odsunięta z kolejki do tronu i to w dość brutalny sposób. Dziewczyna błyskawicznie poznaje smak życia zwykłego człowieka w pełnym okrucieństwa świecie. Los zsyła ją do armii, następnie do niewoli, gdzie uczy się sztuki przetrwania. Przestaje już być grzeczną księżniczką. Rozumie, że aby coś od życia otrzymać trzeba również coś poświęcić.
Data wydania: 2002-12-01
ISBN: 83-89011-05-0, 8389011050
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Cykl: Achaja, tom 1
Nagrody: Nagroda Sfinks (Zwycięzca)
Stron: 624
Mamy 5 innych wydań tej książki

Autor

Andrzej Ziemiański Andrzej Ziemiański
Urodzony 17 lutego 1960 roku w Polsce (Wrocław)
Jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Z zawodu architekt, z zamiłowania pisarz science fiction i fantasy. Obecnie jest jednym z najpopularniejszych polskich autorów fantastyki. W latach 1984-1985 pracował w Instytucie Arc...

Pozostałe książki:

Toy Wars Zapach szkła Achaja - t.2 Achaja - t.3 Cyberpunk. Odrodzenie
Wszystkie książki Andrzej Ziemiański

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

wojownicza księżniczka

29.03.2020

Achaję poznajemy jako płaczliwą, poddańczą księżniczkę, ale w miarę rozwoju fabuły jej charakter zaczyna nabierać przyzwoitych ram. Zaczynam ją lubić i jej kibicować. W trakcie powieści poznajemy jej losy. Niesłusznie, z wyniku dworskiej intrygi, zesłana do wojska – staje się żołnierzem a potem niewolnicą. Koleje jej losu są wciągające, ale żeby n... Recenzja książki Achaja - t.1

Oczarowana

25.10.2020

Z całej książki najbardziej polubiłam maga Mereditha. Na początku wydawał mi się trochę bezpłciową postacią, ale widać jak relacja z Wirusem zaczyna kształtować jego charakter. Ciekawość przezwycięża strach, czarownik podejmuje najważniejszą decyzję w swoim życiu... Pierwszy tom pozostawia nas z pytaniem, czy Meredith zaakceptuje swój stan i wykor... Recenzja książki Achaja - t.1

Wspaniała, godna polecenia lektura!

7.03.2013

Ostatnio przeczytałam jakieś mniej więcej tak brzmiące zdanie : Jest to książka, którą się czyta do rana i żałuje się, że się skończyła.' Myślę, że to zdanie, jeśli nie było przy tej książce, to i tak jak najbardziej można jej przypisać. Tak, mowa o wspaniałej 'Achai' Ziemiańskiego. Od razu ostrzegam, że jest to dość... brutalna lektura, nie dla zb... Recenzja książki Achaja, tom 1

Moja opinia o książce

Opinie

@deana
2016-03-17
Przeczytane

Ciężko jest stworzyć nową przestrzeń dla literatury fantastycznej, ciężko wykreować nowy typ bohatera. Bo fantastyka to magia, waleczność, odwaga, starcie dobra ze złem. I gdzieś jeszcze po głowie się pląta myśl, że trochę do średniowiecza powinno być podobne. Andrzej Ziemiański otwarł dla fantastyki nową ,,epokę". Swój cykl ,,Achaja" umieścił w uniwersum wzorowanym na greckim antyku. Jego główną bohaterką jest młodziutka księżniczka królestwa Troy, tytułowa Achaja. W wyniku intrygi zazdrosnej macochy oraz głupiej dumy ojca zostaje wcielona najpierw do armii, by kolejno stać się niewolnicą pracującą w kamieniołomie a potem złodziejką i prostytutką. W prawdzie dzieje, dojrzewanie i metamorfoza bohaterki zajmują dużo miejsca nie jest to jedyny wątek. Ważnymi postaciami są też skryba Zaan i rycerz Sirius oraz czarodziej Meredith. Póki co kolejne wątki występują naprzemiennie, można się jednak domyślać, że w pewnym momencie bohaterowie muszą się spotkać i stworzyć całość. ,,Achaja" to powieść, której nie da się jednoznacznie ocenić. Podziw budzi rozmach, misterna konstrukcja świata przedstawionego, mnogość detali i wątków. Każda z postaci jest wyjątkowa, niepowtarzalna oraz świetnie nakreślona. Sama fabuła też jest tak poprowadzona, że cały czas ma zaskakiwać czytelnika ale i logicznie pokazywać rozwój postaci co pozwala oczekiwać coraz więcej. Jednak gdzieś w tej całej misternej plątaninie coś poszło nie tak. W pewnym momencie brutalizm, bezpośredniość postaci oraz kolejne trudn...

× 3 | link |
@Johnson
2019-11-13
10 /10
Przeczytane Fantastyka/Science-Fiction Posiadam Polskie

Książka tak dobra, że naprawdę nie wiem, z której strony zacząć zachwalać tę niesamowitą powieść (pierwszą z cyklu).

Przeczytana dość dawno temu do dzisiaj wywołuje miłe wspomnienia wywołane przez przygody młodej Achai, która w znoju, głodzie i chłodzie przechodzi przez kolejne przygody, gdzie głównie zimno, ciemno i do domu daleko.

Im dalej w las, tym więcej drzew, a to oznacza ni mniej ni więcej coraz bardziej wciągającą fabułę, każda następna strona wywołuje wypieki na twarzy rozochoconego czytelnika. Serio, i nie, nie jest to recenzja 50 twarzy Greya, tylko opinia do Achai. Bardzo dobrze skonstruowana historia, wspaniałe kreacje charakterów! Każda postać ma swoją historię, przekonania, poglądy i cel. A jeśli nie ma, to i tak pełni jakąś cząstkę świata wykreowanego przez Ziemiańskiego.

Przechodząc przez kolejne tomy (2 i 3) naprawdę żałowałem, że to już koniec. Do dzisiaj żałuję i naprawdę mam nadzieję, że kiedyś jeszcze Achaja przywita Nas na łamach nowej powieści.

Achaja. Doskonała.

× 3 | link |
@ryszpak
2019-12-01
8 /10
Przeczytane Posiadam Fantasy A.D. 2018

Książka leżała na półce od lipca 2007 r. No brawo, brawo, panie Rafale... "Półkownik" pełną gębą. Przeżyła dwie przeprowadzki...
Nic to. Bardzo dobra książka, doskonale przedstawiony świat (chociaż zawsze wolałem klimaty bardziej północne niż pustynne). Wbrew okładce nie samą wojną książka stoi. Bardzo dużo polityki, brudnej jak dzik po wizycie w babrzysku.
Bardzo gorąco polecam. I biorę się za drugi tom.

× 2 | link |
@Chassefierre
2019-11-20
4 /10
Przeczytane Fantastyka Literatura polska
MA
2010-07-15
Przeczytane

Język właśnie mnie urzekł. Dlatego może, że była to pierwsza książka, którą czytałam z takim właśnie siarczystym językiem. Czasami bywało zabawnie, czasami wciągająco. Chociaż przeczytałam każde słowo, moje myśli uciekały w momentach opisu bitew, które były strasznie rozległe, chaotycznie i niezrozumiałe dla człowieka nieznającego się na militariach. Nie mniej zawsze pozostanie ona w moim księgozbiorze na pozycji ulubionych, gdyż historia tej dziewczyny jest naprawdę niesamowita i niepowtarzalna!

× 1 | link |
@radek
2007-08-24
10 /10
Przeczytane

@ranisz - sam autor "zdradził" przepis na sukces tego typu literatury, mówiąc że "potrzebuje ona większej ilości 3 płynów: krwi, potu i spermy" (cytat z pamięci). Nic więc dziwnego, skoro jest to książka i saga na wskroś rozrywkowa. Czy się spodoba zależy od tego, czy zaakceptujemy specyficzny styl autora. Ja go polubiłem więc saga mi się podobała.

× 1 | link |
IR
2007-08-28
Przeczytane Fantastyka

Dla mnie to byla swietna odmiana po wiekszosci ksiazek w ktorej bitwy tocza sie w iscie sterylnych warunkach, kazdy umiera bohaterska smiercia w ciagu sekund przebity mieczem prosto w serce...To chyba taka forma odreagowania bo wiekszosci pseudo militarnego kiczu ksiazkowego ktory wciskaja wspolczeni fantasci.

× 1 | link |
@Dzikaa
2012-01-07
Przeczytane

Książka, która bardzo mnie nudziła przez pierwsze 200 stron. Fragmenty z Zaanem i Siriusem, były bardzo nudne. Za to bardzo podobały mi się fragmenty związane z Achają. Doceniłam urok tej książki dopiero w ostatnich 150 stronach. Na pewno sięgne po kolejne tomy ; )

× 1 | link |
@manchi
2008-03-12
8 /10
Przeczytane

Tom pierwszy stanowczo najlepszy z trylogii. Sprawdza się jako chwila wytchnienia od lektur ambitnych i źródło rozrywki. Czytało się nieźle, muszę przyznać, ale niewiele ponadto.

× 1 | link |
@marian_k
2011-06-29
1 /10
Przeczytane

Dno dna. Fatalnie napisane, jeszcze gorzej zredagowane. Mix pomysłów nie trzymający się kupy, sztywne dialogi i bohaterka, która... No właśnie co z nią jest nie tak? Wszystko.

× 1 | link |
@hanzei
2020-09-10
8 /10
Przeczytane

Na temat tej książki już od dawna słyszałam same dobre opinie, jednak długo czekałam z jej przeczytaniem. "Achaja" jest pierwszym tomem cyklu o tej samej nazwie autorstwa Andrzeja Ziemiańskiego.
Bohaterka jest młodą księżniczką, która wskutek dworskich intryg, zawiści i chciwości bliskich jej osób szybko zostaje odsunięta z kolejki do tronu i to w dość brutalny sposób. Dziewczyna błyskawicznie poznaje smak życia zwykłego człowieka w pełnym okrucieństwa świecie. Los zsyła ją do armii, następnie do niewoli, gdzie uczy się sztuki przetrwania. Przestaje już być grzeczną księżniczką. Rozumie, że aby coś od życia otrzymać trzeba również coś poświęcić.
Bardzo mi się podobało przedstawienie przemiany jaką główna bohaterka przechodzi poprzez ciężkie przeżycia oraz problemy z odnajdywaniem się w różnych otoczeniach. Fabuła jest bardzo wciągająca, a postacie charakterystyczne, łatwo się do nich przywiązać. Książka jest bardzo lekko napisana, przez co łatwo i szybko się ją czyta
Już dawno żadna historia mnie tak bardzo nie wciągnęła, nie nudziłam się przy niej nawet przez moment. Na pewno sięgnę po kolejny tom, a "Achaja" być może zostanie jedną z moich ulubionych s

| link |
@mysilicielka
2020-10-25
8 /10
Przeczytane

Te walki... Ostatni rozdział był po prostu rewelacyjny. Dawno nie czytałam o takich "epickich" potyczkach (ostatnim razem chyba jak jeszcze "Bleach" miał jakiś sens, czyli wieki temu). Nie wiem, czego się spodziewać po następnych tomach, ten świat jest nieprzewidywalny (!), mam nadzieję, że będzie jeszcze ciekawiej.

| link |
@coconut
2011-06-11
8 /10
Przeczytane

Pomimo wszystko bardzo pozytywnie. Świetnie przedstawiony świat, gdzieniegdzie humor i całość składa się do kupy. Miejscami trochę zbyt wyraziście przedstawione sytuacje, ale oto właśnie chodziło. Trochę dłużyły mi się wszystkie fragmenty z Zaanem, jednak nie aż tak bardzo by zmienić moją opinię o książce.

| link |
@fprefect
2019-11-12
6 /10
Przeczytane Fantastyka

Wszystkie trzy tomy, to jedna książka i tak ją oceniam.

Takie tam na http://niepamietnikfprefecta.blogspot.com/2013/12/aha-jaka-ja-achaja-raz-dwa-trzy.html

| link |
@Tsumetai
2011-06-08
8 /10
Przeczytane

"Achaja" jest pozycją zdecydowanie dobrą. W szczególności podobały mi się kwieciste opisy bitew i sam język autora, któremu momentami nie brakowało pikanterii :)

| link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Szermierka nie ma nic wspólnego z zabijaniem . Szermujesz po to, żeby być najlepsza. Lepsza niż wszyscy. Lepsza od samej siebie. W każdej walce nie patrzysz na przeciwnika. Walczysz ze sobą. T...”
× 1
#
“Dlaczego Zło jest jak karczma – każdy może wejść, weselić się i jeszcze wytchnienie zyskać, a Dobro – jak uboga twierdza w górach – nieliczni mogą ją zdobyć, a i z tych wielu odpadnie, bo na c...”
#
“Dowódca zmiany wstał bez słowa. Wiedział, że dalej będą gorsze rzeczy i to bynajmniej nie z dziedziny ortografii, czy stylistyki. "Wszyscy oni dnia dzisiejszego postanowili targnąć się na żywo...”
× 2
#
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Achaja - t.2
Achaja - t.2
Andrzej Ziemiański
7.5/10
Achaja była kiedyś księżniczką potężnego Królestwa Troy. Zdążyła jednak już o tym zapomnieć… Ucieka...
Achaja - t.3
Achaja - t.3
Andrzej Ziemiański
6.6/10
Cesarstwo Luan atakowane przez królestwo Troy i przez armię niewielkiego Arkach. Wydawałoby się, że ...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl