Ciałaczki. Kobiety, które wcielają feminizm

Karolina Sulej
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Ciałaczki. Kobiety, które wcielają feminizm
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Namawiają do pokochania siebie, akceptacji, wyzbycia się wstydu.
Mówią otwarcie o przemocy, której doświadczyły, slut-shamingu, dyskryminacji.
Szerzą wiedzę na temat seksualności, zmysłowości i zdrowia.
Uczą, jak stawiać granice.
A kiedy trzeba stanąć w obronie wartości, z odwagą wychodzą na ulicę.

CIAŁACZKI. KOBIETY, DLA KTÓRYCH SIOSTRZEŃSTWO TO NIE TYLKO PUSTY SLOGAN.

Karolina Sulej opowiada historie niezwykłych kobiet. Artystek, edukatorek, prowokatorek i rewolucjonistek, które dzieli wiele, ale łączy jedno: determinacja w przełamywaniu tabu wokół kobiecej seksualności. Z rozmów, niekiedy trudnych i bolesnych, powstała książka, w której każda kobieta odnajdzie kawałek siebie.
Ciałaczki to wielowymiarowa opowieść o odwadze, stawianiu granic i sile kobiet.
To książka, pomaga odkryć w sobie poczucie sprawczości.
I pokazuje, że dla kobiet nie ma rzeczy niemożliwych.

Krystyna Kofta | Nina Kowalewska-Motlik | Renata Dancewicz | Paulina Młynarska | Katarzyna Szustow | Iwona Demko | Aleksandra Józefowska | Justyna Wydrzyńska | Krystyna Kacpura | Agnieszka Szeżyńska | Agata Loewe-Kurilla | Patrycja Wonatowska | Marta Niedźwiecka | Kamila Raczyńska-Chomyn | Aleksandra Domańska | Betty Q |Joanna Okuniewska | Marta Dyks | Margaret | Ka Katharsis | Izabela Sopalska-Rybak | Sex Work Polska


Data wydania: 2022-06-01
ISBN: 978-83-240-6273-7, 9788324062737
Wydawnictwo: Znak
Kategoria: Reportaż
Stron: 496
dodana przez: Catta

Autor

Karolina Sulej Karolina Sulej
Urodzona w 1985 roku w Polsce
Pisarka, dziennikarka - wolny strzelec, reporterka pisząca m.in do "Wysokich Obcasów", "Pisma", "Vogue", doktorantka w Instytucie Kultury Polskiej UW, gdzie działa w Zespole Badań na Modą i Zespole Badań nad Pamięcią o Zagładzie, jako część którego ...

Pozostałe książki:

Rzeczy osobiste. Opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady Ciałaczki. Kobiety, które wcielają feminizm Historie osobiste Walka jest kobietą Wszyscy jesteśmy dziwni Pismo. Magazyn opinii, nr 1 (37) / styczeń 2021 Modni. Od Arkadiusa do Zienia Osobiste. Kostiumy teatralne Kantora
Wszystkie książki Karolina Sulej

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Ciałaczki. Kobiety, dla których siostrzeństwo to nie tylko pusty slogan.

2.03.2024

„Ciałaczki: Kobiety, które wcielają feminizm” to niezwykle inspirujący zbiór reportaży autorstwa Karoliny Sulej, który bez wątpienia zasługuje na szczególną uwagę i rekomendację. Książka ta nie tylko porusza ważne tematy związane z kobiecą cielesnością, emancypacją i równouprawnieniem, ale także stanowi znakomitą lekturę dla każdego, kto pragnie z... Recenzja książki Ciałaczki. Kobiety, które wcielają feminizm

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Antoniowka
2022-08-02
7 /10
Przeczytane

„Kobiety wyemancypowały z wielu rzeczy, lecz wciąż nie z tego, że choćby nie wiem co osiągnęły, najczęściej są redukowane do swojego wyglądu. Odnoszę wręcz wrażenie, że dziś nawet bardziej się je w ten sposób redukuje. Wolność w czynach, ale wygląd pod ścisłą kontrolą”*.

Choć pewnie żyjemy w najlepszych dla kobiet czasach, to mimo wszystko współczesna kultura wcale nie ułatwia nam samoakceptacji. Dlatego też tak ważne są takie książki, bo dzięki nim możemy przekonać się, że świat z kolorowych pism i SM jest sztuczny i daleki od rzeczywistości.

Bardzo spodobał mi się rozdział poświęcony Joannie Okuniewskiej, która ze średniości postanowiła uczynić znak rozpoznawczy. Demaskuje mit, że życie powinno składać się z samych świetnych chwil, bo dobrze wie, że tak być nie może.

Cenię sobie stonowanie tej książki – brak w niej zacietrzewienia, pokazywania jak trzeba żyć, jakie mieć poglądy. Jest tu raczej chęć przybliżenia wizerunków kobiet, które codziennie pracują na to, żeby pomagać innym, ale też starają się znaleźć swoje miejsce w tym różnorodnym świecie. Mocno jest podkreślona idea siostrzeństwa, choć niestety daleko nam do takich relacji…

Wiadomo – jedne rozdziały bardziej do mnie trafiły, inne mniej, ale całość oceniam bardzo dobrze.

* K. Sulej, Ciałaczki. Kobiety, które wcielają feminizm, Znak, Kraków 2022, s. 114.

× 19 | link |
@snaky_reads
2023-06-03
8 /10
Przeczytane

Przez wiele minut (słuchałem w audio) miałem ambiwalentne odczucia do "Ciałaczek". Niekoniecznie zgadzałem się ze wszystkimi tezami, które rzucała autorka i jej rozmówczynie. Do ogromnych plusów zdecydowanie należy fakt, że przekrój branż i sfer życia, w których działają gościnie, jest ogromny. Z drugiej jednak strony wszystkie mówią raczej jednym, spójnym głosem. Lubię pozycje, gdzie wypowiadają się osoby o różnych poglądach (niekoniecznie skrajnych, po prostu różnych), a tutaj tego zabrakło. Zamykanie się w bańce i niewysłuchanie drugiej strony nie jest najlepszym rozwiązaniem. Autorka podjęła taką, a nie inną, decyzję. Nie mam z tym problemu, jedynie trochę żałuję. Mimo wszystko szanuję Sulej, bo projekt i rozmowy zostały zrealizowane na wysokim poziomie. Wyszło bardzo dobrze, ale jak dla mnie czegoś zabrakło. Polecam, szczególnie jeśli znacie którąś z rozmówczyń.

× 4 | link |
@przyrodazksiazka
2022-08-10
10 /10
Przeczytane

Bardzo się cieszę, że mogłam przeczytać tak mądrą książkę! Na świecie mówi się chyba o wszystkim, tylko nie o ciele w którym mamy czuć się dobrze. Każdy nas ocenia. Gdzie byśmy nie poszli, to patrzą jak wyglądamy, w co jesteśmy ubrane, ile człowiek przytył, ile schudł i tak dalej. Moda każe nam się ubierać w to, co projektują, a blogerzy oczekują, że zaczniemy nosić to, co oni. A co z tym, co ja chcę? Sama zaraz po porodzie byłam oceniana przez rodzinę, że brzuch mi został, że za dużo przytyłam, kiedy to stracę, a to, że skoro ciąża piąta, to już raczej tak mi zostanie i tak dalej. Najlepiej gdybym włożyła worek na głowę i siedziała w domu, bo ,,co ludzie powiedzą?". Czy naprawdę z tymi niedoskonałościami nie mogę czuć się piękna?
Książka podkreśla, by mieć to w duszy. Co mnie interesuje to, jak inni mnie widzą, skoro to moje ciało i to ja powinnam się w nim dobrze czuć. Moje boleści są odczuwalne tylko dla mnie, nie dla sąsiadki, czy koleżanki. To nasze życie, więc zakładajmy to, co my chcemy, a nie do czego namawiają nas inni.
Książka wręcz przekonywała mnie, bym pozostała taka jaka jestem. Bym nie wstydziła się wyjść w opalaczach na plażę, bo nikt nie zna historii mojego ciała. Tylko ja wiem skąd się wzięła każda blizna, strupek czy siniak. Nikt nie ma prawa mnie za nie oceniać, a ja akceptując ich powstanie tak naprawdę okazuję szacunek samej sobie. Autorka opowiada nam tutaj zwierzenia wszelakich kobiet począwszy od artystek na zwykłej kobiecie kończąc. Przy...

| link |
@Anna_Szymczak
2024-03-02
8 /10
Przeczytane
@Aleksandra_99
2023-01-02
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

Jestem ważna — ważne są: moja przyjemność, wolność, zdrowie psychiczne i fizyczne, moje emocje.
Ciała w kulturowej tradycji patriarchatu są oglądane i kontrolowane.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl