Big Sur

Jack Kerouac
6.6 /10
Ocena 6.6 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Big Sur
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.6 /10
Ocena 6.6 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Kalifornia i dziki świat natury, rozpacz, alkohol, podróż, załamanie nerwowe, oto motywy i elementy Big Sur Jacka Kerouaca, prozy, w której miesza się wyobraźnia i rzeczywistość, fikcja i doświadczenie osobiste.
Bohaterem powieści jest Jack Duluoz, pisarz, alkoholik i neurotyk, odklejony od świata, błąkający się i samotny. To poniekąd alter ego Kerouaca, przywodzące na myśl bohaterów W drodze i Włóczęgów Dharmy, tyle że na innym etapie życia. Mentalnie i fizycznie Duluoz stacza się i zagraża sam sobie, szuka bezpiecznej niszy, kryjówki. Wszystko jednak wymyka mu się z rąk, a jego wyprawy nad Pacyfik, do Big Sur, mające coś zmienić, okazują się daremne: „Żegnaj, Sur Gadałeś mu kiedy jak woda spotyka wodę?".
Książka Kerouaca to proza znad krawędzi, autotematyczne, bolesne wyznanie oraz ironiczny komentarz do legendy kalifornijskiej bohemy. Autor wspomniał kiedyś: „Mój styl zmieniał się: Railroad Earth to eksperymentalne speed-writing, Tristessa była mistyczna, naładowana drzazgami, Podziemni to echo konfesyjnego szaleństwa Notatek z podziemia Dostojewskiego. Big Sur jest ich doprowadzonym do perfekcji połączeniem".
Nietypowym, ale harmonijnym dopełnieniem powieści jest poemat Morze. Odgłosy Pacyfiku w Big Sur, dołączony na końcu książki.
[...] cała ta historia to gigantyczna komedia, oglądana oczami biednego Ti Jeana (czyli moimi), znanego także jako Jack Duluoz. Przedstawia świat gorącej aktywności, zabawy i szaleństwa, choć także łagodnej słodyczy, oglądany przez dziurkę od klucza, czyli oko Ti Jeana.

Jack Kerouac
Data wydania: 2011-06-01
ISBN: 978-83-7414-984-6, 9788374149846
Wydawnictwo: W.A.B.
Stron: 264

Autor

Jack Kerouac Jack Kerouac Amerykański powieściopisarz, poeta i artysta, jeden z najwybitniejszych członków Beat Generation. Tematyka jego książek, w dużej liczbie autobiograficznych, obracała się wokół jego własnych podróży po świecie i przygód z nimi związanych, a także wokó...

Pozostałe książki:

W drodze Podziemni ; Pic Włóczędzy Dharmy Wizje Gerarda A hipopotamy żywcem się ugotowały
Wszystkie książki Jack Kerouac

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Big Sur aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@PonuryDziadyga
2021-12-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane 2014

Świetna książka napisana przez zapijaczonego grafomana.

Tu właściwie mogłaby się ta opinia zakończyć. Ta powieść to praktycznie jeden wielki monolog, autobiograficzna jazda pisana w stylu, w którym da się wyczuć lata nadużywania alkoholu i dragów.
Kerouac pisze o wszystkim i o niczym- obserwacje przyrody mieszają się z opisem straszliwego chlania, jeszcze gorszego kaca i kompletnie obłąkanymi wizjami. Znalazłaby się kupa wyrażeń synonimicznych na określenie Króla Bitników: zblazowany bohemista, hipster, włóczęga, hipis, artysta awangardowy, fascynat filozofii Wschodu, czy wreszcie nonkonformista i alkoholik- to wszystko byłoby szczerą prawdą.
Ktoś mógłby zapytać (nie zapyta, bo i kogo by to miało obchodzić?): "to po cholerę dałeś tak wysoką ocenę?"
Cóż.., kilka powodów by się znalazło. Dlatego, że to książka na wskroś osobista, a narracja pierwszoosobowa jeszcze bardziej pomaga w zżyciu się z bohaterem. Mimo wszystkich tych imprez, poczucia pozornego szczęścia i braterstwa, ze stron tej książki sączy się smutek i przygnębienie- jakby autor jechał w stronę przepaści autem bez hamulców, a nawet skręcić już nie umie bądź nie chce. Odbrązawia swój mit, burzy pomniki które postawiła mu za życia rzesza hipisów i młodocianych hobo.
Język jest prosty, ale całość wygląda bardzo inteligentnie. To jest wyczyn: mówić mądrze bez sprawiania wrażenia przemądrzałego. Żeby nie było: co jakiś czas (w drugiej połowie książki nawet częściej) trafiają mu się momenty,...

{}× 1 | link |
@spirit87
2021-12-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane
@Jenny_89
2015-02-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 3 /10
Przeczytane
MO
2014-02-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@Patrycja158
2019-01-09
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Big Sur. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl