W drodze

Jack Kerouac
8.0 /10
Ocena 8.0 na 10 możliwych
Na podstawie 28 ocen kanapowiczów
W drodze
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.0 /10
Ocena 8.0 na 10 możliwych
Na podstawie 28 ocen kanapowiczów

Opis

Przymiotnik "kultowy" bywa często nadużywany w odniesieniu do dzieł filmowych czy literackich, ale w przypadku książki Kerouaca trudno o lepsze określenie. Nieczęsto się zdarza, żeby jedna książka zdołała tak doskonale oddać klimat epoki, zarejestrować przełom dokonujący się zarówno w samej literaturze, jak i w życiu narodu. Jej fabuła wydaje się bardzo prosta - ot, grupa młodzieńców, szukających sensu życia, jeździ po Ameryce, na ogół bez wyraźnego celu, najczęściej bez pieniędzy, niekiedy na bakier z prawem. Owi młodzieńcy to pierwsi beatnicy, zrzucający za sprawą swoich ideałów i swojego życia gorset konwencji, krępujący amerykańską przeciętność.
Data wydania: 2005-05-26
ISBN: 978-83-7414-082-9, 9788374140829
Wydawnictwo: W.A.B.
Seria: Współczesna Proza Światowa
Stron: 406
Mamy 9 innych wydań tej książki

Autor

Jack Kerouac Jack Kerouac
Urodzony 12 marca 1922 roku w USA (Lowell, Massachusetts)
Amerykański powieściopisarz, poeta i artysta, jeden z najwybitniejszych członków Beat Generation. Tematyka jego książek, w dużej liczbie autobiograficznych, obracała się wokół jego własnych podróży po świecie i przygód z nimi związanych, a także wokó...

Pozostałe książki:

Podziemni ; Pic Włóczędzy Dharmy Wizje Gerarda Big Sur A hipopotamy żywcem się ugotowały
Wszystkie książki Jack Kerouac

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

On the road.

20.06.2011

Kto nie wie kim jest Jack Kerouac? Ja, jeszcze kilka tygodni temu, kiedy to bez żadnego zastanowienia, kierując się zupełnie niezrozumiałą potrzebą, kupiłam tą książkę. Co w moim przypadku dziwne, bo zazwyczaj całymi godzinami dotykam ich grzbietów, wdycham najwspanialszy zapach świeżo wydanych egzemplarzy, czytam opinie, smakuję ich poznawanie i p... Recenzja książki W drodze

Moja opinia o książce

Opinie

@deana
2019-11-05
6 /10
Przeczytane

Nie tak dawno temu czytałam fabularyzowany reportaż Johna Krakauera ,,Wszystko za życie" poświęcony Chrisowi McCandlessowi. Chłopak porzucił zwyczajne życie by ŻYĆ. Wtedy pisałam, że reprezentuje on postawę, której nie rozumiem chociaż po cichu podziwiam. Powieść ,,W drodze" Jack Kerouaca wpisuje się w podobny schemat, także opowiada o szaleńczej pogoni za wolnością, szczęściem, przygodą, miłością.

Główny bohaterem, początkujący pisarz Sal Paradise razem z przyjacielem Deanem Moriarty'm przemierza Stany Zjednoczone w latach tuż po zakończeniu XX-ej wojny światowej. Świat i Stany dochodzi do siebie a bohaterowie wyruszają w szaleńczą eskapadę, która tak naprawdę nie ma jednoznacznego celu. Chcą przeżyć przygodę, doświadczyć czegoś innego, łapać dzień, bawić się i gonić za złudnymi uczuciami. Ich wyprawa to jedno wielkie szaleństwo, dyktowane przez impulsy i nagle podrygi, nacechowane brakiem odpowiedzialności, lekkomyślnością i zupełnym egoizmem. Bohaterowie pakują się w kłopoty, szaleją, piją i kochają do upadłego nie zwracając zupełnie uwagi na innych ani na to, że ich działania mogą ranić innych.

W pewien sposób rozumiem, dlaczego ta powieść cieszy się statusem kultowej. Mówi o czymś, co gdzieś podskórnie tkwi w każdym z nas. Nie ważne jak odpowiedzialni jesteśmy, jak terminowo płacimy rachunki, jak regularnie odwiedzamy lekarza, jak dokładnie planujemy przyszłość. W każdym z nas tkwi pragnienie by choć raz rzucić wszystko za siebie, wsiąść w samochód i ni...

× 1 | link |
@lakeu
2012-02-18
8 /10
Przeczytane

Liczyłam na coś zupełnie innego, ale dzięki tej książce wyzbyłam się minimalnej nadziei, że jest we mnie chociaż krzta szaleństwa. Myślałam, że będzie to opowieść o paczce znajomych, którzy postanowili objechać wszystkie stany i poznać Amerykę, a okazało się, że w książce opisane są niespokojne, błądzące umysły, które nie mają gdzie się na świecie podziać. Dodatkowo, momentami naprawdę mnie męczyła, a w szczególności walnięty Moriarty, z którym nie wytrzymałabym chyba minuty. Jak dla mnie za dużo chaosu, szaleństwa i nieprzemyślanych decyzji.

× 1 | link |
EM
2011-05-12
10 /10

Kto stworzył rockowych proroków lat 60 i 70 występujących pod hasłem sex, drugs and rock and roll? Kerouac, Ginsberg, Cassady i Burroughs, którzy poznali się jeszcze w latach 40, tworzący grupę zbuntowanych, nastawionych kontrkulturowo poszukiwaczy celu pod nazwą Beat Generation (Bitnicy). Z czasem to określenie stało się synonimem subkultury opartej na sex, drugs and jazz i poszukiwaniach drzwi do własnej percepcji w synkretycznym połączeniu uprawiania SD&J z filozofiami wschodu. "Bitnicy zajmowali się literaturą, malarstwem, fotografią, filmem, jeżdżeniem stopem, ruchaniem dziwek, uprawianiem magii, zażywaniem środków psychedelicznych i mocniejszych, a niektórzy także prowokowaniem, wywoływaniem dymów, jumaniem fur, szmuglowaniem dragów oraz strzelaniem z broni palnej." Ich dzieła łączy "nieposkromiona miłość do narkotyków, seksu i szlajania się po najbardziej zapadłych dziurach tego świata, które łączy jednak poszukiwanie wyższej świadomości własnego ja." (Conradino Beb) Subkultura ta stała się jednym z fundamentów współczesnej zachodniej pop(rock)kultury. Jest odpowiedzialna za przekraczanie granic, łamanie konwenansów, szokowanie, mieszanie czystości z brudem, popularyzację substancji odurzających i psychoaktywnych, czyli wszystko na czym później zbudowano skomercjalizowaną popkulturę od Beatlesów do Lady Gagi; od Warhola po Banksyego. "W drodze", napisana metodą "spontanicznej prozy" wymyślonej przez samego Kerouca jest opisem spontanicznych podróży autora oraz jego prz...

| link |
IW
2020-05-05
1 /10
Przeczytane

Bardzo długo polowałam na tę książkę w bibliotece. Gdy ją wreszcie dorwałam, pełna entuzjazmu zabrałam się za czytanie, i co? A no to, że jak już zaczęłam, to musiałam się zmuszać, żeby przeczytać chociażby jedną stronę dziennie. Nie rozumiem zachwytów nad ta powieścią. Jest zbyt chaotyczna, irytująca, i niesamowicie nudna. Bohaterowie jeżdżą bez celu tam i z powrotem i snują pseudofilozoficzne rozważania w przerwach pomiędzy piciem i uprawianiem seksu z przypadkowymi kobietami; gdyby to było jakoś ciekawie opisane, może dałabym radę przez to przebrnąć. Niestety, jest to jeden wielki bełkot. Nie dałam rady doczytać do końca - dlaczego mam męczyć się z czymś tak słabym, skoro w tym czasie mogę przeczytać dwie inne, mądrzejsze książki?

| link |
@zooba
2019-11-27
3 /10
Przeczytane Posiadam Nie moja bajka (a może gniot?)

Szczerze mówiąc nie zmogłam, mimo dwóch podejść.Zupełnie do mnie nie przemawia.

| link |
AN
2013-05-08
5 /10
@Widzimrka
2012-12-11
8 /10
CY
2012-07-30
8 /10
GO
2010-12-14
10 /10
@Beata_
2019-11-12
3 /10
Przeczytane
@as_kus
2014-05-28
8 /10
Przeczytane
MO
2014-02-05
10 /10
Przeczytane
@SYSTEM
2013-11-21
8 /10
Przeczytane 100 najważniejszych postaci - do przeczytania 100 najważniejszych postaci - Book Magazine, 2002
WI
2013-03-10
10 /10
Przeczytane
@Emaleth
2013-03-08
8 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka W drodze. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl