Bizancjum

Steve Lawhead, Judith Herrin
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Książka Bizancjum
Książka Bizancjum
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

\"Starałam się przekazać choć w części, co znaczyło być Bizantyjczykiem, i dać wyobrażenie o kosmopolitycznym, miejskim społeczeństwie, którego członkowie, obdarzeni historyczną świadomością własnej tożsamości i pobożną wiarą w życie przyszłe, byli tak różni od nas, a zarazem tak bardzo do nas podobni\" - Judith Herrin Przez tysiąc lat niezwykłe imperium sprawiało, że Europa mogła stać się tym, czym jest obecnie. Śmiałe i prężne, ale słabo dziś znane państwo, łącząc ortodoksyjną wiarę chrześcijańską z pogaństwem, klasyczne greckie wykształcenie z rzymską siłą oraz sprawnością administracyjną, stworzyło wielką, twórczą cywilizację, która przez całe wieki stawiała opór nawale islamu. Zwięzła, a zarazem fascynująca książka Judith Herrin odchodzi od standardowego, chronologicznego ujęcia dziejów Bizancjum. Każdy z krótkich rozdziałów koncentru je się na określonym temacie, takim jak budowla (imponujaca świątynia Hagia Sophia), spór religijny (ikonoklazm), płeć i władza (rola kobiet oraz eunuchów), wybitna postać (historyk Anna Komnena), symbol cywilizacji (widelec) czy walka o terytorium (krucjaty). Dzięki takiemu podejściu długie dzieje cesarstwa bizantyjskiego, począwszy od założenia wspaniałej stolicy, Konstantynopola (dzisiejszy Stambuł) w roku 330, aż po jej zdobycie przez Turków osmańskich w roku 1453, stają się łatwiejsze do ogarnięcia. Barwna, a przy tym wiernie oddana panorama sił i wierzeń kształtujących owo bizantyjskie milenium stanowi zarazem oryginalny wkład w nauki historyczne. Oparta na wynikach najnowszych badań ukazuje przeciętnemu czytelnikowi żywy obraz mało znanej epoki, kładąc kres stereotypowym wyobrażeniom o bierności i dekadencji Bizancjum. Judith Herrin, znakomita znawczyni dziejów średniowiecznej Europy, jest autorką książek: The Formation of Christendom, poświęconej światu śródziemnomorskiemu od VI do IX w., A Medieval Miscellany oraz Krwawe cesarzowe. Pracowała w Birmingham, Paryżu, Monachium, Stambule i Princeton, obecnie zaś jest profesorem historii późnego antyku i Bizancjum w londyńskim King\'s College. Opublikowała wiele artykułów naukowych, prowadziła wykopaliska w Grecji, na Cyprze i w Turcji, jest także wiceprzewodniczącą komitetu redakcyjnego czasopisma \"Past and Present\".
Data wydania: 2009
ISBN: 978-83-7510-227-7, 9788375102277
Wydawnictwo: Rebis
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 452
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Bizancjum - Judith Herrin

„Jeśli nam pomożecie, to sądzę, że ten cel uda nam się wspólnie osiągnąć… Jak? Pomożecie?… No.” Czyli ile i co ma Gierek wspólnego z Bizancjum. Kto jest tego ciekawy, albo chce się dowiedzieć czegoś o wyżej wymienionej książce niechaj przeczyta poniższą recenzje. Edward Gierek mało kojarzy się z Bizancjum, co jest raczej słuszne. Jednak znany cytat trafnie oddaje jedną ze stron genezy powstania książki. Tyle, że gensekiem byli robotnicy, a robotnikami pani profesor, która odpowiedziała swoją książką na apel o przystępnie podaną wiedzę. Może źle robię wyjawiając to już na samym wstępie, ale w... czytaj dalej »

PP
@pawe.puzio

Moja opinia o książce

Opinie
@shadow75
@shadow75
2009-05-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane (2009-05-30)

Co czytać po książce “Bizancjum”- Steve Lawhead

Książka DonnerJack
DonnerJack Roger Zelazny
{}7.5/10
DONNERJACK jest ostatnią powieścią Zelaznego, dokończoną po ...
Książka Ostatni dzień stworzenia
Ostatni dzień stworzenia Wolfgang Jeschke
{}8/10
Książka Migotliwa wstęga: Pościg
Migotliwa wstęga: Pościg Alastair Reynolds
{}8/10
Tanner Mirabel, profesjonalny ochroniarz, nie popełniał błęd...
Książka Migotliwa wstęga: Odwet
Migotliwa wstęga: Odwet Alastair Reynolds
{}8/10
Tanner Mirabel, profesjonalny ochroniarz, nie popełniał błęd...
Książka Wąwóz Kamiennego Serca
Wąwóz Kamiennego Serca Clive Barker
{}9.8/10
"Coś, co z początku miało być krótką i ciętą satyrą na Holly...

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się