Byłam służącą w arabskich pałacach

"Laila Shukri"
7.2 /10
Ocena 7.2 na 10 możliwych
Na podstawie 27 ocen kanapowiczów
Byłam służącą w arabskich pałacach
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.2 /10
Ocena 7.2 na 10 możliwych
Na podstawie 27 ocen kanapowiczów

Opis

Opowieść o Bibi Shaik, jednej z milionów służących w bogatych krajach Zatoki Perskiej, żyjącej w systemie współczesnego niewolnictwa. Laila Shukri wysłuchała jej historii, aby móc opowiedzieć ją światu. Dziesięcioletnia Bibi zostaje wysłana przez swoją matkę do pracy do Kuwejtu. Musi nauczyć się tak służyć, żeby pracodawcy byli z niej zadowoleni. Z czasem odkrywa, że jest od nich całkowicie zależna. Oni decydują o jej prawie do wolności, prawie do jedzenia, prawie do życia. Jak wygląda życie służących w arabskich domach i pałacach? Jaka jest cena, którą można płacić za namiastkę normalnego życia? Odległy świat, odmienna mentalność i obyczaje. To wszystko szokuje Europejczyków.  
Data wydania: 2016-03-30
ISBN: 978-83-8069-341-8, 9788380693418
Wydawnictwo: Ringier Axel Springer Polska
Seria: Fakt bestseller
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 392
dodana przez: jbutton
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

"Laila Shukri" Laila Shukri to pseudonim artystyczny, pod którym ukrywa się polska pisarka, znawczyni Bliskiego Wschodu. Ze względów bezpieczeństwa nie ujawnia swojej prawdziwej tożsamości. Jest żoną arabskiego szejka i obecnie na stałe mieszka w Zjednoczonych Emi...

Pozostałe książki:

Jestem żoną szejka Byłam służącą w arabskich pałacach Byłam kochanką arabskich szejków Jestem żoną terrorysty Jestem nieletnią żoną Uciekłam z arabskiego burdelu Perska namiętność Perska miłość Perska niepewność Perska zazdrość Jestem córką szejka Perska nienawiść Perska zmysłowość Perska wytrwałość Jestem jedną z żon Perska czułość Zhańbiona żona szejka Perska kobiecość
Wszystkie książki "Laila Shukri"

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Urodzić się dziewczynką to nieszczęście...

20.11.2024

"(...) Zawsze, nawet kiedy wydaje mi się, że znajduję się w beznadziejnym położeniu, myślę sobie, że może ukryty jest w nim jakiś doniosły cel, którego ja w tym momencie jeszcze nie potrafię dostrzec. Uważam, że człowiek nigdy do końca nie wie, czy sytuacja, w jakiej przyszło mu żyć, jest dla niego bezsprzecznie dobra czy zła. ” Wydaje mi się... Recenzja książki Byłam służącą w arabskich pałacach

Wstrząsająca historia to mało powiedziane

2.06.2020

Laila Shukri to autorka wielu powieści o tematyce arabskiej m.in. tej,, Byłam służącą w arabskich pałacach,,. Pozycja jak dla mnie warta przeczytania, chociażby dlatego, żeby uświadomić sobie jaką wartość ma wolność, decydowanie o sobie, praca , w której nie jest się poniżanym zastraszanym oraz wiele innych aspektów. To przede wszystkim również op... Recenzja książki Byłam służącą w arabskich pałacach

@fajnaem@fajnaem × 1

Byłam służącą w arabskich pałacach, Laila Shukri - wstrząsająca młodej hinduski

21.11.2020

Jestem kobietą, córką oraz matką w jednym, więc opowieść o Bibi Shaik wstrząsnęła mną pod każdym względem. Nie jest to łatwa propozycja do polecenia czytelnikom, ponieważ dziesięcioletnia Bibi przeżywa naprawdę drastyczne sytuację, które w dzieciństwie naszych dzieci, bardzo mało prawdopodobne jest to że mogły by mieć miejsce. My jako obca kultura... Recenzja książki Byłam służącą w arabskich pałacach

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@bea-ta
@bea-ta
2019-11-18
2 /10
Przeczytane przeczytane 2016 Lektury m. M.

Książka porusza wiele ważnych tematów, m. in. skrajnej biedy, miejsca kobiet w krajach arabskich, handlu kobietami, współczesnego niewolnictwa itp… Niestety, autorka przedstawia to w sposób, hm, chyba bliższy brukowcom, niż literaturze nawet niskich lotów.

Ok. Czytałam tę pozycję bezpośrednio po „Wyznaję” Jaume Cabré. Wiem, że po powieściach, które znacząco podwyższą poprzeczkę oczekiwań i doznań czytelniczych, wielu książkom trudno się później obronić. Niemniej… Szkoda czasu. Całkowita nieznajomość Indii – razi, kłuje w oczy, denerwuje. Całkowita nieumiejętność stworzenia psychologiczno-społecznie spójnych bohaterów (Bibi, która cierpiała głód, bywało, że przez kilka dni niczego nie miała w ustach, rzucała jedzenie na podłogę, bo „nie cierpiałam tej potrawy”; jedenastoletniej, niewinnej dziewczynce, będącej w nocy świadkiem sceny łóżkowej ze swoją chlebodawczynią w roli głównej, ranne wątpliwości, czy to nie był aby sen, rozwiał wzrok pani, bo „oczy madame wciąż płonęły nienasyconym pożądaniem” itp…), nieumiejętność budowania nastroju, konstruowania akcji zniechęca do dalszego poświęcania czasu na lekturę tej książki.

Ok. Byłam gotowa na tzw. literaturę „bardzo kobiecą”. Lubię zatopić się w przysłowiowym „czytadle”. Mało tego, wśród takich „czytadeł” mam pozycje, które czytam z prawdziwą przyjemnością, lubię do nich wracać…

A „Służącej” nie dałam rady czytać bez uczucia zażenowania. Przykro mi.

× 2 | link |
KS
@ksiazkowyregal
2019-01-20
8 /10
Przeczytane

Historia niestety prawdziwa. To co przeżyła ta kobieta nie życzy się nawet najgorszemu wrogowi. Dobrze, że sytuacja w tych krajach, jeśli chodzi o pracę na służbie ulega poprawie. Ciekawe jestem w jakim stopniu te nowe prawa są respektowane.
Dużo ciekawych rzeczy dowiedziałam się o tej kulturze. Niestety nie są to zbyt dobre rzeczy dla kobiet.
O dziwio bardzo zainteresował mnie temat inwazji. Może dlatego, że został w przystępny sposób przedstawiony.
Książkę czyta się bardzo szybko. Autorka wykonała kawał dobrej pracy. Polecam.

× 2 | link |
@roksana.rok523
2024-11-21
9 /10
Przeczytane

Historia życia dziewczyny z biednej indyjskiej wioski, którą los bardzo doświadczył, ale ona się nie poddała. Niestety w tym regionie świata, nie jest to odosobniony, szokujący wyjątek, raczej norma. Lektura przybliża nam tę obcą kulturę, jednocześnie wzbudzając wdzięczność, za bycie Europejczykami, bo jednak mimo wielu problemów i grozy, która się i tu zdarza - to co zostało opisane, jest dla nas wręcz niewyobrażalne.

× 1 | link |
@Zakreconaa_19
2024-07-12
6 /10
Przeczytane

Raz na jakiś czas lubię sięgnąć po książkę w której występuje motyw obcej dla nas kultury Bliskiego Wschodu.
"Byłam służąca w Arabskich pałacach" autorstwa Laila Shukri to książka oparta na prawdziwych wydarzeniach. Na tę książkę przeznaczyłam 3 dni, gdyż nie była to lekka powieść. Autorka opisuje tu jak wygląda życie kobiet w Indiach i ich niewolnicza praca dla bogaczy. Książka wywołuje wiele emocji w trakcie czytania.

Historia Bibi jest mocna i wstrząsająca. Na każdym kroku czekają na nią same nie przyjemności. Już jako 10-letnia dziewczynka została wysłana przez matkę do Kuwejtu do pracy. Miała ona zarobić na rodzinę, która została w Indiach i na zaciągnięty dług, aby mogła wyjechać do pracy. Pracowała jako służąca i zajmowała się dzieckiem. Bibi narażała swoje zdrowie podczas niewolniczej pracy, a i tak jej rodzina była cały czas niezadowolona. Nasza główna bohaterka przeszła bardzo wiele, ale mimo ciężkiego życia, nie poddała się.
W książce znajduje się także sporo długich opisów. Najbardziej dłużyły mi się fragmenty historyczne, które były zawarte w powieści. Autorka dosyć dokładnie opisała przebieg wojny, w której to Irak zaatakował Kuwejt.

Dobra, wciągająca i skłaniająca do refleksji...

| link |
@fajnaem
2020-07-16
10 /10
Przeczytane

Poruszająca opowieść o losach dziewczynki, której los nie oszczędził. Wiele trudnych wątków oraz opisana rzeczywistość, z którą trzeba się zmierzyć. Warta przeczytania, jak również inne pozycje tej autorki.

| link |
@independent
@independent
2019-09-03
10 /10
Przeczytane

Świetna. Szokująca. Wciągająca. Najpewniej sięgnę po inne książki tej autorki.

| link |
@klaudiamatera
2024-06-12
10 /10
Przeczytane
@sylwiacegiela
2022-07-15
10 /10
Przeczytane
OW
@owca231837
2022-04-15
4 /10
Przeczytane
@Ania_Ka
@Ania_Ka
2022-04-09
8 /10
Przeczytane
@olinka220
2022-01-09
4 /10
Przeczytane ROZRYWKA
@SylwiaW
2022-09-17
6 /10
Przeczytane Audiobook
KO
@kotusiakas
2021-10-05
5 /10
Przeczytane
@magdag1008
2021-09-09
10 /10
Przeczytane
@5_6_5_6
@5_6_5_6
2021-02-04
8 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

Re­li­gia w każ­dym kraju ma tę wspa­nia­łą wła­ści­wość, że od­po­wied­nio wspar­ta środ­ka­mi fi­nan­so­wy­mi po­lu­zo­wu­je nawet naj­bar­dziej re­stryk­cyjne zasady.
- Omar poprosił mnie o rękę - wyznała (...) - Już niedługo się pobierzmy.
- Przecież to jest tak... - wykrztusiłam - nieprawdopodobne!
- A prawdopodobne jest to, że dziewczyna taka jak ty, z biednej, indyjskiej wioski, siedzi w tej wyłożonej marmurami sali, w pięciogwiazdkowym hotelu, tuż obok prawdziwej kuwejckiej księżniczki? (...) - Widzisz? W życiu wszystko może się zdarzyć. Nie należy ograniczać naszych marzeń. Niezwykłość tego, co może nam ofiarować los, jest nieograniczona - mówiła tonem, jakby powierzała mi największy sekret. - Trzeba tylko dać się ponieść przeznaczeniu...
Czasem zastanawiam się, co by się ze mną stało, gdybym nie przyjechała do Kuwejtu i moja choroba rozwinęła się w Indiach. Myślę, że jeżeli mój stan okazałby się tak ciężki jak wtedy, gdy byłam na służbie, prawdopodobnie zabrałaby mnie śmierć. Jestem pewna, że bez wysokiej klasy sprzętu medycznego, sztabu specjalistów, najwyższej jakości leków i protekcji księżniczki nie udałoby mi się przeżyć. Od tej pory zawsze, nawet kiedy wydaje mi się, że znajduję się w beznadziejnym położeniu, myślę sobie, że może ukryty jest w nim jakiś doniosły cel, którego ja w tym momencie jeszcze nie potrafię dostrzec. Uważam, że człowiek nigdy do końca nie wie, czy sytuacja, w jakiej przyszło mu żyć, jest dla niego bezsprzecznie dobra czy zła.
Niespodziewana inwazja na Kuwejt nauczyła mnie jednego: każdy dzień należy przeżyć godnie i w pełni go wykorzystać, bo nigdy nie wiadomo, co nas spotka, kiedy obudzimy się następnego poranka.
Niespodziewane huragany historii sprawiają, że ludzie mogą znaleźć się w miejscach i zaułkach, gdzie ich dotychczasowa pozycja lub wyznawane wartości, które przez lata wydawały się niewzruszone, ulegają nieoczekiwanej przemianie. Dlatego zawsze powinniśmy pamiętać o tym, że nigdy nie wiadomo kim będziemy jutro. Za sprawą jednego podmuchu wiatru historii możemy zyskać lub stracić wszystko.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl