Białe Legiony 1914-1918

Wojciech Jerzy Muszyński
Książka Białe Legiony 1914-1918
Książka Białe Legiony 1914-1918
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Legiony Józefa Piłsudskiego zmonopolizowały wyobraźnię rodaków w zakresie ?wiedzy? o polskim czynie zbrojnym w czasie I wojny światowej. Mało kto wie, że Piłsudski dowodził zaledwie jedną brygadą, liczącą nieco ponad 3 tys. żołnierzy. Walczyli oni po stronie państw centralnych, tzn. Niemiec i Austro-Węgier. Tymczasem ochotnicy polsko-amerykańscy, zorganizowani w ramach armii ententy w liczbie ponad 23 tys., byli najliczniejszą siłą na frontach walki o Polskę. To oni stanowili rdzeń późniejszej Armii Błękitnej, która walczyła pod dowództwem gen. Józefa Hallera na froncie zachodnim, a potem w Polsce. Do boju stawiła się na początku wojny jeszcze jedna formacja: Legion Puławski. Walczył on również po stronie ententy, ale zorganizowano go za bardzo niechętnym pozwoleniem rządu rosyjskiego na froncie wschodnim. To z Legionu Puławskiego wyszedł w późniejszych latach I Korpus Polski w Rosji. Dowodził nim gen. Józef Dowbor-Muśnicki. Nasz album przywraca pamięć o tych formacjach i tworzących je ludziach. Mimo że nosili rosyjskie mundury, pozostali polskimi patriotami, a ich celem była niezmiennie walka o zjednoczoną i niepodległą Polskę. Ich przeciwnicy zarzucali im często rzekome ?moskalofilstwo?. Z oskarżeniami takiego rodzaju występowali ci, którzy w tym samym czasie tworzyli w Galicji własne legiony w sojuszu z Berlinem i Wiedniem. Swoją działalnością wspierali wysiłek zbrojny Niemiec w I wojnie światowej, a w nagrodę paradowali z odznakami Żelaznego Krzyża na swoich błękitnych mundurach. Formacje polskie w Rosji, o których opowiada ten album, inaczej niż legiony galicyjskie, nie miały łatwego startu, ale także później, przez kolejne lata, musiały zmagać się z trudnościami i nieufnością ze strony rosyjskich sfer politycznych i czynników wojskowych. Początkowo zabraniano im używania polskich symboli narodowych, a wielu wyższych dowódców rosyjskich nie uznawało nawet ich polskiego charakteru, nazywając je nie ?polskimi?, lecz ?poleskimi?, chociaż żołnierze polscy walczyli dzielnie, wierząc, że z dwojga złego to Niemcy pozostają ? mimo wszystko ? większym i groźniejszym wrogiem sprawy polskiej. Białe Legiony, jak je potocznie nazwano jeszcze w 1914 r., miały jednak wiele szczęścia do kadry dowódczej: oddelegowani przez rosyjskie sztaby oficerowie, zawodowi żołnierze carskiej armii, okazali się w zdecydowanej większości nie tylko szczerymi Polakami i patriotami, ale także dobrymi taktykami, którzy w czasie walk nie zawiedli nawet w najtrudniejszych sytuacjach.)
Data wydania: 2018
ISBN: 978-83-8098-409-7, 9788380984097
Wydawnictwo: IPN
Seria: Dopalanie Kresów
Kategoria: Historia
Stron: 448

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Białe Legiony 1914-1918? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Co czytać po książce “Białe Legiony 1914-1918”- Wojciech Jerzy Muszyński

Książka Przeciwko Pax Sovietica. Narodowe Zjednoczenie Wojskowe i struktury polityczne ruchu narodowego wobec reżimu komunistycznego 1944–1956
Przeciwko Pax Sovietica. Na... Mariusz Bechta, Wojciech Jerzy Muszyński
Monografia ukazuje dzieje Narodowego Zjednoczenia Wojskowego...
Książka W walce o wielką Polskę
W walce o wielką Polskę Wojciech Jerzy Muszyński
"Po pięćdziesięciu latach jedynie słusznych opinii naukowych...
Książka Generał Józef Haller 1873–1960
Generał Józef Haller 1873–1960 Krzysztof Kaczmarski, Wojciech Jerzy Muszyński, Rafał Sierchuła
Inspirował artystów, jego czyny odmalowano nie tylko pędzle...
Książka Architekt wielkiej Polski. Roman Dmowski 1864–1939
Architekt wielkiej Polski. ... Jolanta Mysiakowska-Muszyńska, Wojciech Jerzy Muszyński
Album poświęcony życiu i działalności politycznej Romana D...
Książka Nacjonalizmy różnych narodów. Perspektywa politologiczno-religioznawcza
Nacjonalizmy różnych narodó... Aleksandra Pietrowicz, Adam Wielomski, Marek Maciejewski, Adam Szymański ...
Niniejsza książka jest kontynuacją dwóch poprzednich wydanyc...

Cytaty z książki

O nie! Książka Białe Legiony 1914-1918. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe