Cnota egoizmu. Nowa koncepcja egoizmu

Ayn Rand
5.3 /10
Ocena 5.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Cnota egoizmu. Nowa koncepcja egoizmu
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5.3 /10
Ocena 5.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Cnota egoizmu to zebrane w esencjonalnej formie podstawowe zasady koncepcji filozoficznej nazwanej przez Ayn Rand obiektywizmem. Ich praktyczna realizacja została wcześniej zaprezentowana przez pisarkę w jej niezwykłych futurystycznych powieściach Atlas zbuntowany oraz Źródło. "W popularnym znaczeniu słowo »egoizm« jest synonimem »zła« - pisze autorka we wstępie - a przecież dokładne znaczenie i podręcznikowa definicja słowa »egoizm« brzmi: troska o własny interes. Pojęcie to nie zawiera oceny moralnej, nie mówi, czy troska o swój interes jest dobra czy zła, nie określa też, co stanowi rzeczywisty interes człowieka. Odpowiedź na te pytania należy do etyki". Skrajny egoizm głoszony przez Ayn Rand może czytelnika zaskoczyć, a nawet zaszokować. Człowiek - zdaniem Rand - powinien bez skrępowania dążyć do własnej przyjemności. Niekwestionowaną zasługą autorki było zwrócenie uwagi na indywidualizm, przywrócenie jednostce szacunku i godności. Prezentowane eseje są niezwykle radykalne, podobnie jak radykalna i bezkompromisowa była w swoich poglądach Ayn Rand. Zdaniem Rand, najbardziej nawet pożądany cel społeczny nie może być realizowany bez względu na środki, których trzeba użyć dla jego osiągnięcia. Podejmując działanie, nie można pozostawić w zasięgu wzroku jedynie pragnienia. Liczba osób obdarowanych przedmiotami pochodzącymi z kradzieży nie zmienia przecież jej natury. Trzeba więc brać pod uwagę moralną wartość i konsekwencje stosowanych metod. Co więcej, każde działanie z zakresu inżynierii społecznej przypomina mauzoleum - nie zawsze ze względu na kształt, ale zawsze ze względu na ogromne koszty realizacji. Jest to kolejny powód, by pozostawić samym ludziom troskę o ich własny byt. W propagowaniu tych poglądów Rand wykazywała bezkompromisową konsekwencję. Twierdziła, że nie może być żadnego paktu pomiędzy dobrem i złem. W czasach, gdy ekstremizm stał się synonimem zła, bez względu na treść sprawy, do której się odnosił, Rand wyróżniała się ekstremizmem w walce z etatyzmem i kolektywizmem, nie idąc na żadne w tym względzie ustępstwa.
Tytuł oryginalny: The Virtue of Selfishness
Data wydania: 2015-05-04
ISBN: 978-83-7785-570-6, 9788377855706
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Kategoria: Filozofia
Stron: 266

Autor

Ayn Rand Ayn Rand
Urodzona 2 lutego 1905 roku w Federacji Rosyjskiej (Sankt Petersburg)
Ayn Rand, urodzona jako Alissa Zinowiewna Rosenbaum (ur. 2 lutego 1905 w Sankt Petersburgu, zm. 6 marca 1982 w Nowym Jorku) - amerykańska pisarka i filozof pochodząca z rodziny rosyjskich Żydów, najbardziej znana dzięki swojej filozofii obiektywistyc...

Pozostałe książki:

Źródło Atlas zbuntowany Hymn Cnota egoizmu. Nowa koncepcja egoizmu Kapitalizm Nieznany ideał Powrót człowieka pierwotnego: rewolucja antyprzemysłowa
Wszystkie książki Ayn Rand

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Cnota egoizmu. Nowa koncepcja egoizmu aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Siostra_Kopciuszka
2020-07-07
5 /10
Przeczytane ☘️ Przeniesione z LC 📘 Jedynki

Jasno i wyraźnie , w postaci zbioru kilkunastu esejów , wyłożona teoria filozofii życia zwanej przez autorkę obiektywizmem . Teorie poparte trafnymi i przejrzystymi przykładami , więc czytało się nieźle . Co do opisu i '' oczerniających '' konotacji egoizmu , zgoda , altruizm i jego wyjaśnienie przez pisarkę też łyknęłam prawie jak przysłowiowy młody pelikan . Ale gromkie śpiewne peany gloryfikujące wręcz kapitalizm i Amerykę , jaki to ten ustrój demokratyczny , porządny i przyjazny obywatelom i jaką to strasznie wielką wolność daje wszystkim , trochę mnie rozśmieszył , a trochę wkurzył . Ale za to dodałam jedną gwiazdkę więcej za esej nr.11 pt. '' Budowniczowie pomników '' . Bardzo trafny , wypisz wymaluj prawie Polska :) .

× 3 | link |
@rimland
2021-12-19
3 /10
Pozostałe
@Vemona
2019-11-18
8 /10
Przeczytane Filozofia/ etyka/ mitologia/ religioznawstwo Prehistoria Pożyczone od kogoś / wypożyczone 2008 Proza obca

Cytaty z książki

O nie! Książka Cnota egoizmu. Nowa koncepcja egoizmu. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat