Atlas legend. Tom 1. Śląsk, Wielkopolska i Ziemia Lubuska

Paweł Zych
3 /10
Ocena 3 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Atlas legend. Tom 1. Śląsk, Wielkopolska i Ziemia Lubuska
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
3 /10
Ocena 3 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Bogato ilustrowana książka „Atlas legend” Pawła Zycha, autora popularnych „Bestiariuszy słowiańskich”, rozpoczyna nowy cykl poświęcony polskim podaniom. Podzielona na cztery części, przedstawia historie rodem z Dolnego i Górnego Śląska, Ziemi Lubuskiej oraz Wielkopolski. Autor nie tylko przytacza opowieści z poszczególnych miast i wiosek, lecz przenosi je także na mapy, odwzorowując opisywane postaci, miejskie uliczki i zabytki architektoniczne. Dzięki lekturze można się między innymi dowiedzieć, w którym mieście grasował afrozbójnik, skąd się wzięła nazwa Ząbkowice, gdzie kąsał prawampir, czym zaowocowało spotkanie Władysława Łokietka z drwalami w Puszczy Noteckiej oraz którędy przechodzi wrocławska upiorna procesja. To wspaniała pozycja, która w zabawny i przystępny sposób pozwoli starszym i młodszym czytelnikom na lepsze poznanie polskich miejscowości i legend.
Data wydania: 2020-05-21
ISBN: 978-83-7576-455-0, 9788375764550
Wydawnictwo: BOSZ
Cykl: Atlas legend, tom 1
Seria: Legendarz
Stron: 250
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Paweł Zych Paweł Zych Ilustrator i twórca komiksów. Jego prace można było zobaczyć na łamach takich czasopism jak: „Lampa”, „Spirou” czy „Argh!”. Współpracuje również z miesięcznikiem „Focus Historia”. W 2012 roku ukazał się jego pierwszy leksykon o demonologii słowiańsk...

Pozostałe książki:

Legendy zamków karpackich Bestiariusz słowiański. Wydanie zbiorowe Bestiariusz Słowiański 2, czyli o nieznanych biziach, kadukach i samojadkach Bestiariusz słowiański. Rzecz o skrzatach, wodnikach i rusałkach Duchy polskich miast i zamków
Wszystkie książki Paweł Zych

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Atlas legend. Tom 1. Śląsk, Wielkopolska i Ziemia Lubuska aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@mira_krantz
2021-10-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 3 /10
Przeczytane

To jest niestety jakaś piramidalna pomyłka. A największą z pomyłek jest nazywanie tej książki "Atlasem legend".
O ile rozumiem konwencję żeby bardzo szczegółowo przestawiać (mniej lub bardziej zabawne) anegdoty miast i miasteczek polskich, to jednak nie nazywajmy tych anegdot "legendami". To są ot takie sobie historyjki, zazwyczaj bez puenty, za to z wyraźnie zaznaczonymi miejscami, gdzie powinnam parskać śmiechem. Taka metoda "na Pratchetta i Galińskiego" skutecznie zniechęca mnie do czytania, bo mam wrażenie, że autor uważa swoich czytelników za niekoniecznie inteligentnych.
Rozumiem też konwencję atlasu i jego skrótowości, jednak nawet taka konwencja zakłada nadanie opisanym historyjkom pewnego kontekstu. Kontekstu, którego w tej książce zupełnie brakuje. A jeśli już autor próbuje wpisać te swoje historyjki w konteksty historyczne, to robi sromotne błędy rzeczowe, np. myli relacje rodzinne między władcami Polski. Większość czytelników pewnie nie zwróci uwagi, bo mało kto pamięta czego tam się uczył na historii o czasach tuż przed rozbiciem dzielnicowym. Ale a nuż poczyta dziecku, dziecko zapamięta i obwieści takie prawdy wykrzywione podczas lekcji historii. Albo napisze na sprawdzianie i się zdziwi, bo punktu nie będzie.
Trochę wstyd i dla autora i dla wydawnictwa, które pozycjonuje się na wydawnictwo inteligenckie i elitarne, ale wypuszcza takie babole.
To nie jest tak, że ta książka nie ma plusów. Jest ładnie wydana, na dobrej jakości papierze. I ma ...

{}× 4 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Atlas legend. Tom 1. Śląsk, Wielkopolska i Ziemia Lubuska. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl