Chopin

Jakub Puchalski
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Chopin
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Fryderyk Chopin (1810–1849) – kompozytor i pianista niezwykły. „Kapelusze z głów, to geniusz” – stwierdził już jego rówieśnik Schumann, gdy zaledwie zetknął się z jego muzyką. Od pierwszej połowy XIX wieku, kiedy ów geniusz fortepianu zaczarował Europę, nic się nie zmieniło. Jedynie to, że oprócz Europy uwielbia go także reszta świata. Urokowi jego twórczości ulegają kolejne pokolenia pianistów i melomanów. Polski i uniwersalny, nasz i wszystkich. Jednakowo bliski i kochany. Tyle już o nim napisano. Czy można jeszcze więcej, lepiej, inaczej? Jakub Puchalski szuka prawdy o Chopinie w listach, tekstach z epoki oraz w samej jego muzyce, a poprzez ciekawe konteksty i porównania nie tylko pokazuje przekraczanie przez twórcę granic swojej epoki, lecz także pozwala nam lepiej zrozumieć jego fenomen. Wnikliwie słucha, dzięki czemu odkrywa twórcę natchnionego i jednocześnie skupionego na formie, o czym opowiada nam w sposób prosty, bez sięgania po specjalistyczne pojęcia. Podczas tej lektury jesteśmy naprawdę blisko Chopina!

Wydanie 1
Data wydania: 2023-03-01
ISBN: 978-83-224-5173-1, 9788322451731
Wydawnictwo: PWM - Polskie Wydawnictwo Muzyczne
Seria: Małe Monografie
Stron: 160
dodana przez: jatymyoni

Autor

Jakub Puchalski
Urodzony w 1973 roku w Polsce
Jest krytykiem i publicystą muzycznym, historykiem kultury, współpracownikiem „Tygodnika Powszechnego” oraz Polskiego Radia Chopin, członkiem jury International Classical Music Awards. Wykłada przedmioty związane z historią i recepcją muzyki i sztuk...

Pozostałe książki:

Chopin Baranów Sandomierski Krasiczyn
Wszystkie książki Jakub Puchalski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Chopin - wybitny kompozytor, ale nasz czy nie nasz?

30.04.2023

"Żaden inny kompozytor nie ma w Polsce bibliografii porównywalnej z chopinowską. Poświęcone mu książki, które wydawane są od XIX wieku, często jednak mają już charakter historyczny. Pozycją najważniejszą dla poznania biografii i osobowości kompozytora pozostaje natomiast jego korespondencja." Fryderyk Chopin przez wielu jest uznawany za najwybitn... Recenzja książki Chopin

@maciejek7@maciejek7 × 31

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@maciejek7
2023-04-30
8 /10
Przeczytane biografia, pamiętnik Legimi

Fryderyk Chopin przez wielu jest uznawany za najwybitniejszego polskiego kompozytora w historii. Jego dzieciństwo, życiorys oraz utwory do dziś pozostają obiektami zainteresowań sporej ilości osób, wiele osób potrafi po kilku taktach rozpoznać jego muzykę. Oczywiście nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.
Fryderyk Chopin urodził się w 1810 r. w Żelazowej Woli, nie wiadomo dokładnie, którego dnia, lecz prawdopodobnie pod koniec lutego lub na początku marca. Jego ojciec, Mikołaj przyjechał do Żelazowej Woli by pracować u rodziny Skarbków, gdzie poślubił ich krewną, która także jak on lubiła muzykę.
Pewnie dlatego, że oboje byli umuzykalnieni mały Fryderyk miał również do tego wielki zapał. Musieli opuścić dworek w Żelazowej Woli, gdyż Skarbek narobił wielu długów a sam uciekł. Chopinowie przenieśli się zatem do Warszawy. To właśnie tu zaczęła się jakby kariera muzyczna Fryderyka.
Gdy miał pięć lat, potrafił już znakomicie grać na fortepianie a później nawet komponować samodzielnie pierwsze utwory, początkowo polonezy.
Dość szybko zyskał sławę, wielu uważało go za złote dziecko, później za muzycznego geniusza i wybitnego fortepianistę oraz kompozytora.

× 7 | link |
@inmybook
2023-07-30
8 /10
Przeczytane Poszukuję do swojej biblioteczki

Cytaty z książki

W wieku 14-15 lat Fryderyk był już wykształconym i znakomitym muzykiem.
Co więcej - prawdziwie rozsmakowanym koneserem świata dźwięków.
Życie uniwersyteckie nie toczyło się wyłącznie w ścianach uczelni, lecz wylewało na ulice, skupiając się w teatrze, w niektórych salonach, a nade wszystko w kawiarniach.
Warszawa dostarczyła jednak Chopinowi pożywki dla niego zapewne najważniejszej.
Pobyt w Wiedniu ostatecznie przekonał Chopina, że czas najwyższy rozpocząć działalność, z którą chciał wiązać swoją przyszłość - koncertowanie z własną muzyką.
Żaden inny kompozytor nie ma w Polsce bibliografii porównywalnej z chopinowską. Poświęcone mu książki, które wydawane są od XIX wieku, często jednak mają już charakter historyczny. Pozycją najważniejszą dla poznania biografii i osobowości kompozytora pozostaje natomiast jego korespondencja.
Dodaj cytat