Ciało. Instrukcja dla użytkownika

Bill Bryson
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów
Ciało. Instrukcja dla użytkownika
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów

Opis

„Ironiczny i jednocześnie zabawny - klasyczny Bryson. Książka lekko napisana i w stu procentach oparta na faktach”.
SUNDAY TIMES

Całe życie tkwimy w jednym ciele, a mimo to większość z nas właściwie nie ma zielonego pojęcia, jak ono działa i jakie procesy w nim zachodzą.
W światowym bestsellerze Ciało Bill Bryson wyrusza w podróż mającą na celu dokładne zbadanie tajników funkcjonowania ludzkiego ciała, i wkrótce odkrywa, że jest ono nieskończenie bardziej złożone, cudowne i często jeszcze bardziej tajemnicze, niż kiedykolwiek się spodziewał. Przemierzając jego przestrzeń od mózgu do dolnych partii i od pierwszych do ostatnich chwil życia, ujawnia, że stanowimy przykład zadziwiającej historii sukcesu. A opowieść o tym, jak próbowaliśmy zapanować nad własna biologią i powstrzymać choroby, jest pełna wielu zapomnianych bohaterów, zdumiewających anegdot i niezwykłych faktów.
Ta oszałamiająca ilustrowana edycja ożywia historię dzięki setkom historycznych i nowoczesnych ilustracji i fotografii. Nieskończenie fascynująca, pochłaniająca bez reszty i wyczerpująca lektura, obowiązkowa instrukcja obsługi człowieka to Bryson w najlepszym wydaniu.

„Katalog cudów. Niewiarygodne historie przedstawione w niepowtarzalnym stylu Brysona”. GUARDIAN

„Coś niesamowitego. Każda strona tej książki przesiąknięta jest faktami naukowymi przedstawionymi w takim stopniu realności jak w dobrym thrillerze”.
MAIL ON SUNDAY
Tytuł oryginalny: The Body. A Guide for Occupants
Data wydania: 2022-08-23
ISBN: 978-83-8202-584-2, 9788382025842
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 560
dodana przez: Catta
Mamy 3 inne wydania tej książki

Autor

Bill Bryson Bill Bryson
Urodzony 8 grudnia 1951 roku w USA (Des Moines)
Amerykański pisarz, autor książek podróżniczych, popularnonaukowych oraz dotyczących języka angielskiego. Jego rodzicami byli William, senior i Mary z d. McGuire. Przez dwa lata uczęszczał na Drake University w Des Moines. Od 1973 pracował w Wielkie...

Pozostałe książki:

Krótka historia prawie wszystkiego Zapiski z wielkiego kraju Ciało. Instrukcja dla użytkownika Śniadanie z kangurami. Australijskie przygody Ani tu, ani tam. Europa dla początkujących i średniozaawansowanych W domu. Krótka historia rzeczy codziennego użytku Zapiski z małej wyspy Piknik z niedźwiedziami Herbatka o piątej! Naprawdę krótka historia prawie wszystkiego Zaginiony kontynent A Walk in the Woods Down Under Travels in a Sunburned Country Krótka historia geniuszy Made in America
Wszystkie książki Bill Bryson

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Recenzja: Ciało. Instrukcja dla użytkownika - Bill Bryson

WYBÓR REDAKCJI
29.03.2021

Sięgnęłam po tę pozycję, znając autora. Bill Bryson skradł moje serce lata temu swoją "Krótką historią prawie wszystkiego", która okazała się być dokładnie tym, co głosił tytuł. Książka do dziś jest jedną z moich ulubionych. Aż trudno uwierzyć, że z taką lekkością można napisać książkę popularnonaukową. Opis wydawcy otwiera zdanie: Fascynująca wy... Recenzja książki Ciało. Instrukcja dla użytkownika

WW
@Suvikki
× 5

„Można by zwołać wszystkich najmądrzejszych ludzi, którzy żyją obecnie lub żyli kiedykolwiek,...

6.02.2020

„Można by zwołać wszystkich najmądrzejszych ludzi, którzy żyją obecnie lub żyli kiedykolwiek, i dać im do dyspozycji pełen zakres wiedzy ludzkiej wiedzy, a i tak nie byliby w stanie stworzyć jednej żywej komórki, a co dopiero mówić o replice Benedicta Cumberbatcha.", czyli kilka słów o organizmie człowieka. Ciało. Instrukcja dla użytkownika to k... Recenzja książki Ciało. Instrukcja dla użytkownika

Ciało

13.12.2019

"Do nie dawna żadne inne zwierzę na Ziemi nie było bardziej narażone na śmierć przy porodzie niż człowiek i być może nawet teraz nikt nie cierpi tak bardzo" "Ciało. Instrukcja dla użytkownika" Billa Brysona to książka dzięki której możemy odbyć podróż w głąb własnego organizmu i poznać o nim fakty, które moim zdaniem dla wielu z nas są zagadką. Ki... Recenzja książki Ciało. Instrukcja dla użytkownika

@_alex_sandra_mama_@_alex_sandra_mama_ × 1

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@krysztyna
@krysztyna
2023-10-17
10 /10
Przeczytane Naukowe i popularnonaukowe

Wspaniała! Świetne kompendium wiedzy z zakresu naszego ciała, opisane w sposób, który sprawia, że nie oderwiecie się od lektury. Pełno ciekawostek i informacji o naszym ciele opowiedzianych przez pryzmat ich odkryć.

× 6 | link |
@temptershell
2021-06-14
9 /10
Przeczytane

Dawno nie czytałem tak ciekawej pozycji jaką jest “Ciało” od Billa Brysona. Wciąga, opowiada o szaelenie ciekawych początkach medycyny, mikrobiologii czy wirusologii ale i przypomina o ważnych faktach ludzkiej anatomii i fizjologii. Jeżeli chcecie “dogłębnie” poznać swoje ciało, a boicie się naukowego żargonu pozycji naukowych to “Ciało” jest dla Was.

na skalach:
goodreads: 4,5/5
lubimyczytać: 9/10
u mnie: 920/100

× 4 | link |
@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
8 /10
Przeczytane Biologia_medycyna_1 Posiadam

Forma, jaką swoim książkom nadaje Byll Bryson, jest dla mnie na tyle wciągająca, że sięgam po twórczość tego pisarza po raz kolejny. W sposób niezrównany opowiada o świecie, sprawnie łącząc główny watek narracji z wtrąceniami różnej natury. Najnowsza jego książka "Ciało. Instrukcja dla użytkownika", to połączenie podstawowych informacji o ludzkim ciele - mechanizmach biochemicznych i anatomii - z elementami historii medycyny i poutykanymi świetnie przykładami nietypowych, ale przez to czasem przełomowych, przypadków pogłębiających zrozumienie naszej biologiczności.

Książka nie jest wyłącznie popularnym tekstem o ludzkiej anatomii. Niemal połowę jej objętości stanowią rozważania o zmienności jakościowej ludzkiego życia w historii, czy o współczesnych populacyjnych dobrodziejstwach i porażkach medycyny. Bryson sporo pisze o zagrożeniach terapii antybiotykowych w wyniku przesadnego ich aplikowania. Wspomina o chorobach cywilizacyjnych i społecznych uwarunkowaniach, które długości naszego życia nie są w stanie w nieskończoność rozciągać.

Czytelnik nie powinien nastawiać się, że otrzyma pełen obrazu fizjologiczno-anatomiczny - nie taki był cel. To jest raczej pogłębiona impresja z wieloma atutami, które dla mnie są wystarczające do lektury nawet, jeśli sporo faktów jest mi znana. Bryson świetnie wplata ciekawostki, bardzo umiejętnie dobiera bohaterów z historii medycyny i z reguły trafia do sedna stanu nauki o człowieku. Często przytacza najnowsze ustalenia (nawe...

× 3 | link |
@5000lib
@5000lib
2020-05-01

Dziwna jest to książka- na którą czekałam. W moim osobistym oglądzie,nie stanowi ani instrukcji dla użytkownika/ użytkowniczki, ani opowieść o ciele jako takim, ale eseje o historii medycyny, taki sprint przez dzieje, ale wybranymi ścieżkami. Skoncentrowanie się przede wszystkim na historii osób z własnego kraju, niestety. (Ameryce i Wielkiej Brytanii) Rozumiem, że taka książka, czyli popularnonaukowa mająca spiąć obszerne tematy, wymaga uogólnień, ale rozdział o krwi, jest jakimś nieporozumieniem eufemistycznie rzecz nazywając, i cóż zniechęca do lektury, a może tylko każe być czytelniczce, czy czytelnikowi bardziej uważną/ uważnym podczas lektury? Jeśli piszemy książkę przekrojową warto ułożyć historie zagadnienia, a nie zagadnienia biorąc pod uwagę tylko osiągniecia osób dwóch krajów (w większości) albo zaznaczyć ową perspektywę w tytule. Nie wiem, czy jest to wyraz szerszego trendu, czy warsztatu Autora, ale nie tak dawno ukazała się książka, której tematem jest krew, i tam to widać doskonale, że opisane są (z małymi wyjątkami) dzieje krwi z brytyjskiej perspektywy.

Mało poświęcono czasu powięzi, czy komórkom glejowym, a szkoda np pierwsze ze wspomnianych zagadnień, ma dosyć długą, sięgającą XIX wieku historię, co zważywszy na rozwój medycyny i jej historię to wczesna data, jeśli dołożymy do tego, fakt, iż teraz jest to zagadnienie nie tyle popularne, co na nowo badane.
Nie znajdziemy tutaj terminologii medycznej, co może być i zaletą, i wadą, jednocześn...

× 1 | link |
@fankath135
2019-12-28
8 /10
Przeczytane

 
Jak wielu z nas zastanawia się nad swoim ciałem? No właśnie, dopóki zdrowie dopisuje, raczej nikt. No, chyba że ktoś planuje przytyć/ schudnąć albo ogólnie zmienić swoją codzienność na nieco zdrowszą, wówczas wysłuchujemy wszelakich komunikatów wysyłanych nam przez to, co znajduje się wewnątrz nas (dotyczy to zapewne także hipochondryków, ale to już nieco inna bajka). Ciało jest, mamy je wszyscy, w lepszym bądź gorszym stanie. Dopóki nas znosi, dopóty nie zwracamy na niego większej uwagi. A czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co tak naprawdę ta mięsna powłoka dla Ciebie robi? Mamy co prawda jakieś tam drobne informacje, wyczytane w odmętach internetu (szczególnie szybko wyszukiwane, gdy coś tam gdzieś nas zakuje), ale to tylko szczątki prawdy. Bill Bryson postarał się o to, aby stworzyć dla nas szybką lekcję anatomii.

Z jednej strony książki tego typu niezwykle mnie interesują, z drugiej- trochę się ich obawiam. A co, jeżeli nie zrozumiem zawartej w nich treści? A co, jeżeli w połowie zasnę z nudów, a tu jeszcze X stron do przeczytania? Do tego ta pozycja ma pięćset stron, więc przewidywałam, że to może być baaardzo długie spotkanie. Ale wbrew moim obawom tak się nie stało. Dostałam niezłą lekcję biologio- anatomii. I pochłonęłam Ciało w zaledwie dwa dni.

Dlaczego akurat ta książka? Cóż, zaintrygował mnie tytuł. Zresztą -nie bez wstydu- przyznaję, że po części zaliczam się do grupy ...

| link |
@MLB
2021-06-22
7 /10
Przeczytane Papier
NA
@Natalia_ulr
2021-04-14
10 /10
Przeczytane
WW
@Suvikki
2021-03-29
10 /10
@withwords_alexx
2020-02-06
8 /10
Przeczytane
@Miss_Libro
@Miss_Libro
2020-01-12
7 /10
Przeczytane
@_alex_sandra_mama_
@_alex_sandra_mama_
2019-12-13
9 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Ciało. Instrukcja dla użytkownika. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat