Boginie z Žítkovej

Kateřina Tučková
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Książka Boginie z Žítkovej
Książka Boginie z Žítkovej
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

Wysoko w Białych Karpatach, na pograniczu Moraw i Słowacji, w odciętej od świata wsi Žítková żyły wyjątkowe kobiety. Potrafiły leczyć ziołami, przepowiadać przyszłość, poskramiać żywioły. Nazywano je boginiami, a ich tajemniczą sztukę – bogowaniem. Dora Idesová należy do ostatnich z rodu bogiń, nie chce jednak praktykować magii. Opuszcza rodzinne strony, kończy etnografię i postanawia zgłębiać fenomen bogiń od strony naukowej. Pewnego dnia odkrywa, że wśród materiałów tajnych służb StB znajduje się teczka jej ciotki, bogini Surmeny. Dora krok po kroku poznaje zdumiewającą historię kilku rodów bogiń z Žítkovej, historię, która prowadzi od siedemnastowiecznych krwawych procesów o czary przez drugą wojnę światową i czasy surowego komunizmu aż do końca lat dziewięćdziesiątych. Podczas fascynującej i niepokojąco mrocznej podróży śladami swoich bliskich Dora zaczyna rozumieć, że nie zawsze możemy odciąć się od przeszłości... Boginie z Žítkovej – zgrabne połączenie powieści historycznej z fikcją – spotkały się w Czechach z entuzjastycznym przyjęciem czytelników. Powieść młodej autorki, Kateřiny Tučková, została obsypana nagrodami (m.in. Nagroda Josefa Škvoreckiego, Nagroda Czytelników – Magnesia Litera, Nagroda Czytelników – Česká Kniha) oraz otrzymała tytuł Czeski Bestseller jako najlepiej sprzedająca się książka w 2012 roku. Na podstawie książki Boginie z Žítkovej zrealizowano przedstawienie pod tym samym tytułem, grane przez Teatr Miejski w Zlínie. Trwają także przygotowania do ekranizacji, film powstanie w polskiej koprodukcji. Kateřina Tučková (ur. 1980); – czeska pisarka i kuratorka wystaw, absolwentka historii sztuki i bohemistyki Uniwersytetu im. Masaryka w Brnie oraz świeżo upieczona doktor historii sztuki. Za swoją debiutancką powieść Vyhnání Gerty Schnirch (Wypędzenie Gerty Schnirch, 2009), w której porusza temat wysiedlenia z kraju brnieńskich Niemców, otrzymała Nagrodę Czytelników Magnesia Litera. Jej druga powieść, Boginie z Žítkovej (Žitkovské bohyně, 2012) przyniosła jej wiele wyróżnień (m.in. Nagrodę Josefa Škvoreckiego, tytuł Czeski Bestseller 2012, Nagrodę Czytelników – Magnesia Litera, Nagrodę Czytelników – Česká Kniha) oraz uczyniła z niej najlepiej sprzedającą się czeską autorkę ostatnich lat. Kateřina Tučková w unikalny sposób łączy w sobie cechy zagrzebanej w dokumentach skrupulatnej badaczki dziejów i kreatorki barwnych postaci, których czasem prawdziwe, czasem zmyślone, ale zawsze fascynujące losy wplata w autentyczne karty historii Czech i Moraw.
Data wydania: 2014-10-20
ISBN: 978-83-937711-3-4, 9788393771134
Wydawnictwo: Afera
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 448

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

Aktualnie nie ma ogłoszeń, ale 1 osoba szuka tej książki.
{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Boginie z Žítkovej aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie
@bea-ta
2019-11-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane Biblioteka domowa przeczytane 2019

Prawda i zmyślenie mające pozory prawdy.

Ciekawy pomysł autorki na przybliżenie czytelnikowi dziejów białokarpackich bogiń za pomocą wyciągów z najczęściej fikcyjnych dokumentów, pism, broszur, artykułów i książek. To opowieść o kobietach, które przez całe wieki, za pomocą ziół, zaklinań, wiary i wiedzy przekazywanej z pokolenia na pokolenie, przynosiły ludziom ulgę na ciele i duszy. To również opowieść o tych, którym moc tych kobiet bardzo doskwierała, którzy w zniszczeniu tych niepiśmiennych uzdrawiaczek odnaleźli swoje posłannictwo. To również opowieść o korzeniach, tradycji i zerwaniu z dziedzictwem. I o inności.

Niewątpliwe plusy tej książki to lekki styl, wciągająca historia, barwne odmalowanie sylwetek bogiń, niecodzienna sceneria. Na uwagę zasługuje przedstawienie przenikania się pogańskich rytuałów i obrządku chrześcijańskiego oraz historia Czechosłowacji w tle opowieści. Widać ogromną dbałość autorki o przybliżenie czytelnikowi tematu, stworzenie dokumentów bezpieki z dbałością o język, przekonania i ducha epoki. I przyznałabym „Boginiom” dużo więcej gwiazdek, gdybym na tym zakończyła. Ale były też minusy. Treściowe (np. wątek z zabiciem białego wężyka mocno naciągany, zupełnie, moim zdaniem zbędny wątek rodziny patologicznej na Słowacji, niepociągnięty wątek z zaklinaniem burzy przez główną bohaterkę), psychologiczne (przez dużą część książki miałam wrażenie, że Dora jest dzieckiem opóźnionym intelektualnie i emocjonalnie), językowe (formułowanie ...

{}× 1 | link |
@tsantsara
2019-11-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane Literatura czeska (i słowacka) O magii i czarownictwie

"Bardzo chce zajrzeć do środka."

Powieść, która ani nie pretenduje oficjalnie do miana powieści historycznej, ani do uznania jej za rodzaj reportażu z rzeczywistości. A mimo to nie tylko jest owocem solidnej kwerendy archiwalnej, ale też oddaje - czytelnik to czuje - atmosferę i prawdę czasu, losy realnych postaci, które odmalowuje. Zupełnie inaczej, niż "Tatuażysta z Auschwitz", czy powieści Hanni Münzer, w których autorki głoszą wszem i wobec, iż opierają się na opowiadaniach świadków, a zmyślenie i konfabulacje widać z daleka. Chyba to jednak sprawa warsztatu - umiejętności pracy ze źródłami i wyczucia, jakie w ich ocenie jest nadzwyczaj istotne. Musi posiadać je każdy szanujący się historyk, ale, jak widać, pisarzowi również bardzo się przydają. Bo najwyraźniej ten kierunek: zmyślenie-prawda, nie jest przy lekturze obojętny - lepiej, gdy czytasz coś jak jakąś sagę czy baśń, jak tutaj, a okazuje się, że to wszystko jest realne, prawdziwe (pozamieniane są tylko zdarzenia między postaciami, wymyślona postać głównej bohaterki), niż gdy ci coś podają za prawdę, a stwierdzasz, że to całkiem wyssane z palca.

Powieść Tučkovej, która porusza kolejny przemilczany w Czechach temat, rozwija się jak wzór haftu krzyżykowego, typowego wśród górali na Walaszsku (pomiędzy Morawami a Słowacją) - staje się on coraz bardziej kompletny, w miarę jak przed narratorką Dorą rozwiązują się kolejne tajemnice rodzinnej układanki. Rysunek haftu rozpoczyna w tym wydaniu każdą z 5 czę...

{} | link |
@mikakeMonika
2019-11-10
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Bardzo ciekawa książka. Inna. Ale czy aby na pewno? Fajnie napisana. Pokazująca oblicze ludzi, bojących się tego co nieznane. Chyba tak najkrócej mogłabym ją opisać. Bo czy ważne kiedy robimy swoim bliźnim świństwa? Czy w czasie wojny, czy w czasie pokoju…? Zawsze ciężko być po prostu dobrym człowiekiem.
No i daje do myślenia. Lubię takie książki.

{} | link |
@Matylda_Saresta
2019-11-22
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Bardzo dobra i rzetelna historia, opleciona wciągającym wątkiem fabularnym. Klimat klątwy, czarownic i czeskich bogiń, znachorek oddany w 200%. Czyta się jak fabularyzowany dokument, okraszony zdjęciami - polecam!

{} | link |
@MgorzataM
2019-11-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane Y: 2018 B: Lekturynka Z: Uwolnione
@Beata_
2019-11-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Papierowe Posiadam

Cytaty z książki

O nie! Książka Boginie z Žítkovej. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}