Antidotum. Historia amerykańskich seriali komediowych

Magda Kosińska-Król
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Antidotum. Historia amerykańskich seriali komediowych
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

W książce tej Magda Kosińska-Król zabiera czytelników w podróż przez fascynujący świat sitcomów, ukazując ich wpływ na kulturę oraz społeczeństwo na przestrzeni dekad. Książka przedstawia konteksty historyczne, społeczne i kulturowe, przybliża kluczowe tytuły, ale również historie ludzi, którzy stoją za tymi produkcjami. Seriale komediowe zostały zaprezentowane jako antidotum na rozmaite problemy czy zjawiska, pojawiające się w Stanach Zjednoczonych i życiu Amerykanów.
Począwszy od krachu na Wall Street i wielkiego kryzysu, gdy zaprezentowano pierwsze sitcomy radiowe, autorka ukazuje kolejne momenty w historii: początek zimnej wojny, czas rewolucji obyczajowej, okres wojny w Wietnamie, dekada rządów Ronalda Reagana, beztroskie lat 90. i XXI wiek – gdy po zamachach na World Trade Center odżyły niepokoje społeczne, następowała polaryzacja polityczna i pojawiały się nowe zjawiska kulturowe. Każdemu z tych okresów towarzyszył unikalny zestaw wyzwań i zmian w społeczeństwie, które znalazły swoje odzwierciedlenie w serialach komediowych.
Wśród znanych seriali, które zostały zaprezentowane w książce, znajdują się między innymi takie tytuły jak Flintstonowie, M*A*S*H, The Cosby Show, Przyjaciele, Biuro czy Współczesna rodzina. Jednak autorka nie ogranicza się do tych popularnych produkcji, ale przybliża też seriale mniej znane polskim widzom, które jednak odegrały kluczową rolę w historii komedii telewizyjnej, na przykład Wszystko w rodzinie i Maude, będące dziełami Normana Leara czy The Mary Tyler Moore Show, z Mary Tyler Moore, która w Stanach Zjednoczonych stała się ikoną feminizmu i postawiono jej pomnik.
W książce poznajemy także sylwetki wybitnych twórców, takich jak wspomniany Norman Lear, ale też Alan Alda, który nie tylko wcielał się w postać "Sokolego Oka" w serialu M*A*S*H, ale aktywnie tę postać tworzył, jak również pisał i reżyserował niektóre odcinki. Czytelnicy dowiedzą się też o fascynującej przyjaźni Normana Leara z aktorką Beatrice Arthur i artystycznych efektach tej niezwykłej chemii. Z kolei wątek Billa Cosby'ego ukazuje, jak tworzenie idealnego wizerunku na ekranie może maskować rzeczywistość za kulisami.
Książka Antidotum. Historia amerykańskich seriali komediowych rzuca światło na różnorodne aspekty kulturowe, społeczne i polityczne, które wpływały na rozwój sitcomów na przestrzeni lat. Nie brak tu anegdot związanych z produkcją kultowych seriali. Autorka pokazuje terapeutyczne właściwości humoru i zwraca uwagę, jak seriale komediowe były wykorzystywane przez twórców do walki o równość i tolerancję oraz jak pomagały społeczeństwu oswoić się z trudnymi tematami, nieuchronnością zmian oraz osobistymi problemami.
Książka ta jest doskonałym przewodnikiem po historii telewizyjnych sitcomów, które nie tylko dostarczały rozrywki, ale również miały głęboki wpływ na świadomość społeczeństwa. Jest to niezwykle interesująca lektura dla wszystkich, którzy chcą poznać kulisy i kontekst, w jakim rodziły się te klasyczne produkcje telewizyjne.
Data wydania: 2024-01-24
ISBN: 978-83-969495-0-9, 9788396949509
Wydawnictwo: Perony Kultury
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 442
dodana przez: kazal_ka

Autor

Magda Kosińska-Król Magda Kosińska-Król ukończyła kulturoznawstwo i scenariopisarstwo. Jest dziennikarką specjalizującą się w tekstach biograficznych. Od lat zainteresowana kulturą Stanów Zjednoczonych oraz amerykańską kinematografią.

Pozostałe książki:

Antidotum. Historia amerykańskich seriali komediowych Portrety bez upiększeń. Historie (nie)zapomnianych gwiazd Hollywood
Wszystkie książki Magda Kosińska-Król

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Śmiech jako lekarstwo

27.02.2024

Telewizja mogłaby dla mnie nie istnieć. Nie oglądam obecnie ani seriali, ani innych programów. Jednak nie zawsze tak było. Wiele lat temu spędzałam przed ekranem długie godziny, dlatego sięgnęłam po książkę Magdy Kosińskiej-Król pt. „Antidotum. Historia amerykańskich seriali komediowych”, licząc na nostalgiczną podróż do czasów, kiedy byłam młodsz... Recenzja książki Antidotum. Historia amerykańskich seriali komediowych

@LiterAnka@LiterAnka × 13

„Antidotum. Historia amerykańskich seriali komediowych” Magdy Kosińskiej -Król, to obszerny i...

29.02.2024

„Antidotum. Historia amerykańskich seriali komediowych” Magdy Kosińskiej -Król, to obszerny i bogaty w wiedzę reportaż opowiadający historię Stanów Zjednoczonych. Jednak autorka podeszła dość niestandardowo do tego tematu, bo od strony rozrywkowej, czyli seriali komediowych. Była to imponująca ale również pouczająca podróż. Przy lekturze bawiłam s... Recenzja książki Antidotum. Historia amerykańskich seriali komediowych

@g.sekala@g.sekala × 10

Powrót do przeszłości.

6.02.2024

Sięgając po tytuł "Antidotum. Historia amerykańskich seriali komediowych" autorstwa Magdy Kosińskiej - Król poczułam nostalgię, swoisty powrót do przeszłości. Przeszłości mojej babci, mojej mamy oraz mojej. Czasy się zmieniają, a bardzo wiele ludzi kocha Amerykę. Nie tylko za piękne krajobrazy, różnorodność kulturową, dolary, ale także, a nawet mo... Recenzja książki Antidotum. Historia amerykańskich seriali komediowych

Seriale komediowe jako remedium na wszystko

1.02.2024

Jestem fanką seriali i ogólnie popkultury, kiedy jednak słyszę hasło "sitcom", to na myśl przychodzi mi zaledwie kilka produkcji - oczywiście "Przyjaciele", "Jak poznałem waszą matkę", czy "Współczesna rodzina". Żeby trochę poszerzyć swoją wiedzę w tej kwestii zdecydowałam się na sięgnięcie po książkę "Antidotum. Historia amerykańskich seriali kom... Recenzja książki Antidotum. Historia amerykańskich seriali komediowych

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@g.sekala
2024-02-29
10 /10
Przeczytane
@LiterAnka
2024-02-27
8 /10
Przeczytane
@klaudia.nogajczyk
2024-02-06
8 /10
Przeczytane
@piotr.todorczuk
@piotr.todorczuk
2024-02-02
8 /10
Przeczytane
MI
@miroslawcesarz
2024-02-02
8 /10
Przeczytane
@ksiazkirabe
2024-02-01
7 /10
Przeczytane Recenzenckie Posiadam 2024

Cytaty z książki

O nie! Książka Antidotum. Historia amerykańskich seriali komediowych. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl