Andreowia

Beata Chomątowska
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Andreowia
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Rodzinna szopka krakowska z medium, legendą dziennikarską i drobnymi skandalami w tle

„Zmęczyć się na tyle, by przestać myśleć. Tylko mięśnie, ścięgna, adrenalina i kortyzol. Wystartowałem ostro spod klatki, klucze zabrzęczały w kieszeni. Biegłem przed siebie, byle dalej, nie wiedząc właściwie dokąd, biegłem co tchu, ile wlezie, na pełnych obrotach, biegłem na złamanie karku za nowym sobą, który rwał naprzód gdzieś tam, w ciemności. Jeśli tylko się pospieszę, powinienem zdążyć”.
Poznajcie Andrzeja, mężczyznę przed pięćdziesiątką. Właśnie dokonuje rewizji swojego życia. Powiecie, ależ to trywialne, kryzys wieku średniego. A jednak sposób, w jaki ten zodiakalny Skorpion próbuje rozliczyć się z przeszłością, okazuje się też rodzinną sagą, rozpisaną na głosy herstorią i uszczypliwym, pełnym anegdot komentarzem do wydarzeń ostatniego stulecia. No cóż, spojrzenie niegdysiejszej gwiazdy wolnej prasy, a później podpory zacnej krakowskiej redakcji, syna medium światowej sławy i ojca-zagadki, wnuka Pierwszej Krakowskiej Tramwajarki i wielkiego Redaktora nie może być pospolite. Dajcie się wciągnąć w opowieść o poszukiwaniu samego siebie, utrzymaną w konwencji szopki krakowskiej. Poznajcie plejadę barwnych postaci, może niektóre z nich kogoś Wam przypomną. Bo jak wiadomo, sowy (a w tym przypadku: karły) nie są wcale tym, czym się wydają.
Dzięki fragmentarycznej konstrukcji, elementom groteskowym, nietuzinkowym bohaterom oraz sarkastycznym spostrzeżeniom przeczulonego na własnym punkcie narratora tę znakomitą powieść można czytać na wielu poziomach − od autoironicznej opowieści o kryzysie męskości, przez metatekstową grę, po wielowątkowy komentarz do polskiej rzeczywistości końca XX i początku XXI wieku.

Data wydania: 2021-02-24
ISBN: 978-83-8032-583-8, 9788380325838
Wydawnictwo: Wielka Litera
Nagrody: Krakowska Książka Miesiąca (Zwycięzca)
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 416
dodana przez: Evita

Autor

Beata Chomątowska Beata Chomątowska Beata Chomątowska – pisarka, dziennikarka. Autorka książek: Stacja Muranów, Pałac. Biografia intymna, Lachert i Szanajca. Architekci awangardy, Prawdziwych przyjaciół poznaje się w Bredzie oraz Betonia. Dom dla każdego. Za Stację Muranów otrzymała n...

Pozostałe książki:

Andreowia Smak wolności Każdemu jego śmietnik Pałac. Biografia intymna Prawdziwych przyjaciół poznaje się w Bredzie Betonia Herito - nr 22-23 - Miasto jako dzieło sztuki Herito - nr 37-38 - Socrealizm magiczny? Lachert i Szanajca Live the Polish Way of Life. Jakoś to będzie Miasto dzieci świata Stacja Muranów
Wszystkie książki Beata Chomątowska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Andreowia nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@kasia.rzymowska
2021-04-07
8 /10
Przeczytane

Moje pierwsze spotkanie z autorką muszę zaliczyć do niezwykle udanych. Tak niezwykle, jak nietuzinkowa jest sama książka.

Ironiczna, satyryczna opowieść mężczyzny, który nieco rozlicza się z własnym życiem i historią swojej rodziny. Familii, w której największą rolę odgrywają niezależne, silne kobiety.

Babka- Pierwsza Krakowska Tramwajarka, wychowywana jako chłopiec z powodu ambicji matki, okazuje się przezwyciężać narzucone i wpajane ramy. Wyrywa się z nich budując po swojemu własną HERstorię, wiedziona pewnym marzeniem sennym.

Matka - ukrywająca tożsamość współtwórcy syna, silna osobowościowo feministka.

Te dwie główne bohaterki przebijają się na pierwszy plan, ale nie brakuje też innych, barwnych, kobiecych postaci. W przeciwieństwie do opisanych mężczyzn, którzy okazują się słabymi człowieczkami, uwięzionymi w pętach własnych ambicji, ograniczeń i jakby strachu przed płcią przeciwną.

Całość pięknie osadzona jest w ówczesnym Krakowie, oddając klimat odradzającego się miasta, łączącego historię z teraźniejszością.

Nie mógł też umknąć mojej uwadze piękny, literacki język. Mimo różnic w długościach rozdziałów, każdy z nich wnosi fantastyczne językowe wstawki, po części satyryczne, a po części poetyckie 💛

Jeśli więc szukacie literackiej odmiany to polecam ten tytuł.

× 2 | link |
@Beata_
2021-06-13
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Andreowia. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat