Pałac. Biografia intymna

Beata Chomątowska
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Pałac. Biografia intymna
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Świadek przeszłości czy przeklęty symbol? To nie polski Wersal ani Empire State Building. Bliżej mu do kafkowskiego Zamku. Jest źródłem miejskich legend: o 30 podziemnych kondygnacjach, o nieistniejących piętrach, o tunelu łączącym go z Domem Partii. Do dziś rzuca na Warszawę najdłuższy cień. Beata Chomątowska jako pierwsza spogląda na Pałac Kultury i Nauki oczami ludzi, którzy związali z nim życie. Odkrywa dramatyczne losy architektów - braci Sigalinów, opowiada o „poślubionej” gmachowi kronikarce, o samobójcach skaczących z 30. piętra i ludziach piszących listy do „Drogiego Pałacu” niczym do starożytnego bóstwa. „Pałac. Biografia intymna” to nie tylko opowieść o miejscu z własnym duchem i tożsamością. Ani o jeszcze jednym „źle urodzonym” – „betonowym torcie”, „darze Stalina”, który wielu chciałoby wyburzyć. To też historia dramatycznych zmian, które spotkały Warszawę i Polskę w XX stuleciu.
Data wydania: 2015-07-13
ISBN: 978-83-240-3494-9, 9788324034949
Wydawnictwo: Znak
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 416

Autor

Beata Chomątowska Beata Chomątowska Beata Chomątowska – pisarka, dziennikarka, prezeska Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Stacja Muranów, stała współpracowniczka „Tygodnika Powszechnego”. Autorka książek: Stacja Muranów, Pałac. Biografia intymna, Lachert i Szanajca. Archi...

Pozostałe książki:

Prawdziwych przyjaciół poznaje się w Bredzie Smak wolności Herito - nr 22-23 - Miasto jako dzieło sztuki Betonia Andreowia
Wszystkie książki Beata Chomątowska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Pałac. Biografia intymna aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@eR_
2019-12-19
7 /10
Przeczytane Współpraca

Pałac Kultury i Nauki, symbol"tysiącletniej" przyjaźni polsko - radzieckiej.
Przyjaźń się skończyła, pałac trwa niewzruszenie.
Obrosły w legendy, symbol Warszawy, ale i Polski.
Ukryte piętra, tunele, łączące go z Domem Partii, to najbardziej znane"przypowieści.
Samobójcy skaczący z 30 piętra i ludzie, piszący listy do budowli, jakby, to była żywa istota, albo jakieś starożytne bóstwo.

Autorka, w swojej książce przedstawia spojrzenie na rozległą historię powstania tego budynku.
Dramatyczne losy jego budowniczych i architektów."Dar Stalina", który wielu, chciałoby wyburzyć.Ta opowieść, to również losy Warszawy, tuż po wojnie, ale również całego kraju.Splatające się dzieje ludzi i budowla, która, mimo swej brzydoty stoi dumnie i coś sobą symbolizuje.

Niezwykle ciekawa i interesująca pozycja.Przeczytana przeze mnie jednym tchem.Aż szkoda, że się skończyła.Świetnie wydana, wzbogacona, mnóstwem zdjęć.Polecam.

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Pałac. Biografia intymna. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl