Dlaczego lepiej strzec się Strzygi, unikać Czarta i nie ufać Rusałkom? Odpowiedzi kryją się pod okładką tej książeczki, która zabierze Wasze dzieci w podróż do korzeni kultury
słowiańskiej. Spotkają tam bóstwa i stwory z pradawnych słowiańskich wierzeń i przekonają się, że nawet Bies był kiedyś mały!
B jak Bies to książka z cyklu ABC Mity Świata – zbioru najsłynniejszych mitologii, opracowanego z myślą o najmłodszych odbiorcach. Przepiękne, klimatyczne rysunki bogów,
stworów i mitycznych krain, opisane prostym i zrozumiałym dla dzieci językiem, przeniosą je do fantastycznych światów i ukształtują ich podstawową wiedzę o wielobarwnej kulturze.
Zanim Mieszko I przyjął chrzest, dając tym samym początek chrześcijaństwu na ziemiach polskich, plemiona zamieszkujące ten i ościenne tereny posiadały własną religię.
W wierzeniach Słowian ważne miejsce zajmowali nie tylko bogowie, lecz i rozmaite leśne, wodne i podniebne stworzenia, które pomagały bądź przeszkadzały ludziom w codziennym życiu. Było ich tak wiele, jak wiele było różnych szczepów Słowian, gdyż każde z plemion nadawało swoje własne nazwy bóstwom, duchom i demonom.
Różnorodność słowiańskich wierzeń sprawiła, że trudno mówić o jednolitej mitologii słowiańskiej. Trudno też odtworzyć dziś mity Słowian, gdyż nie istnieje żadne źródło pisane, które niczym Iliada, Odyseja czy Edda Poetycka opowiadałoby o przygodach słowiańskich bogów, herosów i bohaterów, zaś niemal wszelkie pogańskie symbole były niszczone zaraz po przyjęciu chrześcijaństwa. Pamięć o pradawnych stworach zachowała się jedynie w podaniach i zwyczajach ludowych. I to właśnie one były inspiracją dla twórców B jak Bies.
B jak Bies ma więc nie tyle nauczyć dzieci podstaw słowiańskich wierzeń, co rozbudzić ciekawość – również Waszą. Abyście wspólnie sięgnęli do naszych rodzimych korzeni, o których nie uczą w szkole i o których wciąż wiemy tak niewiele. Liczymy, że B jak Bies pomoże to zmienić, zaś nowe odkrycia badaczy dawnej kultury pozwolą nam kiedyś przygotować dla Was kompletne abecadło mitologii słowiańskiej.