Opinia na temat książki Bieguni

@jatymyoni @jatymyoni · 2020-06-15 15:45:24
Przeczytane L. polska Nagroda Bookera Nagroda Literacka Nobla Nagrodą Nike Bez zachwytu
Poznaj samego siebie. Człowiek najlepiej poznaje samego siebie w kontakcie z innym człowiekiem i temu bardzo dobrze sprzyjają podróże. Spotkania, rozmowy, słuchanie opowieści o innych, poznawanie nieznanych światów, innych sprzyja też poznaniu samego siebie. Jednak dziwi mnie jej wstyd, że jest Polką. Oprócz tego nie widzę żadnej metafizyki w lotniskach, to tylko jeden ze sposobów przemieszczania się. Podróże można odbywać też w głąb naszego ciała starając się poznać własne wnętrze fizyczne i psychiczne, a także w czasie. Kontrowersje wywołują u mnie rozdziały o ciele ludzkim. Od wieków chcieliśmy poznać jak funkcjonujemy, aby dzięki temu móc lepiej leczyć. Natomiast u autorki to rozkładanie na czynniki według mnie ma nam udowodnić, że jesteśmy tylko maszyną i niczym więcej. Te ciała nie mają pomóc w zrozumieniu funkcjonowania, ale jedynie mają nas szokować i to mnie się nie podoba. Oprócz tego budzi mój sprzeciw trywializowanie eutanazji.
Czy ciągle przemieszczając się uciekamy przed sobą, czy staramy się siebie odnaleźć? Co nas pcha do podróży? Tworzy się psychologia podróży. Nie jest to klasyczna powieść jest to zbór refleksji, przemyśleń, opisów spotkań z ludźmi i ich opowieści, opisy różnych miejsc do których przeciętny turysta nie trafia i związane z nimi historie. Książka pochłania i przy świetnym warsztacie pisarki czyta się świetnie. Jest to utwór ponadczasowy, gdyż zawsze podróżowaliśmy i będziemy podróżować. Jednak czytając ją często budziła mój sprzeciw. Warta przeczytania i refleksji nad nią i nad człowiekiem. Bardzo interesująca szata graficzna.

Ocena:
Data przeczytania: 2018-03-20
× 8 Polub, jeżeli spodobała Ci się ta opinia!
Bieguni
10 wydań
Bieguni
Olga Tokarczuk
7.9/10

Pierwsza polska książka uhonorowana Międzynarodową Nagrodą Bookera, otrzymała również Literacką Nagrodę Nike 2008. Jedna z najgłośniejszych i najszerzej komentowanych na świecie powieści ostatnich la...

Komentarze
@Renax
@Renax · prawie 4 lata temu
Jeden znajomy na LC napisał mi o tej książce, że jestem chyba jedyną osoba, której się ona podobała, bo resztę ona śmiertelnie usypiała. W każdym razie nie rozumiem, co mogło budzić w niej twój sprzeciw. Owszem, nuda, brak zrozumienia - tak, ale sprzeciw? Ale nie podważam Twoich czuć. Po prostu widać jak u różnych czytelników różne osoby mają psychiczny sprzeciw wobec innych książek.
@jatymyoni
@jatymyoni · prawie 4 lata temu
Dla mnie nie była nudna, ani trudna. Jednak według mnie, chciała udowodnić, że człowiek jest tylko maszyną i niczym więcej. Oprócz tego kiedyś oglądałam film o takim artyście. Preparował ludzkie zwłoki i wystawiał je w różnej pozycji, jako szkielety, albo szkielety z mięśniami. Ustawiał je w różnych pozach ze sławnych dzieł. Jedynym jego motywem było szokowanie widowni. O tej wystawie też autorka pisze, jako o czymś wspaniałym. Pamiętam książkę, która wywołała olbrzymie oburzenie, gdyż bohater wypchał swojego zmarłego sługę i postawił w holu. Tyle tylko, że tam był czarnoskóry człowiek. Obrońcy praw zwierząt oburzają się na wypychanie zwierząt, a tutaj wszystko wolno.
@Renax
@Renax · prawie 4 lata temu
Może i masz słuszną intuicję. A kojarzysz tego wypchanego pigmeja? Oburzające. Ja się skupiałam na nowatorstwie formy ichyba ma przypadkowości życia, że życie jest jak dworzec lotniczy.. Chyba. Muszę sprawdzić w recenzji.
@jatymyoni
@jatymyoni · prawie 4 lata temu
Moja recenzja na LC była inna, też się skupiałam na przypadkowości życia i podróży jako poznanie innych, ale przede wszystkim siebie. Forma jest ciekawa i czyta się z przyjemnością, tylko jak zaczęłam o tym myśleć, to coś mi zaczęło się nie podobać. Później zaczęłam się zastanawiać czym się różni lotnisko, od dworca kolejowego. Właściwie niczym, tyle tylko,, że jesteś zmuszona spędzić tam więcej czasu.
× 1
@Renax
@Renax · prawie 4 lata temu
Może i masz rację. Pewnie czytałaś więcej jej książek? W sumie to nie zgadzam się z tym, że człowiek to kupka mięśni i hormony.
× 1
@jatymyoni
@jatymyoni · prawie 4 lata temu
Parę czytałam, oprócz opowiadań.

Pozostałe opinie

Jestem miłośnikiem tradycyjnych książek. Powieść, opowiadanie, felieton dla mnie musi mieć wstęp, rozwinięcie, zakończenie, najlepiej również fabułę, musi być o czymś lub po prostu budzić emocje. Pie...

EK
@EwaK.

Doczytałam do końca. Chociaż momenty były ciężkie.

Trudna książka opowiadająca o szukaniu swojego miejsca na ziemi, sensu życia i ... preparowaniu zwłok. Tylko dla wytrwałych.

@alicja.wozniakowska15@alicja.wozniakowska15

Książka godna swoich nagród! Brawo. Przemówiła do mnie i oddała to, co we mnie jest niedopowiedzonego. Jest to nowatorski formalnie utwór o tym, co w nas współczesnych tkwi niedopowiedzonego. Tokarcz...

© 2007 - 2024 nakanapie.pl