Augustus F. Sherman. Atlas Imigranta

Małgorzata Szejnert, Adam Walaszek, Augustus Francis Sherman, Jay Dolmage ...
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Katalog wystawy "Augustus F. Sherman. Atlas Imigranta" (17.03-28.05. 2017), zorganizowanej przez Muzeum Emigracji w Gdyni. Oprócz zdjęć książka zawiera kilka artykułów na temat autora fotografii, miejsca jego pracy, imigracji do USA i specyfiki materiału fotograficznego.
Data wydania: 2017-02-01
ISBN: 978-83-937241-8-5, 9788393724185
Wydawnictwo: Muzeum Emigracji w Gdyni
Kategoria: Albumy
Stron: 120

Autor

Małgorzata Szejnert Małgorzata Szejnert
Urodzona 28 kwietnia 1936 roku w Polsce (Warszawa)
Małgorzata Szejnert – polska dziennikarka i pisarka.

Pozostałe książki:

Wyspa Węży Dom żółwia. Zanzibar Wyspa klucz Śród żywych duchów I niespokojnie, tu i tam Kraj raj : piszą reporterzy "Gazety [Wyborczej]" My, właściciele Teksasu Reportaże z PRL-u Usypać góry. Historie z Polesia Borowiki przy ternpajku Czarny ogród Szczecin: Grudzień – Sierpień – Grudzień
Wszystkie książki Małgorzata Szejnert

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Augustus F. Sherman. Atlas Imigranta nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@tsantsara
2019-11-25
6 /10
Przeczytane Ameryka Fotografia Albumy

Ciekawy katalog wystawy, dokumentujący na podstawie fotografii urzędnika Urzędu Imigracyjnego na Ellis Island (130 zdjęć z kolekcji amerykańskiego Urzędu Imigracyjnego na ogółem 250 zachowanych Shermana w kilku kolekcjach), wykonanych w latach 1903-1925, typy imigrantów przybywających do USA. Przez urząd na Ellis Island (w latach 1825-1954), przyjmujący przyjeżdżających drogą morską do NY, przeszło 12 mln ludzi. W przeciwieństwie do profesjonalnych fotografów (m.in. Lewis Hine i Jacob Riis), którzy dokumentowali przyjezdnych, Sherman nie fotografował w celach urzędowych, lecz wybierał charakterystyczne elementy (deformacje ciała, typy rasowe, ciekawe stroje). Długo po jego śmierci, w latach 60ych, córka Shermana przekazała 130 z nich Urzędowi Imigracyjnemu, część trafiła do zbiorów biblioteki publicznej w NY od spadkobierców Williama Williamsa, przełożonego Shermana, który swego czasu również zbierał jego zdjęcia. Wiele fotografowanych postaci pochodzi z Europy Wschodniej. Niewykluczone, że na ich podstawie powstały niektóre amerykańskie stereotypy o Słowianach i o Żydach (próbowano na ich podstawie tworzyć atlasy ras). O skali ruchu imigracyjnego do USA (od początku poddanego kontroli tego państwa - odsyłano osoby biedne, chore, Chińczyków i anarchistów) świadczy fakt, że w latach 1824-1925 do USA wjechało ok. 50 mln imigrantów, głównie z Europy Wschodniej (wtedy jeszcze, do 1919 roku, zamiast Polska, Słowacja, Węgry, Ukraina, Rumunia, Bułgaria, Jugosławia pisało się tylko C...

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Augustus F. Sherman. Atlas Imigranta. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat