Apteka w getcie krakowskim

Tadeusz Pankiewicz
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Apteka w getcie krakowskim
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Wspomnienia Tadeusza Pankiewicza są jednym z najważniejszych świadectw dziejów Żydów krakowskich, a zwłaszcza ich tragicznego końca. Tadeusz Pankiewicz żył w latach 1908 - 1993. W czasie okupacji hitlerowskiej uczynił ze swojej apteki na terenie getta krakowskiego azyl - pod względem symbolicznym i praktycznym. W niej spotykali się oprawcy i ofiary. Dzięki zbiegowi okoliczności Pankiewicz mógł stać się bacznym obserwatorem wydarzeń w getcie. Polsłowie Brzoza Czesław.
Data wydania: 2007-02-20
ISBN: 978-83-08-04071-3, 9788308040713
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Kategoria: Historia Polski
Stron: 278
Mamy 5 innych wydań tej książki

Autor

Tadeusz Pankiewicz Tadeusz Pankiewicz
Urodzony 21 listopada 1908 roku na Ukrainie (Sambor)
Tadeusz Pankiewicz – polski farmaceuta, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, właściciel apteki „Pod Orłem” w Krakowie, jedynej apteki funkcjonującej w getcie krakowskim. Za działalność na rzecz pomocy i ratowania Żydów odznaczony 10 lutego 1983 r...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Apteka w getcie krakowskim aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@agulkag
2023-07-25
Przeczytane

Apteka, to miejsce, gdzie najczęściej szukamy pomocy jeszcze przed wizytą u lekarza. I podobną funkcje pełniła też apteka "Pod Orłem" znajdująca się w Krakowie. Własciciel Tadeusz Pankiewicz był jedynym, ktory otzrymal zezwolenie od wladz okupacyjnych na przowadzenie dzialalności na terenie utworzonego getta.
Zarówno wlaściciel jak i pracownicy byli świadkami dramatycznych wydarzeń, na które nie mogli mieć wpływu. Nie znaczy wszakże to, że byli bezczynni, bo apteka stała się miejscem kontaktowym dla organizujacych pomoc dal mieszkańców getta.
Podczas lektury wielokrotnie mialam wrażenie, że stoję w drzwiach i patrzę z przerażeniem i bezsilnością na to, co się dzieje. Autor z realizmem oddaje atmosferę tych dramatycznych dni. Pokazuje wydarzenia takimi, jakie one były bez zbędnych dodatków. Choć w książce trudno o optymizm, to jednak są sceny, gdzie widać tą ogromną nadzieję na przetrwanie, wlasnie dzięki ludziom mocno zaangażowanym w pomoc mieszakańcom getta.

× 3 | link |
@Czytanna
2023-05-28
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Apteka w getcie krakowskim. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl