Anatomia góry

Rafał Fronia
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów
Anatomia góry
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów

Opis

Jeśli ktoś idzie pod górę, to jest w nim wiara, nadzieja… Pod górę idą tylko zwycięzcy. Ci, którzy chcą. Ci, którzy są szczęśliwi. Jedziemy. Najpierw Lhotse – szaleństwo, szczęście, radość i zdziwienie. Muszę o tym napisać, musicie to poznać. A potem… potem K2. Syrena i rosiczka. Właśnie tak. Słyszę syreni śpiew wiatru wyjącego ze zboczy. Opieram się i trzepoczę jak ryba na brzegu, duszę się, myśląc o niej, ale nie mogę przestać. Widzę, jak zaraza wypełza z zamkniętej bazy i rozlewa się na moich kolegów. Widzę, jak zmraża serca i umysły całego narodu. Syreni śpiew odebrał zdrową ocenę. Słyszę tylko K2, ka dwa, ka dwa… powtarzane jak mantra. Ka dwa. A góra z pięknej syreny przepoczwarza się w żądną krwi rosiczkę. Tak jest od lat. Pożarci wspinacze wypluci w kawałkach leżą u jej stóp. I to nie jest przenośnia, tylko obserwacja. Syreni śpiew K2 mami: „Hej, Rafałku… chodź do mnie. Ja nie płaczę przez ludzi, to ludzie płaczą przeze mnie…”. Już idę, Góro… bezwolnie, niezdolny do oporu. *** W górach nie ma ze mną bliskich. Dlatego piszę do nich w pamiętniku, jadą ze mną na zdjęciach, wetknięci między strony jak ususzone kwiaty, które mają mi przypomnieć lato. Gadam do nich długopisem. I kiedy już wiatr i mróz rozbierają mnie z obłudy i codzienności, kiedy zostaję namaszczony kremem do opalania z UV 50+, otwieram zeszyt i jak na wigilii zaczynam się dzielić tym opłatkiem, życząc sobie, by Góra okazała się łaskawa i abym dostąpił jej magii. Mówię i mówię, a pamiętnik słucha. Zazwyczaj odwiedzam wszystkie strony, wypełniam je do ostatniej karteczki przyklejonej do tylnej strony okładki. Wtedy wracam. Do domu. Wracam lepszy, spokojniejszy, chętniejszy do życia.
Data wydania: 2018-07-04
ISBN: 978-83-8129-194-1, 9788381291941
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 384
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Rafał Fronia Rafał Fronia Uczestnik wielu wypraw w góry najwyższe w tym zimowej wyprawy PZA PHZ na Broad Peak 2010/2011, oraz innych m.in. na Nanga Parbat, Dhaulagiri, Pik Lenina i Baruntse. Wszedł na Gasherbruma II. Kartograf - Wydawnictwo PLAN. Mieszka w Jeleniej Górze.

Pozostałe książki:

Rozmowa z górą Anatomia góry Miasto idealne. Zamość, multiprzewodnik Praga. Multiprzewodnik Skalny pielgrzym
Wszystkie książki Rafał Fronia

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Anatomia góry aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Anjo
2023-06-07
7 /10
Przeczytane ✅ Literatura faktu, reportaże, biografie, autobiografie. ✅Góry małe i duże....

..."W górach dużo się myśli. I choć są to myśli chaotyczne, rozbiegane i nieczęsto prowadzące do jakiś wniosków, to jednak czas im poświęcony i tematyka istotna dla sfery duchowej powodują, że dokonuje się jakaś przemiana. Na dobre. Nie wyobrażam sobie, że można tu planować lub obmyślać zło. Dominuje chęć naprawy, poprawy. Zmiany na lepsze ".

Jest w tym cytacie jakieś ziarno prawdy. Siedząc ostatnio na jednym z wysokich szczytów sama doświadczyłam stanu uwolnienia swoich splątanych myśli, którym przyglądałam się z każdej niemal strony, pozwalając snuć im różne, dziwne scenariusze. Jednak zawsze były to myśli dobre. I prawe....Tak....w górach się zdecydowanie dobrze myśli...

Po tytule spodziewałam się, że będę czytać o działalności i obozowaniu w górach najwyższych, atakach szczytowych a dostaję książkę o człowieku, jego marzeniach, przemyśleniach i ambicjach. Początkowo nie byłam zadowolona z takiej formy przekazu ale po jakimś czasie zaczęłam dostrzegać w czym tkwi niepowtarzalny urok tej książki. "Anatomia góry" to swoisty pamiętnik spostrzeżeń w którym autor próbuje w bardzo charakterystyczny, niedosłowny i nieco poetycki sposób opisać swoją miłość do gór oraz konieczność zdobywania kolejnych szczytów i stawiania sobie nowych wyzwań. Paradoksalnie góry nie są tutaj najważniejsze, stanowią tylko tło do rozważań i refleksji autora, który przedstawia nam się tutaj jako człowiek o ogromnej wrażliwości na piękno gór, głębokiego szacunku do nich i...

× 10 | link |
@Ada_Kinga_Ganska
@Ada_Kinga_Ganska
2022-04-13
10 /10
Przeczytane
@Agnieszka_blog
@Agnieszka_blog
2021-12-15
7 /10
Przeczytane
@Magdis
2021-11-08
6 /10
Przeczytane
@polokokta
2021-10-10
6 /10
Przeczytane 2021
IR
@Irys
2021-01-06
6 /10
Przeczytane Legimi
@kubera_anna
2020-07-27
9 /10
Przeczytane
DY
@dynia62
2019-12-04
8 /10
Przeczytane
@bettypietras
2019-02-02
10 /10
Przeczytane
@MalaMi_2
2019-01-09
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Anatomia góry. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl