Prawa medycyny

Siddhartha Mukherjee
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Prawa medycyny
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Czy medycynę w ogóle można nazywać nauką? Ponad dziesięć lat temu, kiedy Siddhartha Mukherjee był młodym, przemęczonym i samotnym lekarzem-rezydentem, zaczął się zastanawiać nad tym fundamentalnym pytaniem. Każda dziedzina nauki musi opierać się na wielokrotnie powtarzanych eksperymentach, opisywać uniwersalne prawa natury – a medycyna? Czy z nią jest tak samo?

Mukherjee poświęcił swoją karierę rozważaniom nad tym pytaniem – pytaniem, na które odpowiedź może całkowicie odmienić sposób myślenia o medycynie. W Prawach medycyny nagrodzony Pulitzerem autor, jeden z najbardziej cenionych w świecie onkologów, opisuje najciekawsze przypadki w swojej karierze, które pozwoliły mu zidentyfikować trzy kluczowe reguły rządzące medycyną.

Pełna szczegółów historycznych i opowieści o współczesnych medycznych cudach książka, która w fascynujący sposób pozwala zajrzeć za kulisy medycznych odkryć. To rzecz nie tylko dla medyków, ale i wszystkich tych, którzy chcą lepiej zrozumieć, jak chorujemy i jak jesteśmy leczeni. To fundament dla nowego sposobu rozumienia medycyny, teraz i w przyszłości.

Wydanie 1
Tytuł oryginalny: The Laws of Medicine. Field Notes From an Uncertain Science
Data wydania: 2018
ISBN: 978-83-65796-45-5, 9788365796455
Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Relacja
Seria: TED Books
Stron: 128

Autor

Siddhartha Mukherjee Siddhartha Mukherjee
Urodzony 21 lipca 1970 roku w Indiach (New Delhi)
Siddhartha Mukherjee – amerykański onkolog i hematolog, naukowiec i pisarz. Absolwent Uniwersytetu Stanforda, Uniwersytetu Oksfordzkiego oraz wydziału medycyny Uniwersytetu Harvarda. Publikuje artykuły m.in. w „Nature”, „The New York Times”, „The Ne...

Pozostałe książki:

Cesarz wszech chorób. Biografia raka Gen Prawa medycyny
Wszystkie książki Siddhartha Mukherjee

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Prawa medycyny

10.07.2020

"Prawa medycyny" Siddhartha Mukherjee Seria TED Books to książki niewielkich rozmiarów, a o ogromnym znaczeniu. Opiera się na krótkich, osiemnastominutowych wystąpieniach, prelekcjach, w których przedstawiciele poszczególnych zawodów czy dziedzin zasiewają ziarno wątpliwości w niemal wszystkich obszarach. Głodni wiedzy, nienasyceni słuchacze czy ... Recenzja książki Prawa medycyny

@ksiazka_w_pigulce@ksiazka_w_pigulce × 4

Prawa niedoskonałości.

7.02.2021

Wieloletnie, ciężkie studia. Godziny spędzone na stażach. Robienie specjalizacji, która zaburza normalne funkcjonowanie i przestawia dzień z nocą. Wiedza jaką muszą przyswoić ci, w których ręce powierzamy nasze życie, od których oczekujemy pomocy w sytuacjach ciężkich problemów zdrowotnych, to tony informacji. Mówi się, że chęć ciągłej nauki towar... Recenzja książki Prawa medycyny

@mommythereader@mommythereader

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@zooba
@zooba
2019-11-27
8 /10
Przeczytane Audiobooki Inspiracje/idee 2018

Mała rzecz, a cieszy. A raczej: mała rzecz, a uczy.Przyznam, że spodziewałam się tekstu długiego, pełnego szczegółów i pogłębionego, w stylu Mukherjee'go. Nie wiem skąd to oczekiwanie skoro audiobook ma zaledwie półtorej godziny.

Książka wydana jest w serii "TED books", zakładam więc, że przedstawione treści były zaprezentowane na jednej z konferencji TED. Tym razem autor mówi o trzech prawach rządzących jego zdaniem medycyną - prawach subiektywnych, sformułowanych na użytek swój i nauczanych studentów. Pierwsze prawo podkreśla wagę intuicji w stawianiu diagnozy. Drugie zwraca uwagę na nietypowe przypadki, zazwyczaj ignorowane w badaniach klinicznych, a mające ogromny potencjał poznawczy. Trzecie prawo przypomina, że nie da się wyeliminować stronniczości z badań medycznych bo obiekt badany (pacjent) zmienia się pod wpływem badania. Wszystkie powyższe prawa przedstawione są w brawurowy sposób, nie tylko dzięki zilustrowaniu ich przykładami z praktyki lekarskiej autora, ale również odniesieniami do historii nauki (Tycho de Brache, Kepler i Kopernik) i odkryć naukowych samych w sobie (świetna analogia do zasady nieoznaczoności Heisenberga).

Słuchanie tej książki było dla mnie prawdziwą przyjemnością. Polecam!

| link |
@Sylwia_K
2021-11-04
7 /10
Przeczytane
@mommythereader
@mommythereader
2021-02-06
10 /10
Przeczytane
CA
@captaindrown
2020-07-15
6 /10
Przeczytane
@ksiazka_w_pigulce
@ksiazka_w_pigulce
2020-07-09
7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Prawa medycyny. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl