Cesarz wszech chorób. Biografia raka

Siddhartha Mukherjee
8.4 /10
Ocena 8.4 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Cesarz wszech chorób. Biografia raka
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.4 /10
Ocena 8.4 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Siddhartha Mukherjee opowiada historię raka, poczynając od pierwszych odnotowanych przypadków sprzed tysięcy lat, a kończąc na czasach współczesnych, badając ten temat z precyzją biologa molekularnego, perspektywą historyka i pasją biografa. W rezultacie powstała przejrzysta i niezwykle błyskotliwa kronika choroby, która towarzyszy ludzkości od ponad pięciu tysiącleci. "Cesarz wszech chorób", łącząc przystępnie przekazaną wiedzę naukową z opisem konkretnych – historycznych i współczesnych – przypadków chorych, demistyfikuje najbardziej demonizowaną chorobę wszech czasów. Książka spotkała się ze znakomitym przyjęciem środowisk naukowych i literackich. Potwierdzeniem jej klasy są znaczące wyróżnienia: Nagroda Pulitzera w kategorii literatura faktu, Literacka Nagroda PEN / E.O. Wilson dla Książek Naukowych, nagroda za najlepszy debiut przyznawana przez dziennik „The Guardian”, nagroda „Książki dla Lepszego Życia”.

Cesarz wszech chorób został także uznany za jedną z dziesięciu najlepszych książek 2010 roku przez „The New York Times Book Review”, magazyn „TIME” zaliczył go do stu najważniejszych książek stulecia, zaś „The New York Times” do stu najlepszych książek non-fiction wszech czasów.
Tytuł oryginalny: The Emperor of All Maladies: A Biography of Cancer
Data wydania: 2013-10-23
ISBN: 978-83-7536-544-3, 9788375365443
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Poza serią
Stron: 616

Autor

Siddhartha Mukherjee Siddhartha Mukherjee
Urodzony 21 lipca 1970 roku w Indiach (New Delhi)
Siddhartha Mukherjee – amerykański onkolog i hematolog, naukowiec i pisarz. Absolwent Uniwersytetu Stanforda, Uniwersytetu Oksfordzkiego oraz wydziału medycyny Uniwersytetu Harvarda. Publikuje artykuły m.in. w „Nature”, „The New York Times”, „The Ne...

Pozostałe książki:

Cesarz wszech chorób. Biografia raka Gen Prawa medycyny
Wszystkie książki Siddhartha Mukherjee

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Kiedy pokonamy raka?

WYBÓR REDAKCJI
21.01.2024

Rak. Taka diagnoza budzi na początku przerażenie. Pojawia się lęk, czy ja lub bliska mi osoba zaraz umrze? Dopiero po jakimś czasie włącza się tryb walki - robimy dokładną diagnostykę, chemia, radioterapia, operacja, a potem dalsze długie leczenie. Jak mówią polscy lekarze, na raka zachoruje 25% naszego społeczeństwa, a to oznacza, że dotknie on ... Recenzja książki Cesarz wszech chorób. Biografia raka

@Vernau@Vernau × 35

Poznaj wroga swego

3.11.2019

Rak towarzyszy ludzkości od zarania dziejów, od wieków budząc taki sam strach i przerażenie. Dla większości nas rak to wciąż temat tabu, często równoważny z wyrokiem śmierci. I to jest prawda. Trzeba mieć doprawdy ślepy fart, by w inferalnej loterii wygrać swoją drugą szansę. Należę do tych, którzy - dosłownie - mieli więcej szczęścia niż rozumu.... Recenzja książki Cesarz wszech chorób. Biografia raka

@Jagrys@Jagrys × 6

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@zooba
@zooba
2019-11-27
7 /10
Przeczytane Posiadam Popularnonaukowe

"Cesarz wszech chorób - biografia raka" to pozycja w stylu prac Jurgena Thorwalda, czyli książka z grubsza o fragmencie historii medycyny, skupiona na jednej chorobie, raku. Brzmi groźnie i szczerze mówiąc z początku spodziewałam się strasznych historii o umieraniu w bólach i bezsilności nauki wobec choroby (a raczej zróżnicowanej grupy chorób). Jest to jednak fascynująca opowieść o tym jak naukowcy i lekarze krok po kroku przesuwali granice przeżywalności, zdobywali przyczółki (w książce roi się od wojskowych metafor) i z wielkim wysiłkiem doprowadzili do aktualnego stanu wiedzy i możliwości terapii. Chylę czoła wobec umysłów, którym się chciało próbować, które zdołały połączyć czasami odległe fakty, którym nie zabrakło odwagi. Przerażające z drugiej strony były opisy ultraradykalnych mastektomii i większości rodzajów agresywnej chemioterapii. Autor w przystępny sposób wyjaśnia na czym polega terapia genowa i kończy książkę w bardzo optymistycznym tonie. Przynudzał momentami opisując zagrywki lobbystów w Kongresie i Senacie USA, wiec nie daję ośmiu gwiazdek. Niemniej jednak dla laika, dla którego nowotwór brzmiał jak wyrok śmierci, to bardzo cenna i ciekawa lektura.

× 2 | link |
@Vernau
2024-01-21
9 /10
Przeczytane
@Tamaryszek
@Tamaryszek
2020-06-28
8 /10
Przeczytane (Popularno)naukowe
CA
@captaindrown
2019-11-08
8 /10
Przeczytane
@Jagrys
2019-11-03
10 /10
Przeczytane ebook Polecam Sympatyczne

Cytaty z książki

Rak to nie jest jedna choroba, lecz wiele różnych. Na ich określenie używamy tej samej nazwy, ponieważ łączy je podstawowa cecha wspólna - patologiczne namnażanie się komórek.
Jak wiemy dzisiaj, rak to choroba wywołana niekontrolowanym rozwojem pojedynczej komórki. Przyczyną tego rozwoju są pewne specyficzne mutacje (zmiany w DNA), które powodują niepowstrzymywane namnażanie się komórki. Podziałem i śmiercią zdrowej komórki zawiadują potężne mechanizmy genetyczne. W przypadku komórki rakowej te mechanizmy są popsute - w rezultacie komórka nie może przestać się dzielić.
Komórka nowotworowa stanowi zdumiewającą, przewrotną kopię normalnej komórki. Rak jest fenomenalnie skutecznym najeźdźcą i kolonizatorem między innymi dlatego, że wykorzystuje te cechy, dzięki którym my, ludzie, jesteśmy skuteczni - czy to jako gatunek, czy jako poszczególne organizmy.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl