Archeologia na wyrywki

Paweł Jasienica
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Archeologia na wyrywki
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Pisana w latach 1953–1956 „Archeologia na wyrywki”, należąca do cyklu reportaży archeologicznych Jasienicy, stanowi w pewnym sensie kontynuację „Świtu słowiańskiego jutra” (1952, 1954), wydanego w latach późniejszych jako „Słowiański rodowód”.

Autor wraca w znane już sobie miejsca, gdzie wciąż trwają prace wykopaliskowe. Ponownie zjawia się więc w Biskupinie, a także w Gdańsku i Opolu. Ogląda też pozostałości pogańskiego kręgu kultowego na Górze Sępiej (dawnej Raduni), opisuje magiczne zwyczaje Ślązaków przedstawione w XIII-wiecznym dziele brata Rudolfa, cystersa z klasztoru w Rudach. Wraz z uczestnikami ekspedycji poszukuje śladów historycznych Grodów Czerwieńskich – w Gródku Nadbużnym (dawny gród Wołyń), Czermnie (Czerwień) i Sąsiadce (Sutiejsk); przypomina pionierskie prace Zoriana Dołęgi Chodakowskiego, który przed ponad stuleciem badał grodziska w widłach Huczwy i Bugu. Relacjonuje dzieje Staropolskiego Okręgu Przemysłowego, najstarszego i największego ongiś regionu górniczo-hutniczego na ziemiach polskich. Odwiedza także wsie kurpiowskie, kreśląc zarazem obraz prowincjonalnej Polski z wczesnych lat pięćdziesiątych.

Wykopaliska archeologiczne, pisze Jasienica, „odsłaniają dowody, że dzieje Polski są dłuższe i bogatsze, że sama Polska bardziej dostojna i wspaniała, niż się to komukolwiek dawniej wydawało”.

Paweł Jasienica, właśc. Leon Lech Beynar (1909?1970). Odznaczony pośmiertnie w 2007 roku Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski ? historyk, eseista, publicysta; autor słynnej syntezy dziejów Polski przedrozbiorowej (?Polska Piastów?, ?Polska Jagiellonów?, ?Rzeczpospolita Obojga Narodów?). Uczestnik kampanii wrześniowej, oficer Armii Krajowej; po wojnie represjonowany. Od 1959 roku wiceprezes ZLP; ostatni prezes Klubu Krzywego Koła (1962). W 1964 jako jeden z 34 intelektualistów podpisał protest przeciwko polityce kulturalnej władz PRL. Od 1966 wiceprezes polskiego PEN Clubu. W 1968 wystąpił w obronie represjonowanych studentów, co spowodowało zakaz publikacji jego prac.
Data wydania: 2009-03-17
ISBN: 978-83-7648-085-5, 9788376480855
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Stron: 216

Autor

Paweł Jasienica Paweł Jasienica
Urodzony 10 listopada 1909 roku
Leon Lech Beynar, ps. Jasienica. polski pisarz historyczny, eseista i publicysta „Tygodnika Powszechnego”. W czasie II wojny światowej oficer Armii Krajowej. W lipcu 1948 roku został aresztowany przez komunistyczny Urząd Bezpieczeństwa i wypuszczony...

Pozostałe książki:

Polska Piastów Polska Jagiellonów Polska anarchia Ostatnia z rodu Rzeczpospolita Obojga Narodów. Dzieje Agonii Myśli o dawnej Polsce Rozważania o wojnie domowej Słowiański rodowód Dwie drogi Pamiętnik Trzej kronikarze Rzeczpospolita Obojga Narodów Srebrny wiek Archeologia na wyrywki Kraj nad Jangcy Rzeczpospolita Obojga Narodów. Calamitatis Regnum Świt słowiańskiego jutra Calamity of Realm Polska Piastów. Polska Jagiellonów Tale of Agony Tylko o historii Ślady potyczek
Wszystkie książki Paweł Jasienica

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Archeologia na wyrywki nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@denudatio_pulpae
2022-08-14
7 /10
Przeczytane Mam w domu 📚 Historia Polski (bez II WŚ)

Staje się oczywiste, że budując nowe, trzeba jednocześnie dokonać innej pracy. Przeszukać, przekopać, zbadać w tej samej dziedzinie stare i najstarsze, otworzyć umysły i serca dla tego wszystkiego, co niesłusznie było wzgardzone i zapomniane, wypchnięte poza burtę narodowej świadomości”.

Po 1949 roku ruszyła w Polsce akcja badawcza pod przewodnictwem profesora Gieysztora, mająca na celu poznanie początków państwa polskiego. Paweł Jasienica znalazł się na wykopaliskach w wielu miejscach Polski, między innymi Gnieźnie, Poznaniu, na wyspie jeziora Lednicy, w Krakowie, Tyńcu, Cieszynie, Kaliszu, Łęczycy, Rokitnie, Wrocławiu, Niemczy, Szczecinie i innych. Książka „Archeologia na wyrywki” dotyczy odwiedzin autora w Biskupinie, Opolu, Gdańsku, historycznych Grodach Czerwieńskich i w Kielecczyźnie oraz wypadu do obozu etnograficznego na Kurpiach.

Oprócz informacji dotyczących samych wykopalisk, autor dzieli się z nami wieloma ciekawostkami historycznymi dotyczącymi badanych terenów oraz anegdotami związanymi z samymi wykopaliskami.

Robotnik odłożył łopatę i schylił się, sięgając po drobny przedmiot, który mu po chwili zabłyszczał na dłoni. Moja towarzyszka skoczyła
w tamtą stronę, omal nie wpadając do tego głębszego rowu.
- Przypuszczalnie osiemnasty wiek – spokojnie orzekł Anatol Gupieniec, przyglądając się ozdobnej blaszce zawieszonej na misternym łańcuszku....

× 16 | link |
@jatymyoni
2020-08-21
8 /10
Przeczytane Historyczne L. polska Dawno temu przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Archeologia na wyrywki. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat