Śród żywych duchów

Małgorzata Szejnert
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Śród żywych duchów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Książka "Śród żywych duchów" została wydana w Londynie w 1990 roku. Ponad 30 lat później ukazuje się także w Polsce. Dziennikarka Małgorzata Szejnert szuka grobów tzw. wrogów ludu, więźniów politycznych skazanych na śmierć w czasach PRL-u. Spotyka się z rodzinami straconych, rozmawia ze świadkami tamtych wydarzeń. Jednak swój reportaż pisze pod koniec lat osiemdziesiątych, na samym początku przemian ustrojowych. Zdobycie informacji nadal nie jest łatwe. Przytacza między innymi historię rotmistrza Witolda Pileckiego. Unieważnienie wyroku w jego sprawie nastąpi dopiero w 1990 roku - w tym samych czasie, kiedy książka "Śród żywych duchów" po raz pierwszy ukazała się drukiem. Generał Fieldorf zostanie zrehabilitowany w 1989 roku. W przededniu tych zmian Małgorzata Szejnert próbuje dotrzeć do krewnych ofiar. Pokazuje, że tragedia zabitych nie kończyła się z chwilą egzekucji. Zdarzało się, że rodziny latami nie wiedziały o ich śmierci. A potem składały kwiaty na symbolicznych grobach. Musiały też rozpocząć walkę o ujawnienie prawdy o swoich bliskich: synach, mężach i ojcach. "Śród żywych duchów" to przejmująca historia o ludzkich losach w czasach komunistycznego terroru.
Data wydania: 2012-08-06
ISBN: 978-83-240-2212-0, 9788324022120
Wydawnictwo: Znak
Stron: 400

Autor

Małgorzata Szejnert Małgorzata Szejnert
Urodzona 28 kwietnia 1936 roku w Polsce (Warszawa)
Małgorzata Szejnert – polska dziennikarka i pisarka.

Pozostałe książki:

Dom żółwia. Zanzibar Wyspa Węży Wyspa klucz Śród żywych duchów I niespokojnie, tu i tam Kraj raj : piszą reporterzy "Gazety [Wyborczej]" My, właściciele Teksasu Reportaże z PRL-u Usypać góry. Historie z Polesia Borowiki przy ternpajku Czarny ogród Szczecin: Grudzień – Sierpień – Grudzień
Wszystkie książki Małgorzata Szejnert

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Śród żywych duchów aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@bea-ta
@bea-ta
2019-12-05
8 /10
Przeczytane przeczytane 2016

"jak trudno ustalić imiona
wszystkich tych co zginęli
w walce z władzą nieludzką"
/z wiersza Z. Herberta "Pan Cogito o potrzebie ścisłości", który posłużył autorce za motto książki/

„Pracowałam przez ponad półtora roku, ale informacje, które zgromadziłam, nie zaprowadzą nikogo na miejsce, w którym spoczywa mąż, ojciec lub brat. Słowo >syn< pomijam świadomie. Rodzice straconych przekroczyli już wiek śmiertelności.”

Niecodzienna możliwość podejrzenia warsztatu reporterskiego Małgorzaty Szejnert. Bo książka ma formę dziennika dokumentującego zbieranie materiałów do reportażu. Praca trwała długo: od marca 1988 r. do końca listopada 1989 r. I prawie każdego dnia pojawiają się zapiski, nieraz kilkakrotnie w ciągu dnia.

Co jest prawdą?
Niesamowite udokumentowanie przekazu ludzkiego: każdy pamięta co innego, każdy pamięta inaczej – bez chęci wprowadzania w błąd, powstają różne opowieści, różne fakty…. Zawodność ludzkiej pamięci. I jej wybiórczość. Przetwarzanie przez wyobraźnię zasłyszanych opowieści. I jeszcze lęk – jakiż ogromny musiał być w tamtym czasie, skoro jeszcze 40 lat po wydarzeniach ludzie boją się mówić.

I słowo pisane. Hm… Zależy, co dotrwało. Zależy, kto, w jakim czasie i w jakim celu pisał. Zależy, kto i w jakiej intencji czytał.

Pytania. Odpowiedzi. Nowe pytania. Bo „Każda odpowiedź wywołuje nowe pytania”.

× 6 | link |
SZ
@Szymon
2020-04-04
9 /10
Przeczytane 1_Publicystyka i eseje 2_Biblioteka 3_Przeczytane 2019 0_Nie posiadam

Cytaty z książki

O nie! Książka Śród żywych duchów. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2023 nakanapie.pl