Bitwa o chorążankę. Opowiadanie szlacheckie

Zygmunt Kaczkowski
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Bitwa o chorążankę. Opowiadanie szlacheckie
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Ostatni z Nieczujów – cykl historycznych powieści i opowiadań autorstwa Zygmunta Kaczkowskiego, których akcja toczy się na przełomie XVIII i XIX wieku. Cykl był publikowany w latach 1851-1858. Głównym bohaterem jest pan Marcin Nieczuja, ostatni z rodu Nieczujów. Akcja większości utworów cyklu toczy się w środowisku szlachty galicyjskiej, na ziemi sanockiej. Ich lektura pogłębia wiedzę o obyczajowości tamtejszej szlachty pod koniec XVIII wieku. Głównym bohaterem utworów oraz narratorem większości z nich jest szlachcic Marcin Nieczuja, nazywający siebie ostatnim ze "starożytnego" rodu Nieczujów. Ów sędziwy już człowiek wspomina czasy swojej młodości, która przypadła na burzliwe lata rozbiorów, konfederacji barskiej i wojen napoleońskich. Bohater, który brał udział w większości z tych wydarzeń opisuje je z perspektywy czasu. Oprócz wydarzeń historycznych wiele miejsca zajmują też wydarzenia lokalne, takie jak sejmiki, spory, zajazdy, jakie zajmowały szlachecką społeczność w Galicji. Teraz z perspektywy czasu z sentymentem wspomina czasy przed rozbiorami jako szczęśliwe, kiedy panował sarmacki styl życia, a główną rolę odgrywała warstwa szlachecka, odznaczająca się umiłowaniem tradycji i troską o jej przechowanie, przywiązaniem do zasad religijnych i etosu rycerskiego oraz żarliwie patriotycznym duchem. Marcin Nieczuja boleje nad tragedią ojczyzny, swojego rodu oraz warstwy szlacheckiej. Cały cykl napisany w formie gawędy szlacheckiej. Poszczególne utwory posiadają jednak dodatkowo cechy romansu przygodowego, powieści historycznej, a nawet powieści gotyckiej.  
Data wydania: 2014
ISBN: 978-83-7950-312-4, 9788379503124
Wydawnictwo: Armoryka
Cykl: Ostatni z Nieczujów, tom 1
Kategoria: Literatura piękna
dodana przez: bookkeeper

Autor

Zygmunt Kaczkowski Zygmunt Kaczkowski
Urodzony 2 maja 1825 roku na Ukrainie (Kamionka Wołoska)
Zygmunt Józef Erazm Kaczkowski herbu Pomian, ps. Ein Pole — polski powieściopisarz i poeta, działacz narodowowyzwoleńczy, szpieg austriacki.

Pozostałe książki:

Bitwa o chorążankę. Opowiadanie szlacheckie Junacy Murdelio Olbrachtowi rycerze Swaty na Rusi Abraham Kitaj Tom 1 Abraham Kitaj t2 Bracia ślubni t1 Bracia ślubni t2 Bracia ślubni t3 Opowiadania Nieczui
Wszystkie książki Zygmunt Kaczkowski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Bitwa o chorążankę. Opowiadanie szlacheckie? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@tczuba
2021-09-04
7 /10
Przeczytane Literatura polska Historyczne Moje e-booki

Do tej pory nie znałem twórczości Zygmunta Kaczkowskiego. Zaimponowała mnie ta jego pierwsza książka przeczytana przeze mnie, napisana ze swadą i humorem. Zaliczyłem ją do moich ulubionych.

× 1 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Bitwa o chorążankę. Opowiadanie szlacheckie. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Opowiadania Nieczui
Opowiadania Nieczui
Zygmunt Kaczkowski
- Bitwa o chorążankę - Kasztelanice Lubaczewscy - Pierwsza wyprawa pana Marcina - Gniazdo Nieczujów ...
Junacy
Junacy
Zygmunt Kaczkowski
7/10
Kolejne, po "Bitwie o Chorążankę", opowiadanie historyczne z przełomu XVIII i XIX wieku, którego bo...
Swaty na Rusi
Swaty na Rusi
Zygmunt Kaczkowski
7/10
"Ostatni z Nieczujów" – cykl historycznych powieści i opowiadań autorstwa Zygmunta Kaczkowskiego, k...
© 2007 - 2024 nakanapie.pl