Broń matematycznej zagłady

Cathy O'Neil
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Broń matematycznej zagłady
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Książka dedykowana wszystkim przegranym Kiedy na świecie żyje ponad 7 mld osób, osobne rozpatrzenie każdego wniosku kredytowego, aplikacji na studia czy ocena indywidualnego pracownika staje się niemożliwa. By przetworzyć taką ilość danych, firmy korzystają z algorytmów. Niezależne i wolne od uprzedzeń mają tylko jedno zadanie: wskazać poprawny, obiektywny i właściwy wynik. Problem polega na tym, że te algorytmy pisane są przez ludzi, a ci bardzo rzadko bywają obiektywni. Zaprojektowane przez nich narzędzia zamiast opisywać świat, kreują rzeczywistość zgodnie z tym, w co wierzy ich stwórca. To właśnie Broń Matematycznej Zagłady – BMZ – ten szczególny rodzaj algorytmu, który działa poza prawem i zasięgiem naszego wzroku. Z ich powodu parabanki pogrążają ubogich i zdesperowanych, słabo wykształceni kończą na uczelniach, których dyplomy nie mają żadnej wartości, a osoby ubiegające się o pracę wypełniają kwestionariusze, których precyzji pozazdrościłby niejeden psychoterapeuta. Cathy O'Neil podąża tropem przegranych i skrzywdzonych, odkrywając kolejne Beemzety wszędzie: na uczelniach i w szkołach, w sieciowych restauracjach, służbie zdrowia, internetowych agencjach reklamowych, bankach, towarzystwach ubezpieczeniowych, policji, mediach społecznościowych czy podczas kampanii wyborczych.
Data wydania: 2017-09-18
ISBN: 978-83-01-19525-0, 9788301195250
Wydawnictwo: Naukowe PWN
Stron: 300

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Algorytm!, padnij!

26.04.2020

Ach, matematyka, najsurowsza królowa nauk. Wynik dwa plus dwa nie ugina się pod groźbami dominującej partii, niemożność podzielenia przez zero odporne jest na nasze widzimisię, a tabliczki mnożenia nie wzruszą żadne demonstracje. Kto sprawiedliwiej zanalizuje i podzieli świat niż ona? Nikt, o ile optymistycznie założymy, że posługujący się nią lud... Recenzja książki Broń matematycznej zagłady

@KazikLec@KazikLec × 3

Moja opinia o książce

Opinie

@KazikLec
2020-04-26
6 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Broń matematycznej zagłady. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl