Polska Piastów

Paweł Jasienica
8.7 /10
Ocena 8.7 na 10 możliwych
Na podstawie 26 ocen kanapowiczów
Polska Piastów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.7 /10
Ocena 8.7 na 10 możliwych
Na podstawie 26 ocen kanapowiczów

Opis

Pierwsza część znanego cyklu esejów historycznych Pawła Jasienicy to - według słów samego autora - „swobodne literackie opowiadanie” o dziejach Polski w okresie formowania się jej państwowości. Oglądamy tu losy kraju i narodu, który - rządzony przez przedstawicieli jednego rodu królewskiego - zdobywa sobie poczesne miejsce na mapie Europy. Jasienica wysuwa na plan pierwszy dzieje dynastii, sugestywnie ukazując zmagania, osiągnięcia i koleje życia piastowskich władców Polski.

Paweł Jasienica - Leon Lech Beynar, ps. Jasienica (ur. 10 listopada 1909 roku w Symbirsku, zm. 19 sierpnia 1970 roku w Warszawie) - polski pisarz historyczny, eseista i publicysta „Tygodnika Powszechnego”. W czasie II wojny światowej oficer Armii Krajowej. W lipcu 1948 roku został aresztowany przez komunistyczny Urząd Bezpieczeństwa i wypuszczony na wolność dzięki interwencji Bolesława Piaseckiego. Wstąpił do Stowarzyszenia Pax, z ramienia którego w 1950 roku zarządzał stowarzyszeniem Caritas. Od grudnia 1959 roku jeden z wiceprezesów Związku Literatów Polskich. Był również współredaktorem „Tygodnika Powszechnego” oraz działaczem i ostatnim prezesem Klubu Krzywego Koła (1962).
Data wydania: 2009-12-09
ISBN: 978-83-7648-284-2, 9788376482842
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Stron: 396
dodana przez: ReginaCatta
Mamy 8 innych wydań tej książki

Autor

Paweł Jasienica Paweł Jasienica
Urodzony 10 listopada 1909 roku
Leon Lech Beynar, ps. Jasienica. polski pisarz historyczny, eseista i publicysta „Tygodnika Powszechnego”. W czasie II wojny światowej oficer Armii Krajowej. W lipcu 1948 roku został aresztowany przez komunistyczny Urząd Bezpieczeństwa i wypuszczony...

Pozostałe książki:

Polska Jagiellonów Rozważania o wojnie domowej Polska anarchia Rzeczpospolita Obojga Narodów. Dzieje Agonii
Wszystkie książki Paweł Jasienica

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Polska Piastów aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@denudatio_pulpae
2022-08-06
8 /10
Przeczytane Historia Polski (bez II WŚ) Mam w domu 📚

Tak się złożyło, że blask epok późniejszych, w szczególności kultury Złotego Wieku Odrodzenia, pozornie pogłębił cienie czasów piastowskich. Najwybitniejsi historycy nie wahali się lekceważyć ich dorobku […]. Dopiero lata drugiej wojny światowej wydobyły na jaw prawdę, że jedynym naszym dziedzictwem, którego istnienia najgorszy wróg zaprzeczyć ani przekreślić nie może, jest fakt egzystencji narodu
i międzynarodowy problem państwa polskiego, zajmującego określone miejsce w Europie i posiadającego odrębną kulturę. I jedno, i drugie – naród i jego państwo o zdecydowanym obliczu – uformowały się
i okrzepły w dobie piastowskiej
”.

Polska Piastów” zawiera zbiór esejów o początkach państwa polskiego. Nie jest to książka typowo historyczna, co niewątpliwie ułatwia przyswajanie, a nawet momentami można odnieść wrażenie, że czyta się jak powieść. Autor nie zarzuca nas suchymi faktami czy ogromem dat i nazwisk, ale stara się przedstawiać związki przyczynowo-skutkowe, analizować określone wydarzenia, przedstawiać swój punkt widzenia. Dzięki temu odczarowuje trochę historię, jaką wpałczano nam do głów w szkołach.

Lubiłam czytać Jasienicę jako nastolatka, a i teraz z przyjemnością wysłuchałam sobie audiobooka dla przypomnienia. Może momentami faktycznie troszeczkę czuć przykurzenia, ale do licha, nie czepiajmy się, tylko korzystajmy! Na pewno jeszcze kiedyś wrócę do tej książki.

× 19 | Komentarze (1) | link |
@Renax
2020-07-26
10 /10
Przeczytane Audiobooki Historyczne

Niestety nie mam swojej, ale trudno. Wysłuchałam jej w pasującym do tego wykonaniu Ksawerego Jasieńskiego. Jasienicy opowieść o historii jest ciekawa, pełna przykładów, postaci, przyczyn, skutków. Słuchając czujemy się jak w powieści historycznej.

× 7 | link |
@Mackowy
2022-06-01
8 /10
Przeczytane audiobook

Pięknie napisany i świetnie zinterpretowany* esej popularyzatorski o Polsce pod rządami Piastów. Paweł Jasienica pisał z niebywałą swadą, elegancko i przystępnie, słuchanie Polski Piastów to była czysta przyjemność. Pomimo wyczuwalnej sympatii do piastowskiego rodu, Jasienica pozostaje obiektywny, analizując panowanie kolejnych potomków Mieszka I potrafi dostrzec plusy i minusy ich rządów i ich wpływ na przyszłe losy kraju, a co najważniejsze: Jasienica traktuje historię jako proces, dużą wagę przykładając do problemów geopolitycznych, etnicznych, czy kulturowych epoki, warto jednak pamiętać, że książka została wydana po raz pierwszy około 60 lat temu i siłą rzeczy książka mogła się nieco zestarzeć, co absolutnie nie odbiera przyjemności z lektury.* słuchałem audiobooka w wykonaniu Zbigniewa Wróbla

× 6 | Komentarze (2) | link |
@eR_
2019-12-19
10 /10
Przeczytane Współpraca

Paweł Jasienica, to polski historyk, eseista, którego książki o wczesnej historii Polski zyskały sporą popularność. Między innymi „Polska Piastów”, czy „Rzeczpospolita Obojga Narodów”. Jak mawiał sam autor to raczej pogadanki o tamtych czasach. Ale myślę, że właśnie dlatego są tak wyjątkowe, Nakładem wydawnictwa Prószyński i s-ka ukazały się niedawno wznowienia tych interesujących pozycji.

Pierwszą pozycją z tej serii – jeśli mogę tak napisać – którą przeczytałem była „Polska Piastów”.
O książce możemy dowiedzieć się że:
Pierwsza część znanego cyklu esejów historycznych Pawła Jasienicy to - według słów samego autora - "swobodne literackie opowiadanie" o dziejach Polski w okresie formowania się jej państwowości. Oglądamy tu losy kraju i narodu, który - rządzony przez przedstawicieli jednego rodu królewskiego - zdobywa sobie poczesne miejsce na mapie Europy. Jasienica wysuwa na plan pierwszy dzieje dynastii, sugestywnie ukazując zmagania, osiągnięcia i koleje życia piastowskich władców Polski. Zachęcam do lektury.

Słowem podsumowania. Gdyby wszystkie książki historyczne były takie! Od czasów śmierci Kazimierza Wielkiego autor w fascynujący sposób przedstawia dzieje jednego z rodów, które rządziły Polską. I – znowu mam to szczęście – obyło się bez nadęcia typowego dla pewnych historyków. Czyta się to jednym tchem. Wspaniała opowieść. Nic dziwnego że te zbiory uważane są za najważniejsze dzieła w literaturze polskiej. Polecam wszystkim, którzy o histori...

× 3 | link |
@tomasz_michalowski1
2021-04-23
8 /10

wprawdzie parę kwestii nieco się zdezaktualizowało a i czasem można nie zgadzać się z interpretacjami niektórych faktów czy zjawisk ale to KLASYKA! to po prostu trzeba przeczytać - wspaniały język, swada o której pomarzyć może niejeden historyk i mimo moich pewnych zastrzeżeń nadal prawdziwa "kopalnia wiedzy".

× 1 | link |
@Pablopan
2012-01-14
8 /10
Przeczytane

Spodziewałem się czegoś lepszego. Wiele osób mi polecało, a jednak okazało się, że książka jest typowo historyczna i daleko jej do porywającej powieści.

× 1 | link |
@Da-Nutka
2009-08-10
10 /10
Przeczytane

Świetna, czyta się jak powieść

× 1 | link |
@don_Francesco
2007-10-19
10 /10
Przeczytane Średniowiecze

"swobodne literackie opowiadanie" to to nie jest bynajmniej. Ale i tak warto, a autorowi należy się szacunek.Jedyna wada pozycji to natłok imion. Autor czasem nie akcentuje odpowiednio o kogo chodzi, czasem nie wiemy kto jest kim.

| link |
@antypater
2009-08-09
10 /10
Przeczytane

Bardzo czytelne przedstawienie polskich dziejow za dynastii piastowskiej.

| link |
EL
2007-10-18
8 /10
Przeczytane Umysł wyzwolony

W miarę lekko napisany, wstęp do badań własnych nad historią Polski.

| link |
@Proteus
2022-02-22
7 /10
Przeczytane
@rimland
2021-12-25
7 /10
Przeczytane Polska średniowiecze
@jatymyoni
2020-08-21
9 /10
Przeczytane L. polska Historyczne Dawno temu przeczytane
@Asamitt
2019-12-12
6 /10
Przeczytane Historia/Fakty Polscy autorzy
KA
2007-09-03
10 /10
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Polska Piastów. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl