(Bez)silna opiekunka, czyli polsko-niemiecka (bez)nadzieja

Barbara Bereżańska "Kasia Perła"
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Książka (Bez)silna opiekunka, czyli polsko-niemiecka (bez)nadzieja
Książka (Bez)silna opiekunka, czyli polsko-niemiecka (bez)nadzieja
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Czy praca w systemie dwudziestoczterogodzinnym, z dala od rodziny, przyjaciół, własnego prawdziwego życia, w której nie są szanowane prawa człowieka i pracownika, może dawać nadzieję tysiącom polskich opiekunów osób starszych pracującym w Niemczech? Czy starość we własnym domu – zakrapiana samotnością, chorobą, smutkiem, żalem, tęsknotą, goryczą, w towarzystwie osoby, która nie rozumie prostych, wypowiadanych przez nas zdań, jest oznaką statusu społecznego, luksusu, troski rodziny i państwa? Czy beznadzieja może stać się nadzieją? Czy nadzieja nie jest złudna? Dokąd prowadzi droga polskiego opiekuna? Czy służący do wszystkiego jest tym, czego potrzebuje stary schorowany człowiek w ostatnich latach, miesiącach, dniach, godzinach swojego życia? Te i inne pytania towarzyszyły mi podczas mojej pracy. Docierały do mnie informacje: „Umarła nasza koleżanka”, „Nasza koleżanka jest chora na raka. Pracowała na działalność. Z czego ma teraz żyć?”, „Opiekunka z dwudziestoletnim doświadczeniem szuka pracy w opiece”, „Umarł mój podopieczny. Strasznie to przeżywam. Szukam pracy na już”… W końcu zdałam sobie sprawę z tego, że moje życie jest jak ciepły nadmorski piasek, który przelatuje w promieniach słońca między palcami. Słońca, które przez kilka ostatnich lat widziałam zza niewidzialnych krat dzielących mnie od reszty świata.
 Barbara Bereżańska – urodzona w 1978 r. w Środzie Śląskiej. Po ukończeniu Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Niepokalanek w Wałbrzychu rozpoczyna studia na Hochschule für Technik, Wirtschaft und Sozialwesen w Zittau. Pod koniec 2014 r. decyduje się na wyjazd do Niemiec w charakterze opiekunki osób starszych. Po trzech latach zakłada blog pt. Perły rzucone przed damy. Początkowo ukazują się na nim jedynie krótkie opowiadania, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Z czasem porusza również ważne aspekty pracy w opiece, takie jak: czas pracy, czas wolny, prawa i obowiązki opiekunki, formy zatrudnienia, możliwości wypowiedzenia umowy. Pomimo że w tej branży pracuje blisko pół miliona Polaków, nikogo nie interesuje ich los. By dotrzeć do większego grona czytelników, publikuje Perły rzucone przed damy. (Bez)silna opiekunka, czyli polsko-niemiecka (bez)nadzieja to kontynuacja jej pierwszej książki. 
Data wydania: 2019-11-12
ISBN: 978-83-8159-180-5, 9788381591805
Wydawnictwo: POLIGRAF, Wrocław Brzezia Łąka
Stron: 268
dodana przez: berezanskabarbara

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

"(Bez)silna opiekunka czyli polsko-niemiecka (bez)nadzieja"

Ta historia całkowicie mną zawładnęła! Autorka bardzo dosadnie, prosto i realnie przedstawia nam obraz pracy polskich opiekunek w Niemczech. Pisze go w formie pamiętnika. A ogrom emocji powala. "Człowiek ugina się pod balastem, jakim są starość i choroba. Ma lepsze i gorsze dni. Należy d... czytaj dalej »

Bezradność w obliczu prawa i podopiecznych

" W obliczu starości, choroby człowiek staje się bezsilny. Bywa, że gdy zajmuje się on kimś bliskim, dopadają go negatywne emocje. Boi się, że nie ma do nich prawa.....Karci siebie samego za to, że ma coraz mniej cierpliwości, że coraz trudniej to wszystko znosi". (str. 108) Jest to kontynuacja o... czytaj dalej »

Moja opinia o książce

Opinie
@beata87
2019-12-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Książki od autorów i wydawnictw

Doskonały pamiętnik opiekunki starszych osób w Niemczech. Autorka opisała swoje przeżycia podczas pracy na obczyźnie. Pokazała z czym muszą mierzyć się osoby opiekujące się osobami starymi, chorymi, zniedołężniałymi w Niemczech. Jak traktowane bywają przez podopiecznych i ich bliskich. Jak często łamane są przepisy pracy dot. opiekunów, przepisy obowiązujące oficjalnie w Niemczech (podobno prawo jest tam przestrzegane wręcz co do joty - jednak nie wobec opiekunek). Chwilami odnosiłam wrażenie deja vu, czyżby powrócili do Rzeszy polscy robotnicy przymusowi. 
 Książka dużo bardziej pesymistyczna niż "Perły...", przesiąknięta poczuciem beznadziei i ciężarem wyzysku. Jak Niemcy widzą rolę opiekunki w ich domu doskonale podsumowuje cytat: „Opiekunka jest dobra, gdy wypiele ogródek, umyje okna, wstaje w nocy, haruje w dzień, mało mówi, jeszcze mniej je, „zna się” na psychologii, medycynie i całą odpowiedzialność za seniorkę weźmie na siebie, chociażby przyszło jej dźwigać ją na własnych plecach”.
 Pokazuje też, jak firmy rekrutujące opiekunki "dbają" o nie i ich interesy. Wyzysk jest domeną nie tylko Niemców, u których pracują opiekunki, ale też pracodawców polskich. 
 Polecam do przeczytania wszystkim wybierającym taką pracę. by uzmysłowiły sobie, z czym mogą się zmierzyć. Oczywiście, mam świadomość, że nie wszystkie Polki są tak traktowane, ale wiem też, że dużo jest przypadków takich, jak opisane w tej książce.

{}× 8 | link |
@tatiaszaaleksiej
2019-12-31
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
@asach1
2019-12-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Co czytać po książce “(Bez)silna opiekunka, czyli polsko-niemiecka (bez)nadzieja”- Barbara Bereżańska "Kasia Perła"

Książka Zabójca czarownic
Zabójca czarownic Krzysztof Kochański
{}5.3/10
?Zabójca czarownic? to wyprawa w świat przyszłości ? tajemni...
Książka Rzeczy pierwsze
Rzeczy pierwsze Hubert Klimko-Dobrzaniecki
{}7.5/10
Jak wygląda świat z perspektywy ekscentrycznego czterdziesto...
Książka Człowiek z Marsa. Opowiadania młodzieńcze. Wiersze
Człowiek z Marsa. Opowiadan... Stanisław Lem
{}6.5/10
„Człowiek z Marsa” to pierwsze Lema dzieło science fiction, ...
Książka Nigdzie na ziemi Powroty Opowiadania
Nigdzie na ziemi Powroty Op... Janina Bauman
Wspomnienia Nigdzie na ziemi są swego rodzaju kontynuacją dz...
Książka www.1939.com.pl
www.1939.com.pl Marcin Ciszewski
{}8.3/10
Podpułkownik Jerzy Grobicki, dowódca Pierwszego Samodzielneg...

Cytaty z książki

O nie! Książka (Bez)silna opiekunka, czyli polsko-niemiecka (bez)nadzieja. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}