Pamiętnik

Paweł Jasienica
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Pamiętnik
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

„Pamiętnik” Pawła Jasienicy jest jego ostatnim, niestety nieukończonym, przesłaniem do czytelników. Pisany był od 5 stycznia 1970 roku, już w okresie rozwijającej się, choć jeszcze utajonej ciężkiej choroby autora, która miała po ośmiu miesiącach spowodować jego przedwczesny zgon. Najcenniejsze karty tej pracy to wspomnienia z carskiej Rosji, gdzie Lech Beynar urodził się i wychowywał do dziewiątego roku życia, i z życia akademickiego w Wilnie, od 1928 roku, widzianego oczami inteligentnego i myślącego studenta historii Uniwersytetu Stefana Batorego. Z wnikliwą szczerością mówi tu Jasienica o wielu znaczących potem, a nawet sławnych (Miłosz) ludziach, ale także i o tych, którzy nie najlepiej zapisali się w pamięci Polaków (Stefan Jędrychowski czy krwawy generał Zarako-Zarakowski). Nieukończony „Pamiętnik” pozostanie ważnym esejem historycznym, wpisującym się dobrze w zamiar autora czynnego uczestnictwa w „sporach na temat dziejów narodu”.
Data wydania: 2007-12-17
ISBN: 978-83-7469-612-8, 9788374696128
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Stron: 232
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Paweł Jasienica Paweł Jasienica
Urodzony 10 listopada 1909 roku
Leon Lech Beynar, ps. Jasienica. polski pisarz historyczny, eseista i publicysta „Tygodnika Powszechnego”. W czasie II wojny światowej oficer Armii Krajowej. W lipcu 1948 roku został aresztowany przez komunistyczny Urząd Bezpieczeństwa i wypuszczony...

Pozostałe książki:

Polska Jagiellonów Polska anarchia Rzeczpospolita Obojga Narodów. Dzieje Agonii Polska Piastów
Wszystkie książki Paweł Jasienica

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Pamiętnik nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Renax
2020-09-06
8 /10
Przeczytane Autobiografie

Przeczytać 'Pamiętnik' mojego ukochanego Jasienicy planowałam od dawna.
Jasienica we wstępie pisze, że ogranicza go cenzura i odpowiedzialność za ludzi, wiec nie może napisać o wielu rzeczach: o AK, o Łupaszce, o więzieniu przez stalinowców. Ale to co pisze, pisze zgodnie z prawdą.
Opowieść Jasienicy przypomina mi 'Zostało z uczty bogów'. Opisy przerażają - a autor pisze tylko to, co widział.
Jaka jest wartość tego pamiętnika? Moim zdaniem bardzo duża. Autor pisał po coś; chciał przedstawić Rosję i Rosjan takich jak pamiętał, zamęt rewolucji, Ukraińców, którzy służyli pomocą!!!!, a potem już Polskę, środowisko wileńskie, wojsko i kończy na procesach polskiej młodzieży komunistycznej.
Autor jest przeciwny nacjonalizmom, przemocy, a współczuje krzywdzie. Mówi też o odwiecznym strachu przed Rosją, przed jej bezwzględną polityką, pozbawioną moralności i skrupułów wobec sąsiadów (aktualne, prawda?), o tym jak ten strach ogarnia ludzi.
Historyk zajmuje stanowisko wobec Polski Międzywojennej i w czasach osądzania tego okresu od czci i wiary rzeczowo przedstawił zasługi tego czasu, ale i wady.
Mówi o dalszych losach swoich kolegów z grupy Włóczęgów i wybitnych profesorach z Uniwersytetu w Wilnie. O uczciwości i ześwinieniu się.
W ogóle polecam ten "Pamiętnik' i mam nadzieję, że nie zabrałam przyjemności odkrywania samemu tej świetnej książki.

× 13 | link |
@jatymyoni
2020-05-29
7 /10
Przeczytane Biografie, autobiografie, pamiętniki Dobra ksiązka L. polska
@mc00makerson
2018-11-11
8 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka Pamiętnik. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl