Broniewski. Miłość, wódka, polityka

Mariusz Urbanek
8.7 /10
Ocena 8.7 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów
Broniewski. Miłość, wódka, polityka
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.7 /10
Ocena 8.7 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów

Opis

Pierwsza kompletna, oparta na materiałach źródłowych biografia Władysława Broniewskiego, ukazująca jego skomplikowane losy, fascynacje i rozczarowania polityczne, nieprzejednaną postawę polskiego patrioty, mimo pozorów uległości wobec władzy i nacisków politycznych. Wiele przytoczonych wierszy ukazuje, jak bardzo twórczość poety osadzona była w świecie osobistych doznań, przeżyć i przemyśleń, a nie była wynikiem koniunkturalnych rozgrywek. Bogaty materiał ilustracyjny.
Data wydania: 2011-11-05
ISBN: 978-83-244-0184-0, 9788324401840
Wydawnictwo: ISKRY
Kategoria: Biografia
Stron: 404

Autor

Mariusz Urbanek Mariusz Urbanek
Urodzony 18 października 1960 roku w Polsce
pisarz i publicysta, z wykształcenia prawnik, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Autor m.in. biografii Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego (Szwoleżer na Pegazie), Stefana Kisielewskiego (Kisiel) i sagi rodziny Kisielewskich (Kisielewscy), Jerzego ...

Pozostałe książki:

Genialni. Lwowska szkoła matematyczna Tuwim. Wylękniony bluźnierca Broniewski. Miłość, wódka, polityka Brzechwa nie dla dzieci Profesor Weigl i karmiciele wszy Makuszyński. O jednym takim, któremu ukradziono słońce Waldorff Zły Tyrmand Wieniawa Szwoleżer na pegazie Marian Eile. Poczciwy cynik z "Przekroju" Mostek czarownic. Baśnie wrocławskie Romans biurkowy czyli 99 dni z życia korporacji Kisiel Baśnie Dolnego Śląska DOLNY ŚLĄSK SIEDEM STRON ŚWIATA Kisielewscy Mostek czarownic Pisać. Rozmowy o książkach Piłsudski bis Przecieki niekontrolowane : stan przejściowy 1992-2001 Reise durch Niederschlesien Romans biurkowy, czyli 99 dni z życia korporacji - audiobook Tuwim Wojna w eterze. Mówi Radio Wolna Europa Wrocławskich krasnali historie prawdziwe Zrób sobie Wrocław
Wszystkie książki Mariusz Urbanek

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Wielki patriota

WYBÓR REDAKCJI
8.06.2022

Napisał Mariusz Urbanek bardzo dobrą biografię poety kompletnie dziś zapomnianego, któremu przypięto łatkę komunisty. Mam nadzieję że ta książka przywróci go z powrotem szerokiej rzeszy czytelniczej. A zaczyna się rzecz cała pyszną anegdotą, oto namiestnik Polski z nadania Sowietów, Bolesław Bierut proponuje poecie napisanie nowych, proletariacki... Recenzja książki Broniewski. Miłość, wódka, polityka

@almos@almos × 24

Władysław Broniewski - biografia nieoczywista

WYBÓR REDAKCJI
25.12.2020

"Broniewski jestem. Polak, katolik, alkoholik." Tak przedstawiał się Władysław Broniewski osobom których "posądzał" o duże poczucie humoru. Z tego stwierdzenia można śmiało usunąć słowo "katolik", bo mimo przyjętych w dzieciństwie sakramentów był niewierzącą, natomiast miłość do kraju i słabość do mocnych trunków towarzyszyły mu przez całe życie. ... Recenzja książki Broniewski. Miłość, wódka, polityka

@Jezynka@Jezynka × 11

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Renax
2020-06-08
9 /10
Przeczytane Biografie

Świetna biografia. Jest w niej zarówno wiele faktów z życia, jak i twórczość Broniewskiego. O tej książce mówił Muniek Staszczyk w 'Pokaż mi swoje książki' i miał rację. Warto było przeczytać.
Z opowieści Urbanka wyłonił się obraz trochę romantyka, trochę outsidera, człowieka, którego nie zawsze pochwalilibyśmy, ale który ma swoje ideały: Polska, niepodległość, Piłsudski. Dobry żołnierz, dobry i wierny kumpel. W miłości - trudny. Zdecydowanie, to nie jest Broniewski, o którym uczyli mnie w szkole. Miałam wrażenie, że Broniewski to człowiek, którego próbowano zmieścić w jakiejś formie (upchać w pudełku), jak ciasto, a on ciągle w którejś strony wystawał. (przepraszam za kulinarne porównanie). Od razu polubiłam go. A w dodatku uwielbiał Słowackiego!
Biografia skłoniła mnie do sięgnięgnięcia po wiersze. Te liryczne, fraszki - jeśli znajdę, bo są rewelacyjne, godne Fredry - i pamiętnik z czasów wojny z Bolszewikami, bo o ile dobrze zrozumiałam, Broniewski szedł przez moją miejscowość. Tego przegapić nie mogę.

× 7 | link |
@karbonariusz8
2023-10-20
9 /10
Przeczytane

Książka przedstawia skomplikowane dzieje jednego z przedstawicieli polskiej inteligencji. Broniewski nie tylko był płodnym pisarzem i miłośnikiem alkoholu, ale przede wszystkim świadkiem historii.
Obserwował czas przed I wojną światową, dwóch globalnych konfliktów i etapów odbudowy Polski po 1918 i 1945 roku.
Dzięki książce możemy dowiedzieć wielu bliżej nieznanych epizodów z osobistego życia Broniewskie, ale także tego, że był:
- żołnierzem Wojska Polskiego,

- więźniem sanacyjnej dyktatury,

- ofiarą sowieckiego reżimu,

- żołnierzem Wojska Polskiego na Bliskim Wschodzie,

- mocno zagubioną osobą w Polsce po 1945 r.

Polecam

× 2 | link |
@nawka
@nawka
2012-02-15
10 /10

Rozumiał to trochę na swój sposób. I trochę się pogubił.... Chyba tak na prawdę nie umiał znaleźć sobie nigdzie miejsca.

× 1 | link |
@jka
@jka
2022-07-19
9 /10
Przeczytane
@almos
2022-06-08
8 /10
Przeczytane ebook biografia/autobiografia
@Jezynka
2020-12-25
8 /10
Przeczytane
@oliwa
2019-11-13
8 /10
Przeczytane Polska Biografie, wspomnienia

Cytaty z książki

To wynik poglądów, które część polskiego społeczeństwa wyznaje od dawna, napisał. Bojkot ekonomiczny Żydów, działalność Falangi , ONR , podział obywateli II RP według kryteriów rasowych, wszystko to przygotowywało grunt pod wydarzenia, które nastąpiły później „Hitler zrobił za nas dobrą robotę” – tak oceniło Holocaust wielu Polaków nawet dalekich od faszyzmu.
Dodaj cytat