Białowieski Park Narodowy

Czesław Okołów
Białowieski Park Narodowy
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Na wschodnich rubieżach Polski, przedzielony granicą państwową z Białorusią, leży unikatowy w skali Europy kompleks leśny -Puszcza Białowieska. Nie jest to największy kompleks leśny w Europie w ogóle ani też w tej części naszego kontynentu. Jej wyjątkowość wynika z faktu, że właśnie tutaj zachowały się nizinne lasy naturalnego pochodzenia, o cechach lasu pierwotnego, a więc prawdziwie puszczańskie. Wraz z nimi zachował się też największy ssak naszego kontynentu - żubr. Stało się tak dzięki szczególnemu biegowi historii tego obszaru, wskutek czego Puszcza Białowieska uniknęła powszechnej w Europie kolonizacji, pociągającej za sobą karczowanie lasów i zamianę ich na ziemie uprawne. Lasy puszczańskie w wielu partiach uniknęły przekształcania pierwotnych wielopokoleniowych i wielogatunkowych lasów naturalnych w monokultury sztucznego pochodzenia. Z Puszczą Białowieską łączą się nie tylko historyczne łowy królów Polski, ale też dzieje ochrony przyrody. To właśnie tutaj w 1921 r. powstały początki pierwszego polskiego parku narodowego, tutaj też polscy uczeni i pracownicy parku osiągnęli swój najbardziej spektakularny sukces - przywrócenie wolnych stad żubrów ze sztuk zachowanych po I wojnie światowej w ogrodach zoologicznych i zwierzyńcach. Białowieski Park Narodowy, powiększony w 1996 r. do obszaru 10 502 ha, jest jedynym polskim przyrodniczym obszarem chronionym mającym status Obiektu Dziedzictwa Światowego oraz światowego rezerwatu biosfery. Wraz z częścią białoruskiego parku narodowego Bieławieżskaja Puszcza" tworzy on jeden z 7 na świecie i 3 w Europie transgraniczny polsko--białoruski Obiekt Dziedzictwa Światowego. Tutaj od lat polscy i zagraniczni przyrodnicy mozolnie poznają funkcjonowanie lasów pierwotnych. Tutaj zdobywają wiedzę studenci leśnictwa i biologii oraz wszyscy miłośnicy przyrody i turystyki przyrodniczej. Niniejsza książeczka ma za zadanie przybliżyć podstawowe informacje o klejnocie ojczystej przyrody, jakim jest bez wątpienia Puszcza Białowieska i będący jej częścią Białowieski Park Narodowy.
Data wydania: 2000
ISBN: 978-83-7073-284-4, 9788370732844
Wydawnictwo: MULTICO
Seria: Spotkania z przyrodą
Stron: 96
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Czesław Okołów Czesław Okołów
Urodzony 21 grudnia 1935 roku w Polsce
polski leśnik, entomolog, bibliograf, filatelista i przewodnik turystyczny, wieloletni dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego. Czesław Okołów był ogromnym autorytetem i jedną ze znaczących postaci nie tylko w świecie naukowym Puszczy Białowieskie...

Pozostałe książki:

Puszcza Białowieska. Przewodnik
Wszystkie książki Czesław Okołów

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Białowieski Park Narodowy? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Białowieski Park Narodowy. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl