Blady ogień

Vladimir Nabokov
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Blady ogień
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

"Blady ogień" to jedno z niekwestionowanych arcydzieł Vladimira Nabokova, książka oparta na niepowtarzalnym pomyśle formalnym. Rzecz składa się z poematu napisanego przez fikcyjnego dwudziestowiecznego poetę amerykańskiego oraz przedmowy do niego, komentarza i indeksu pióra również fikcyjnego edytora, który wykorzystał okoliczności, by przejąć kontrolę nad rękopisem. Czytelnik szybko orientuje się, że teksty komentatora nie przystają do komentowanego przezeń utworu. Edytor opowiada przede wszystkim własną historię, historię ostatniego, zdetronizowanego wskutek rewolucji władcy nieistniejącej na mapach krainy o nazwie Zembla oraz zamachu na króla-emigranta. Fabuła wyłaniająca się z komentarza jest jasna, wyraźna, pełna szczegółów i precyzyjnie zarysowanych postaci, nietrudno jednak zgadnąć, że są to rojenia szaleńca. "Realnego" przebiegu wydarzeń trzeba się domyślać, ale czytelnik otrzymuje wystarczająco wiele informacji, by domysły złożyły się w logiczną i przekonywającą całość.
Mary McCarthy napisała o tej powieści, że "jest jednym z największych dzieł sztuki naszego stulecia", czyli wieku XX, i bez wątpienia miała rację!
Data wydania: 2011-11-12
ISBN: 978-83-7495-860-8, 9788374958608
Wydawnictwo: Muza
Seria: Współczesna Proza Światowa
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Vladimir Nabokov Vladimir Nabokov
Urodzony 22 kwietnia 1899 roku w Federacji Rosyjskiej (Sankt Petersburg)
Pisarz rosyjski, tworzący do mniej więcej 1938 roku głównie w języku ojczystym, potem głównie w języku angielskim, autor kilku tekstów w języku francuskim. Z wykształcenia Nabokov był filologiem (romanistą i rusycystą), krótko studiował zoologię, pr...

Pozostałe książki:

Maszeńka Przezroczyste przedmioty Pnin Lolita Obrona Łużyna
Wszystkie książki Vladimir Nabokov

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Blady ogień nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@askadze
2012-07-04
5 /10
Przeczytane

Mary MCCarthy napisała o tej powieści, że |"jest jednym z największym dzieł sztuki naszego stulecia". Ja zdecydowanie zgadzam się z opinią innego badacza, który określił "Bla Ogień " jedną z najbardziej skomplikowanych powieści, jakie kiedykolwiek napisano". Książka dosyć nietypowa, z pozoru jako dzieło badawcze, obszerny komentarz do zamieszczonego na początku poematu. Jednak ten komentarz stanowi całość, która i tak jest trudna do określenie. Czasami zabawna, niekiedy tragiczna, odwołania do Zembli itd ciężkie do strawienia. Długo czytałam.Posłowie Leszka Engelkinga dużo wyjaśniło, dla literaturoznawców i badaczy w sam raz.

| link |
@m_mikos
2019-03-29
7 /10
Przeczytane Literatura
@kasandra
2011-12-05
10 /10
Przeczytane Posiadam

Cytaty z książki

O nie! Książka Blady ogień. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl