Big Sur

Jack Kerouac
7.2 /10
Ocena 7.2 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Big Sur
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.2 /10
Ocena 7.2 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

Kalifornia i dziki świat natury, rozpacz, alkohol, podróż, załamanie nerwowe, oto motywy i elementy Big Sur Jacka Kerouaca, prozy, w której miesza się wyobraźnia i rzeczywistość, fikcja i doświadczenie osobiste.
Bohaterem powieści jest Jack Duluoz, pisarz, alkoholik i neurotyk, odklejony od świata, błąkający się i samotny. To poniekąd alter ego Kerouaca, przywodzące na myśl bohaterów W drodze i Włóczęgów Dharmy, tyle że na innym etapie życia. Mentalnie i fizycznie Duluoz stacza się i zagraża sam sobie, szuka bezpiecznej niszy, kryjówki. Wszystko jednak wymyka mu się z rąk, a jego wyprawy nad Pacyfik, do Big Sur, mające coś zmienić, okazują się daremne: „Żegnaj, Sur Gadałeś mu kiedy jak woda spotyka wodę?".
Książka Kerouaca to proza znad krawędzi, autotematyczne, bolesne wyznanie oraz ironiczny komentarz do legendy kalifornijskiej bohemy. Autor wspomniał kiedyś: „Mój styl zmieniał się: Railroad Earth to eksperymentalne speed-writing, Tristessa była mistyczna, naładowana drzazgami, Podziemni to echo konfesyjnego szaleństwa Notatek z podziemia Dostojewskiego. Big Sur jest ich doprowadzonym do perfekcji połączeniem".
Nietypowym, ale harmonijnym dopełnieniem powieści jest poemat Morze. Odgłosy Pacyfiku w Big Sur, dołączony na końcu książki.
[...] cała ta historia to gigantyczna komedia, oglądana oczami biednego Ti Jeana (czyli moimi), znanego także jako Jack Duluoz. Przedstawia świat gorącej aktywności, zabawy i szaleństwa, choć także łagodnej słodyczy, oglądany przez dziurkę od klucza, czyli oko Ti Jeana.

Jack Kerouac
Data wydania: 2011-06-01
ISBN: 978-83-7414-984-6, 9788374149846
Wydawnictwo: W.A.B.
Stron: 264

Autor

Jack Kerouac Jack Kerouac
Urodzony 12 marca 1922 roku w USA (Lowell, Massachusetts)
Amerykański powieściopisarz, poeta i artysta, jeden z najwybitniejszych członków Beat Generation. Tematyka jego książek, w dużej liczbie autobiograficznych, obracała się wokół jego własnych podróży po świecie i przygód z nimi związanych, a także wokó...

Pozostałe książki:

W drodze Włóczędzy Dharmy Big Sur A hipopotamy żywcem się ugotowały Wizje Gerarda Podziemni ; Pic Playboy. Opowiadania Drogi karmy i ścieżka Dharmy. Antologia poezji buddyjskiej Ameryki. Listy Lonesome Traveler Maggie Cassidy Mój brat ocean Piers of the Homeless Night Podziemni The Haunted Life The Subterraneans Vagabond Am‚ricain en Voie de Disparition Wizjonerzy i buntownicy: Wiersze współczesnych poetów amerykańskich Zbudź się. Żywot Buddy
Wszystkie książki Jack Kerouac

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Big Sur aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@PonuryDziadyga
@PonuryDziadyga
2021-12-25
7 /10
Przeczytane 2014

Świetna książka napisana przez zapijaczonego grafomana.

Tu właściwie mogłaby się ta opinia zakończyć. Ta powieść to praktycznie jeden wielki monolog, autobiograficzna jazda pisana w stylu, w którym da się wyczuć lata nadużywania alkoholu i dragów.
Kerouac pisze o wszystkim i o niczym- obserwacje przyrody mieszają się z opisem straszliwego chlania, jeszcze gorszego kaca i kompletnie obłąkanymi wizjami. Znalazłaby się kupa wyrażeń synonimicznych na określenie Króla Bitników: zblazowany bohemista, hipster, włóczęga, hipis, artysta awangardowy, fascynat filozofii Wschodu, czy wreszcie nonkonformista i alkoholik- to wszystko byłoby szczerą prawdą.
Ktoś mógłby zapytać (nie zapyta, bo i kogo by to miało obchodzić?): "to po cholerę dałeś tak wysoką ocenę?"
Cóż.., kilka powodów by się znalazło. Dlatego, że to książka na wskroś osobista, a narracja pierwszoosobowa jeszcze bardziej pomaga w zżyciu się z bohaterem. Mimo wszystkich tych imprez, poczucia pozornego szczęścia i braterstwa, ze stron tej książki sączy się smutek i przygnębienie- jakby autor jechał w stronę przepaści autem bez hamulców, a nawet skręcić już nie umie bądź nie chce. Odbrązawia swój mit, burzy pomniki które postawiła mu za życia rzesza hipisów i młodocianych hobo.
Język jest prosty, ale całość wygląda bardzo inteligentnie. To jest wyczyn: mówić mądrze bez sprawiania wrażenia przemądrzałego. Żeby nie było: co jakiś czas (w drugiej połowie książki nawet częściej) trafiają mu się momenty,...

× 1 | link |
RE
@rentap
2023-04-06
10 /10
Przeczytane Poszukuję do swojej biblioteczki
@spirit
2021-12-28
5 /10
Przeczytane
@Jenny_89
2015-02-16
3 /10
Przeczytane
MO
@monsterinparasol
2014-02-05
10 /10
Przeczytane
@Patrycja158
@Patrycja158
2019-01-09
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Big Sur. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat