Broń matematycznej zagłady

Cathy O'Neil
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Broń matematycznej zagłady
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Książka dedykowana wszystkim przegranym

Danych jest po prostu za dużo. Bo kiedy na świecie żyje ponad 7 mld osób osobne rozpatrzenie każdego wniosku kredytowego czy aplikacji na studia jest po prostu niemożliwe. Na szczęście firmy mają do dyspozycji big data – algorytmy i modele matematyczne, których zadaniem jest przetwarzanie ogromnej liczby danych. Ich moc obliczeniowa pozwala przetworzyć o wiele więcej informacji niż standardowe procedury. Przede wszystkim są jednak niezależne i wolne od uprzedzeń i wykonują tylko jedno zdanie: wskazać poprawny, obiektywny i właściwy wynik.

To idealny obraz. Problem polega na tym, że podobne algorytmy pisane są przez ludzi, a ci bardzo rzadko bywają obiektywni. W konsekwencji zaprojektowane przez nich narzędzia zamiast opisywać świat, kreują rzeczywistość zgodnie z tym, w co wierzy ich stwórca. To właśnie Broń Matematycznej Zagłady – Beemzet – ten szczególny rodzaj algorytmu, który działa poza prawem i zasięgiem naszego wzroku. Mechanizmy, o których pisze Cathy O’Neil, nie tylko przemycają szereg uprzedzeń i dyskryminujących czynników, ale przede wszystkim wykorzystują ludzkie słabości. Z ich powodu parabanki pogrążają ubogich i zdesperowanych a słabo wykształceni kończą na uczelniach, których dyplomy nie mają żadnej wartości.

Książka Cathy O’Neil została nominowana do National Book Award for Nonfiction 2016.

O’Neil, matematyczka i weteranka kryzysu finansowego z Wall Street, podąża tropem przegranych i skrzywdzonych, odkrywając kolejne Beemzety wszędzie: na uczelniach i w szkołach, w sieciowych restauracjach, służbie zdrowia, internetowych agencjach reklamowych, bankach, towarzystwach ubezpieczeniowych, policji, mediach społecznościowych czy podczas kampanii wyborczych…
Tytuł oryginalny: Weapons of Math Destruction. How Big Data Increases Inequality and Threatens Democracy
Data wydania: 2017-09-18
ISBN: 978-83-01-19525-0, 9788301195250
Wydawnictwo: PWN - Naukowe PWN
Stron: 300

Autor

Cathy O'Neil Cathy O'Neil
Urodzona w 1972 roku w USA
Catherine Helen O'Neiljest amerykańską matematyczką, analitykiem danych i autorką. Jest autorką bestsellera New York Timesa Machina wstydu oraz felietonów opinii w Bloomberg View.

Pozostałe książki:

Broń matematycznej zagłady Machina wstydu
Wszystkie książki Cathy O'Neil

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Algorytm!, padnij!

26.04.2020

Ach, matematyka, najsurowsza królowa nauk. Wynik dwa plus dwa nie ugina się pod groźbami dominującej partii, niemożność podzielenia przez zero odporne jest na nasze widzimisię, a tabliczki mnożenia nie wzruszą żadne demonstracje. Kto sprawiedliwiej zanalizuje i podzieli świat niż ona? Nikt, o ile optymistycznie założymy, że posługujący się nią lud... Recenzja książki Broń matematycznej zagłady

@KazikLec@KazikLec × 3

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@KazikLec
2020-04-26
6 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Broń matematycznej zagłady. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat