Bezseny

Tatiana Jachyra
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Bezseny
Bezseny
Bezseny
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Stajesz naprzeciw przybrudzonego lustra, a „Bezsenny” niczym ściereczka przeciera kawałek po kawałku. Piorunujące doświadczenie. Dzieło mądre, sprytne i precyzyjne. Alternatywne i jak najbardziej aktualne na dzisiejsze czasy. Zobacz i zrozum część siebie. Artur Klimowicz (kompozytor). „BEZSENNY” jest drugim tomikiem wierszy autorstwa Tatiany Jachyry, która na co dzień zajmuje się fotografią. Tym razem poetka wciela się w mężczyznę. Wiersze są kłębowiskiem emocji zamkniętych w siatce słów, podróżą po krajobrazach czasem nieznanych, czasem wrogich, czasem zachwycających, czasem także niosących ślady wspomnień samego czytelnika. W „BEZSENNYm” słowa i treści jawią w kolorach. Nie są to barwy pastelowe, mimo użycia słów krew, czerwień, słońce. Są to obrazy w barwach ciemnych, gdzieniegdzie rozświetlone tylko jaśniejszym błyskiem. Tak jak ta opowieść o człowieku ukrytym w mroku. Tym mrokiem jest cień nocy, kiedy zapada się w sen. Wówczas ludzka dusza wyzwala się z dziennych lęków, błądząc po nieznanych obszarach, które być może dane nam będzie poznać po śmierci. A jeśli sen nie przychodzi, wtedy bezsenny jeszcze raz i jeszcze raz obraca w myśli zdarzenia, które spotkały go za dnia. W mroku nocy zwielokrotnione, nierozwiązane, zapętlone prowadzą na granicę szaleństwa. Kluczem do „Bezsennego” – jak pisze dziennikarka Grażyna Korzeniowska – jest styl, jakim został napisany. Styl przypowieści. Wówczas zrozumiemy, że to nie powieść o śnie i bezśnie. To opowieść o człowieczym życiu. Stajemy na jego progu pełni nadziei, by z czasem zrozumieć, jak jesteśmy słabi wobec drugiego człowieka, ale i wobec Boga, przeciwko któremu próbujemy, w swojej pysze, buntować się. Jak bezsilni jesteśmy wobec miłości, bo przeklinając jej zdrady, za wszelką cenę chcemy ją zatrzymać, powrócić do niej, choć daje nam piekło odrzucenia, ale i niebo uniesień. Bo w godzinie śmierci rozumiemy, że życie nie ma sensu, jeśli się nie kochało – życia, drugiego człowieka, Boga, siebie, każdego dnia, każdej nocy, świata… Sam „BEZSENNY” tak mówi o sobie: „„Utknąłem… Chciałbym, aby przebudzenie nigdy nie nadeszło… W bezsennych snach śnię miraże wyobraźni, co umykają z nastaniem dnia. Sycę i upijam się do nieprzytomności w karczmie na granicy światów. Oto ja – cień nocy.”
Data wydania: 2012
ISBN: 978-83-62222-39-1, 9788362222391
Wydawnictwo: Papierowy Motyl

Autor

Tatiana Jachyra Tatiana Jachyra urodziła się w 1976 roku we Wrocławiu. Jest fotografem z pasją, wielką energią i poczuciem humoru; posiada ogromne wyczucie osobowości fotografowanego „obiektu”. Od 2004 roku mieszka i pracuje w Warszawie. Współpracuje m.in. z agencja...

pozostałe książki:

Wszystkie książki Tatiana Jachyra

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Bezseny nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

MA
2013-07-10
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10

Co czytać po książce “Bezseny”- Tatiana Jachyra

Ańta
Ańta "Ańta"
{}10/10
Ańta
Kino objazdowe
Kino objazdowe Marta Kucharska
{}10/10
Tomik opowiadań "Kino objazdowe" Marty Kucharskiej. Historia...
Przedświt
Przedświt Chelsea Quinn Yarbro
{}7.3/10
Fantastyka miała i ma w Polsce wielu wielbicieli. Dlatego te...
Łobuz
Łobuz Maja Szanecka
{}10/10
Kłótnie, awantury, nierozwiązane problemy dorosłych – to świ...
Niebezpieczna miłość
Niebezpieczna miłość Stefania Jagielnicka-Kamieniecka
{}10/10
Uciekając przed bezpieką Julia wraz z córką Joasią emigruje ...

Cytaty z książki

O nie! Książka Bezseny. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe