Chrześcijaństwo starożytnego Egiptu

Ewa Wipszycka
Książka Chrześcijaństwo starożytnego Egiptu
Książka Chrześcijaństwo starożytnego Egiptu
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Bohaterem głównym tej książki jest Kościół, instytucjonalny czy hierarchiczny, jak kto woli. Oczywiście są w mojej książki rozdziały i podrozdziały, w których zajmuję się problemami nienależącymi do klasycznie określonej historii Kościoła, a tworzącymi część historii chrześcijaństwa (jak na przykład proces cofania się pogaństwa). Nie ma w tej książce rozbudowanej historii monastycyzmu, choć wszędzie tam, gdzie to jest niezbędne, będę o nim pisać; mam ponadto dobrą wymówkę: Tyniec wydał mi osobną książkę (Drugi dar Nilu, czyli o mnichach i klasztorach w późnoantycznym Egipcie, 2014; została ona przełożona na angielski: The Second Gift of the Nile. Monks and Monasteries in Late Antique Egypt, Warszawa 2018, w serii: „The Journal of Juristic Papyrology”. Supplement, 33), było by bez sensu powtarzać tamte wywody, nawet po dokonaniu skrótów. Książka ma klasyczny układ, jaki wynalazł jeszcze Arystoteles i wedle którego jego uczniowie pisali monografie ustroju greckich państw. Najpierw opowiadam dzieje Kościoła w porządku chronologicznym (tylko raz go naruszam, po to, by powiedzieć, że chrześcijaństwo istnieje już w Egipcie). Dominuje w tej części Aleksandria chrześcijańska, chora (czyli po grecku „kraj” podlegający Aleksandrii, proszę zapamiętać ten wygodny termin) zostaje w dalekim tle. Następnie zajmuję się wybranymi problemami przecinającymi układ chronologiczny. O ile tylko będę mogła, postaram się przedstawić w każdym z rozdziałów ewolucję zjawisk, jednak moje chęci na nic się nie zdadzą, jeśli nie mam źródeł, a to się zdarza. W tej drugiej części dominuje tematyka i źródła egipskie, o Aleksandrii od strony instytucjonalno-pastoralnej stosunkowo niewiele wiemy (czytelnik zobaczy, w rozdziałach 19 i 20 jak skromnie się przedstawiają aleksandryjskie informacje wychodzące poza tematykę wydarzeniową i teologiczną).
Data wydania: 2018-02-01
ISBN: 978-83-7354-759-9, 9788373547599
Wydawnictwo: Wydawnictwo Benedyktynów - Tyniec
Stron: 562

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Chrześcijaństwo starożytnego Egiptu nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Co czytać po książce “Chrześcijaństwo starożytnego Egiptu”- Ewa Wipszycka

Książka Historia starożytnych Greków t.3
Historia starożytnych Grekó... Benedetto Bravo, Ewa Wipszycka
Trzeci, kolejny tom Historii starożytnych Greków, otwiera op...
Książka Ci wredni Rzymianie
Ci wredni Rzymianie Terry Deary
{}8.5/10
Wszystko o krwiożerczych cesarzach, ich niewiernych żonach, ...
Książka Pax Romana
Pax Romana Adrian Goldsworthy
{}8/10
Wojna, pokój i podboje w świecie rzymskim Pax Romana przynió...
Książka Las Teutoburski 9 rok n.e.
Las Teutoburski 9 rok n.e. Paweł Rochala
{}8/10
"Germanie wyszli z kryjówek i w jednej chwili zbocza gór zar...
Książka Bogowie. Groby. Uczeni. Tajemnice archeologii
Bogowie. Groby. Uczeni. Taj... Kurt Wilhelm Marek "C. W. Ceram"
{}10/10
Kultowa już książka dla wszystkich pasjonatów archeologii, w...

Cytaty z książki

O nie! Książka Chrześcijaństwo starożytnego Egiptu. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe