Krótka historia prawie wszystkiego

Bill Bryson
8.7 /10
Ocena 8.7 na 10 możliwych
Na podstawie 18 ocen kanapowiczów
Krótka historia prawie wszystkiego
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.7 /10
Ocena 8.7 na 10 możliwych
Na podstawie 18 ocen kanapowiczów

Opis

Wyzwanie, przed którym stanął Bill Bryson, polegało na tym, aby tematy, które zwykle u większości z nas wywołują śmiertelną nudę, jak geologia, chemia lub fizyka cząstek, uczynić przystępnymi dla tych, którzy nigdy nie sądzili, że nauki przyrodnicze mogą ich w ogóle zainteresować. Klucz, jaki znalazł autor, wydaje się genialny w swej prostocie: Bryson pisze nie o tym, CO wiemy, lecz raczej o tym, Skąd wiemy to, co wiemy. Skąd wiemy, co jest w środku Ziemi, czym jest czarna dziura lub gdzie 600 milionów lat temu były kontynenty? W jaki sposób ktokolwiek kiedykolwiek potrafił odkryć takie rzeczy? W swoich podróżach w czasie i przestrzeni Bryson spotyka i prezentuje nam gamę niezwykłych postaci - obraca się w towarzystwie zwykłych głupców, zdumiewających ekscentryków, obsesyjnych rywali, a także pasjonatów, takich jak patologicznie nieśmiały Henry Cavendish, który ujawnił wiele zagadek i dokonał ważnych odkryć, między innymi "zważył" Ziemię, lecz nie opublikował znacznej części swojego naukowego dorobku. Bill Bryson mówi o sobie, że nie jest entuzjastą podróżowania, ale nawet gdy siedzi bezpiecznie w gabinecie, nie potrafi opanować ciekawości wobec otaczającego go świata. Krótka historia prawie wszystkiego stanowi rezultat jego prób zrozumienia wszystkiego, co zdarzyło się od wielkiego wybuchu aż do powstania cywilizacji - jak doszliśmy stamtąd, gdzie byliśmy niczym, do tego, czym jesteśmy dzisiaj. Bill Bryson zabiera nas w fascynującą podróż, która otworzy nam oczy na świat, jakiego większość z nas nigdy nie widziała.
Data wydania: 2006-05-16
ISBN: 978-83-7298-888-1, 9788372988881
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Stron: 539
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Bill Bryson Bill Bryson
Urodzony 8 grudnia 1951 roku w USA (Des Moines)
Amerykański pisarz, autor książek podróżniczych, popularnonaukowych oraz dotyczących języka angielskiego. Jego rodzicami byli William, senior i Mary z d. McGuire. Przez dwa lata uczęszczał na Drake University w Des Moines. Od 1973 pracował w Wielkie...

Pozostałe książki:

Krótka historia prawie wszystkiego Zapiski z wielkiego kraju Ciało. Instrukcja dla użytkownika Śniadanie z kangurami. Australijskie przygody Ani tu, ani tam. Europa dla początkujących i średniozaawansowanych W domu. Krótka historia rzeczy codziennego użytku Zapiski z małej wyspy Piknik z niedźwiedziami Herbatka o piątej! Naprawdę krótka historia prawie wszystkiego Zaginiony kontynent A Walk in the Woods Down Under Travels in a Sunburned Country Krótka historia geniuszy Made in America
Wszystkie książki Bill Bryson

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Poniekąd wspaniała opowieść o nauce

WYBÓR REDAKCJI
20.04.2024

Kultowa w kręgach popularnonaukowych książka, która doczekała się świetnych ocen mnóstwa czytelników, to ciekawe wyzwanie do zbudowania własnej oceny. Nie chodzi silenie się na odróżnianie od innych. Cel mam zupełnie inny. „Krótka historia prawie wszystkiego” jest świetnie napisana, dynamicznie łączy różne opowieści, dostarcza formy i treści takie... Recenzja książki Krótka historia prawie wszystkiego

Skąd wiadomo,że ...

9.06.2020

Dla wszystkich , którzy pragnęli by rozpocząć przygodę z książką popularnonaukową. Nie ujmując nic humanistom, jest to książka o naukach przyrodniczych dla humanistów. Napisana naprawdę prostym i barwnym językiem, Przedstawia nam historię odkryć naukowych aż po dzisiejsze czasy. Stawia pytania „Jak i kto i skąd wiadomo..” Dal mnie geologia była za... Recenzja książki Krótka historia prawie wszystkiego

@jatymyoni@jatymyoni × 9

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@zooba
@zooba
2019-11-27
8 /10
Przeczytane Audiobooki Popularnonaukowe 2017

Tytuł mnie trochę zniechęcał - w sześciuset stronach zawrzeć historię świata do pojawienia się homo sapiens? Na pewno będzie po łebkach, lekko, ale niezbyt treściwie, ot, taka papka. I "Krótka historia..." czekała kilka lat na lekturę. Ostatecznie impulsem do zapoznania się z nią była dostępność tekstu w wykonaniu autora w serwisie audiobooków storytel.

Panie i Panowie, czapki z głów. W książce jest więcej niż się spodziewałam. Nie jest to jedynie zbiór podstawowych encyklopedycznych informacji o historii świata, a bardziej opis jak ludzie dowiadywali się tego wszystkiego co wiedzą teraz. Stąd zatrzęsienie nazwisk i mnóstwo opowieści o postępie nauki. To dla mnie najciekawszy aspekt tej pozycji - w zasadzie jest to pean na cześć ludzkiej ciekawości, dociekliwości, wnikliwości. Przepaść między tym, jak mało wiedziano o świecie kilkaset lat temu a teraz, jest nie do ogarnięcia umysłem. I z tej niewiedzy, siłą umysłów rzeszy ciekawskich jednostek, udało się wydobyć.

Stawiam tę książkę w równym rzędzie z "Potęgą rzeczywistości" Dawkinsa i "Astrofizyką dla ludzi, którzy się spieszą". To wyśmienite źródło informacji z dziedziny astronomii, fizyki, biologii, chemii, geologii i wreszcie historii ludzkości. Brawa dla autora!

× 2 | link |
@pebro
2023-06-01
8 /10
Przeczytane

Książka czytana na raty ze względu na swoją objętość i ogrom informacji. Wiedza podana w sposób bardzo przystępny, gdyby tak były lekcje prowadzone więcej dzieci by zapamiętały i chętniej chodziły do szkoły. Tym bardziej że w szkole uczymy się głównie wzorów, definicji a tu mamy podaną informację praktycznie bez tego. Można dowiedzieć się naprawdę wiele ciekawostek. Wiedza z wielu dziedzin m.in. historia, fizyka, astronomia, ale wszystko przeplata się ze sobą, tworząc jedną, zwięzłą całość.
Mimo że wiele wątków z naszej ludzkiej historii pozostało niewyjaśnionych, cieszę się, że poszerzyłem swoją wiedzę.

| link |
@ImChaos
2024-01-14
8 /10
Przeczytane Popularnonaukowe | Naukowe
@Leeloo
@Leeloo
2022-04-10
8 /10
Przeczytane
@janusz.szewczyk
2021-11-21
8 /10
Przeczytane 2013 Posiadam Spoza kręgu zainteresowania
KA
@ZenonMarian
2021-07-03
7 /10
Przeczytane Legimi Audio 2021
@MLB
2021-06-22
9 /10
Przeczytane Papier Popularnonaukowe/non-fiction/reportaż
@jatymyoni
2020-06-09
9 /10
Przeczytane Bardzo dobra książka L. amerykańska Popularnonaukowe
@temptershell
2020-05-31
8 /10
Przeczytane
@Carmel-by-the-Sea
2024-04-20
8 /10
Przeczytane Posiadam Historia_1 Nauki_przyrodnicze_ogólne_1
@Jagrys
2019-11-19
7 /10
Przeczytane Polecam Posiadam
@Qavtan
@Qavtan
2011-11-05
10 /10
MI
@Mipari
2011-12-13
10 /10
Przeczytane
@maneater
@maneater
2011-12-06
10 /10
Przeczytane
@wredna_suka
@wredna_suka
2008-12-30
8 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Krótka historia prawie wszystkiego. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl