Alkoholizm : grzech czy choroba?

Wiktor Osiatyński
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Alkoholizm : grzech czy choroba?
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Książka Grzech czy choroba po raz pierwszy została wydana w 1992 roku przez Instytut Psychiatrii i Neurologii. W pięć lat później opublikowało ją wydawnictwo Akuracik, prowadzone przez mego przyjaciela, nieodżałowanej pamięci Marka Adamika. Obydwa wydawnictwa miały stosunkowo wąski zasięg. Instytut Psychiatrii i Neurologii sprzedawał książki we własnym kiosku, a Akuracik rozprowadzał swoje publikacje przede wszystkim na spotkaniach wspólnot Anonimowych Alkoholików. Książka ta nie miała więc wielkich szans, by dotrzeć do ludzi nieuzależnionych ani do tych, którzy wciąż jeszcze nie przyjęli swego uzależnienia do wiadomości. [...] ... zmieniły się moje poglądy na temat alkoholizmu. Nadal uważam, że nie jest on grzechem, choć każdy uzależniony popełnia pod wpływem alkoholu grzeszne bądź naganne czyny. Ale mam coraz więcej wątpliwości co do tego, czy jest on zwykłą chorobą. Jeśli nawet uznamy, że jest, to bardzo osobliwą. Bo przecież dziesiątki tysięcy trzeźwych alkoholików dowodzą swoim życiem, że można być alkoholikiem, będąc zdrowym człowiekiem. Dziś zatem nie patrzę na alkoholizm przez pryzmat choroby, ale przede wszystkim widzę w uzależnieniu niedostatek pewnych umiejętności życiowych. A w wychodzeniu z niego przede wszystkim edukacyjny proces przełamywania destrukcyjnych nawyków i nabywania nowych umiejętności. - pisze we wstępie profesor Wiktor Osiatyński.
Data wydania: 2011
ISBN: 978-83-207-1785-3, 9788320717853
Wydawnictwo: ISKRY
Stron: 144
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Wiktor Osiatyński Wiktor Osiatyński
Urodzony 6 lutego 1945 roku w Polsce (Białystok)
Wiktor Osiatyński – polski prawnik, pisarz, publicysta, nauczyciel akademicki i działacz społeczny, doktor habilitowany nauk prawnych. Specjalista w zakresie prawa konstytucyjnego, historii doktryn politycznych i prawnych oraz praw człowieka, w lata...

Pozostałe książki:

Rehab Alkoholizm i grzech i choroba, i... Rzeczpospolita obywateli Litacja Rehabilitacja
Wszystkie książki Wiktor Osiatyński

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Alkoholizm : grzech czy choroba?? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@mrRosewater
2020-08-06
3 /10

Znacznie mniej dobra niż "Alkoholizm, grzech czy choroba?", może nawet dość kiepska. Nie lubię mężczyzn, który zmieniają zdanie zgodnie z koniunkturą. Katolicyzm się w Polsce rozpanoszył, więc Osiatyński szybciutko zaczął zaprzeczać samemu sobie i twierdzić, że to jednak grzech.

Książka nie warta uwagi - w odróżnieniu od tej pierwszej.

| link |
@smerfka30
2014-04-15
10 /10
Przeczytane
@mc00makerson
2012-10-05
8 /10
Przeczytane
@marika
2009-02-08
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Alkoholizm : grzech czy choroba?. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl