Alpiniści Stalina

Cédric Gras
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Alpiniści Stalina
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Niepublikowana dotąd historia dwóch sowieckich alpinistów, braci Abałakowów.

Witalij i Jewgienij Abałakowowie byli jednymi z najbardziej utalentowanych alpinistów swojego pokolenia. Czas ich aktywności przypadł jednak na ponury czas w historii Związku Radzieckiego – rewolucję październikową, a potem okres wielkiej czystki. Bracia podjęli udane pionierskie wyprawy w wysokie góry Pamiru ku chwale swojej proletariackiej ojczyzny, jednak ostatecznie ich losy potoczyły się zupełnie inaczej. Donos na Witalija sprawił, że alpinista trafił do więzienia, był torturowany przez NKWD i cudem uniknął łagrów. Jego brat przeciwnie – przed rewolucją ukończył Akademię Sztuk Pięknych i stał się pupilkiem władzy. Witalij nie zrezygnował jednak ze swoich marzeń i mimo utraty kilku palców na skutek burzy śnieżnej po latach wrócił do wspinaczki.

Korzystając z wielu źródeł, między innymi z zachowanych dzienników Jewgienija, Cédric Gras z reporterską pasją odkrywa białe plamy w historii światowego alpinizmu i wydobywa z zapomnienia niezwykłą historię braci Abałakowów.

---

„Alpiniści Stalina” autorstwa Cédrica Grasa to opowieść niezwykła. Bo kto dzisiaj pamięta, jak rodził się sowiecki alpinizm, kto i jak tworzył jego podwaliny, eksplorował bardzo dziś popularne siedmiotysięczniki Pamiru? A o tym właśnie jest ta książka. Historia życia braci Abałakowów (z lektury dowiedziałem się, że Witalij miał brata Jewgienija, przysięgam, że o tym nie wiedziałem) przeplata się z burzliwymi dziejami początków komunizmu – z tragicznym dla braci skutkiem. Z tej książki czytelnik dowie się, że „abałakow” to nie tylko sposób na punkt asekuracyjny w lodzie, ale także nazwisko wybitnych alpinistów z wielkim jak na ówczesne czasy dorobkiem. Autor, reporter śledczy, z pasją i skrupulatnością tropi losy braci w konwencji faktograficznej, konsekwentnie unikając jakiejkolwiek oceny ich postępowania. Tę, Czytelniku, pozostawia Tobie. Warto tę książkę przeczytać. Naprawdę. Polecam.

– Piotr Pustelnik

Tytuł oryginalny: Alpinistes de Staline
Data wydania: 2021-02-24
ISBN: 978-83-66718-96-8, 9788366718968
Wydawnictwo: Mova
Stron: 280

Autor

Cédric Gras Cédric Gras
Urodzony 15 stycznia 1982 roku we Francji (Saint-Cloud)

Pozostałe książki:

Uciekałem przed zimą
Wszystkie książki Cédric Gras

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Legenda i historia, historia i legenda

WYBÓR REDAKCJI
13.07.2021

Jak słusznie zauważyła niedawno @Link – Wschód ostatnio trafia w moje gusta (chociaż ja sama raczej nie przypuszczałam, że czytelniczo trafię na Wschód). Przeczytanie Alpinistów Stalina i moja ocena tej książki to kolejne tego dowody. A była to, proszę Państwa, lektura wyśmienita z kilku powodów. Po pierwsze – autor wydobywa z niebytu sylwetki ... Recenzja książki Alpiniści Stalina

@LetMeRead@LetMeRead × 22

Głód skały

10.03.2021

Świat miał i ma świetnych alpinistów. Pomimo, że ogromna część z nich zginęła, dokumenty, publikacje i słowo o nich wciąż są żywe. Historia braci Abałakowów spisana jest po raz pierwszy. Francuski miłośnik gór postanowił utrwalić tę jakże fascynującą opowieść. Opowieść o dwóch sierotach z jenisejskiej wioski, których miłość do gór i wspinaczki na... Recenzja książki Alpiniści Stalina

Moja opinia o książce

Opinie

@czyleciznamipilotka
2021-03-10
8 /10
Przeczytane

Świat miał i ma świetnych alpinistów. Pomimo, że ogromna część z nich zginęła, dokumenty, publikacje i słowo o nich wciąż są żywe. Historia braci Abałakowów spisana jest po raz pierwszy. Francuski miłośnik gór postanowił utrwalić tę jakże fascynującą opowieść.
Opowieść o dwóch sierotach z jenisejskiej wioski, których miłość do gór i wspinaczki naznaczyła ich pokręcony los. Opowieść o braciach, których predestynacja została wyreżyserowana przez totalitaryzm. Opowieść o rodzeństwie żyjącym w kraju gdzie nawet góry były upolitycznione.

Cedric Gras w swym reportażu bardzo zwinnie wprowadza nas od samego początku w atmosferę oczekiwania. Podskórnie wiemy, że wydarzy się coś osobliwego. Autor zgrabnie łączy gatunki, sprowadzając literaturę faktu i suspens na wspólny tor, czym doskonale trzyma nas w napięciu do ostatniej strony.

W alpinizmie XXI w. jesteśmy przyzwyczajeni do nowoczesnych technologii, lekkiego i ergonomicznego sprzętu, zaangażowania sponsorów, ratowników i ciągłego kontaktu ze światem. Lata trzydzieste XX w. to głód wspinaczki i partyzanckie wyposażenie połączone z niemożliwym.
Młodzi marzyciele, w miejskich kurtkach, ze sztywnymi linami, niezgrabnymi czekanami, w zdeformowanych butach i lichych namiotach za zdobycie szczytu dla komunistycznej wspólnoty dostawali równowartość płaszcza.

Odwieczna rywalizacja Rosjan, nie tylko w sferze sportu, ale w wielu dziedzinach ...

× 3 | Komentarze (2) | link |
@LetMeRead
2021-07-12
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Alpiniści Stalina. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl