Bery śmieszne i ucieszne. Humor śląski

Dorota Simonides
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Bery śmieszne i ucieszne. Humor śląski
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Wznowienie jednej z najbardziej poszukiwanych publikacji prof. dr hab. Doroty Simonides ? Bery śmieszne i ucieszne. Zbiór ten, zawierający znakomite dowcipy śląskie, zebrane przez autorkę w latach sześćdziesiątych, dostarczał pokoleniom Polaków wiele prawdziwej radości! Umiejętność śmiania się z własnych wad i nie zawsze łatwych sytuacji życiowych dobrze świadczy o Ślązakach, znanych ze swego poczucia humoru. Wybitny antropolog prof. dr hab. Roch Sulima tak pisał o tej książce: ?Jako swoistą skarbnicę tej pamięci (lokalnej ) traktowano na Śląsku, wydawane przez Dorotę Simonides, rozchodzące się w setkach tysięcy egzemplarzy, zbiory opowieści regionalnych i antologie ludowej humorystyki, z których najczęściej wznawiane były słynne w całym kraju Bery śmieszne i ucieszne. Humor śląski (pierwsze wyd. 1967). Teksty ustne wracały w wersji drukowanej do lokalnych społeczności, stawały się swoistą , a zarazem jednym z ważniejszych wykładników tożsamości Ślązaków?. Inny znakomity znawca kultury ludowej, prof. Julian Krzyżanowski, wypowiadając się o Berach po ich pierwszym wydaniu, podkreślił, że ?Śląsk ma swą własną odrębną i piękną pozycję w dziedzinie polskiej literatury ludowej? i dodał, iż ?bogaty ten zbiór, podobnie jak każdy wątek na polu literatury ludowej, łączy rzeczy stare z nowymi i nieznanymi?.
Data wydania: 2008
ISBN: 978-83-89848-64-2, 9788389848642
Wydawnictwo: Nowik
Stron: 296

Autor

Dorota Simonides Dorota Simonides
Urodzona 19 listopada 1928 roku w Polsce (Janów, Nikiszowiec, Katowice)
Prof. Dorota Simonides jest autorką ponad 250 prac, wśród których znajduje się kilkanaście książek i większych rozpraw naukowych oraz redaktorem kilku dzieł zbiorowych. Na szczególne wyróżnienie zasługują książki: „Baśń i podanie Górnośląskie” (Kato...

Pozostałe książki:

Bery śmieszne i ucieszne. Humor śląski Dlaczego drzewa przestały mówić? Ludowa wizja świata Ku pamięci. Tom 1 Kumotry diobła Opolskie legendy i bajki Szczęście w garści Śląski horror o diabłach, skarbnikach, utopcach i innych strachach Śląski horror. O diabłach, skarbnikach i utopcach Śląskie beranie, czyli humor Górnego Śląska.
Wszystkie książki Dorota Simonides

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Bery śmieszne i ucieszne. Humor śląski nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@jatymyoni
2021-01-03
8 /10
Przeczytane Dawno temu przeczytane Przyjemne i lekkie L. polska Bardzo dobra książka

Zbiór wspaniale oddaje kulturę i przywary Ślązaków, którzy potrafią się z tego śmiać. Jak pamiętam to zawiera słowniczek gwary śląskie, dzięki czemu może być zrozumiały dla wszystkich.

× 6 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Bery śmieszne i ucieszne. Humor śląski. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl