Córka czarownic

Córka czarownic
4.49
Ocena 4.49 na 5 możliwych
Na podstawie 94 ocen kanapowiczów
Córka Czarownic Arcydzieło o dojrzewaniu, pierwsza udana próba doścignięcia m...
Córka Czarownic Arcydzieło o dojrzewaniu, pierwsza udana próba doścignięcia mistrzów gatunku, takich jak Tolkien czy Le Guin — tak pisze krytyka o tej niezwykle poczytnej baśni fantasy o oryginalnej fabule i skomplikowanej dramaturgii. Tytułowa córka Czarownic to potomkini królewskiego rodu, przy...
Pełny opis
Data wydania: 2011
ISBN: 9788308046050
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Recenzje

Powieść przepełniona magią
Arcydzieło o dojrzewaniu, pierwsza udana próba doścignięcia mistrzów gatunku, takich jak Tolkien czy Le Guin —tak pisze krytyka o tej niezwykle poczytnej baśni fantasy o oryginalnej fabule i skomplikowanej dramaturgii. Tytułowa córka Czarownic to potomkini królewskiego rodu, przygotowywana od dzi...
Magia o polsku
"Córka czarownic" to kolejna książka Doroty Terakowskiej. Ostatnio czytałam wszystkie jej powieści "pod rząd" i każda kolejna była coraz lepsza. Mogę też od razu podkreślić, że ta, którą właśnie opisuję, jest prawdopodobnie najlepszą z pośród wszystkich, zaraz po "Poczwarce". Warto też wiedzieć, ...
Napisz swoją opinię

Opinie

@june84
@june84 2009-01-11
Przeczytane (2009-01-04)
Książka do której wracam, głównie skierowana do młodzieży, lecz jak dla mnie wiek nie ma tutaj żadnego znaczenia. Może dlatego, że pod warstwą ciekawej opowieści kryje się uniwersalna prawda, iż wychowanie bez miłości w pewien sposób "upośledza" dziecko. Terakowska w fenomenalny sposób daje do zrozumienia, iż nie wystarczy wyposażyć dziecko w wiedzę, gdyż to nie daje pełnego zrozumienia świata i ludzi. Ponad to autorka ujęła mnie tym, że wciągając czytelnika w baśniowy świat, nie bombarduje go go cukrowym słodkim obrazem cudownej i dobrej (aż po naiwność) królewny, której w walce z przeciwnościami pomaga cały sztab pulchnych i wszechmogących wróżek o małych skrzydełkach, których jedynym zmartwieniem jest to, czy królewna trafi na bal. Autorka burzy ów disnejowski stereotyp i przedstawia nam o wiele ciekawszy obraz czarownicy. Sam termin ma w sobie coś złowieszczego i niepokojącego, ale też fascynującego. Czarownice Terakowskiej to istoty mądre, dobre, zdolne do poświęceń, ale też dumne, trochę chłodne, potężne i majestatyczne. Dla mnie o wiele ciekawsze niż proste wróżki - matki chrzestne wymachujące różdżkami, z których sypie się tona srebrnego pyłu. To książka o poszukiwaniu własnej tożsamości, o dojrzewaniu, dochodzeniu do pewnych prawd, o walce z egoizmem i pychą. O drodze dziecka ku dojrzałości.
@Anusiekkk
@Anusiekkk 2009-05-23
Przeczytane (2009-05-23)
Jesteś dzieckiem o niewiadomym pochodzeniu, niewiadomym imieniu. Opiekuje się Tobą Czarownica, choć początkowo o tym nie wiesz. Po 7 latach życia przechodzisz pod skrzydła innej z 5 żyjących Sióstr... Twoje życie to jedna, wielka tajemnica.Genialna opowieść o dojrzewaniu, likwidowaniu słabości, dążeniu do celu. Losy mieszkańców Wielkiego Królestwa, którzy mają nadzieję i to ona daje siły do życia! Historia rodu Luilów i Urghów, wieszcza Pieśń Jedyna... Tą książkę trzeba przeczytać! Wciągająca, świetnie napisana. Polecam!
@tygrysek3
@tygrysek3 2010-02-15
Przeczytane (2007-07-28)
Miłe wrażenia po lekturze. Pomysł z kolejnymi etapami w życiu Luelle-cudny^^ Miejscami nieco nudna, dużo opowiadania i sztucznego języka (Urghowie-barbarzyńcy i mordercy mówią językiem inteligencji?), trochę długo ją czytałam (kilka dni, szkoła też ma w tym swój udział xdd). Oprócz tych kilku wad, jest świetna, cieszę się, że ja wypożyczyłam, a przede wszystkim przeczytałam. I kilka fantastycznych przemyśleń też się znalazło^^
@e_milka
@e_milka 2011-12-28
Przeczytane (2011-12-28)
Po co czytać, jak po tytule można przewidzieć akcję? Aby zostać zaskoczonym 25. rozdziałem ;) Nie wystarczą magiczne zdolności, wiedza, uroda itp. Potrzebna jest miłość.To proste przesłanie ubrane w słowa długiej baśni. Warto dać za prezent dziecku, które lubi fantastykę. :) Niestety, więcej niż trzy gwiazdki dać nie mogę, bo moje ulubione książki by się obraziły. ;)
@heroiczna
@heroiczna 2010-03-18
Przeczytane (2007-07-28)
Koleżanka mnie zmusiła do tej książki- w dosłownym znaczeniu zmusiła, ale mam ochotę jej podziękować. Spodobała mi się i to niemało. Czytałam w skupieniu, chociaż musze przyznać, że w niektórych momentach miałam dość, nudziło mnie to. Ale rozdział, dwa rozdziały później już akcja byla wciągająca. Ogólnie, polecam ją każdemu.
@Sempere
@Sempere 2011-12-15
Przeczytane (2011-12-15)
Świetna książka. Wracam do niej co roku. Nie nudziła mnie w żadnym momencie. Podoba mi się w niej sposób ukazania magii. Przedstawiona jest bardzo ciekawa historia, także nazywanie bohaterki Dzieckiem, Dziewczynką miało coś na celu przecież, więc nie zgodze się, że jest to banalne.
@Aiwlys
@Aiwlys 2009-04-24
Przeczytane (2009-04-24)
Czytałam na olimpiadę z języka polskiego i spodobało mi się. Wkurzało mnietylko zachowanie dziewczyny. Taka zadufana w sobie. No wprost irytujące.Ale wszystko skończyło się dobrze. Dobrze? A gdzie dalszy ciąg?! Ja chce coś, co będzie opowiadać o losach bohaterki już jako królowej.
@Theodozy
@Theodozy 2010-08-23
Przeczytane (2010-08-23)
Magia zawarta w tej książce przeniknęła przez kartki i pozwoliła mi zapomnieć o realnym świecie na całe dwa dni. Widziałam wszystkie przemierzane przez Luelle miejsca oczyma wyobraźni, słyszałam Pieśń, współczułam mieszkańcom królestwa. Dziękuję.
@Toria
@Toria 2013-06-20
Jak czytać Polskie książki to tylko autorstwa Terakowskiej! Książka genialna. Sam pomysł jest niebanalny. Miło patrzeć jak bohaterka z każdym rozdziałem zmienia się na lepsze. Brak uwag! Polecam. :)
IZ
@Izz 2010-04-27
Przeczytane (2007-07-28)
Według mnie wspaniała książka . Bardzo mnie zaciekawiła i wciągnęła . Czytałam ją już jakiś czas temu, a teraz sobie o niej przypomniałam . Muszę iść do biblioteki ;D Książkę polecam każdemu ;)
Autorzy
Dorota Terakowska
Polska pisarka i dziennikarka. Ukończyła socjologię na UJ. Przez wiele lat pracowała jako redaktor i publicysta w Gazecie Krakowskiej, Przekroju i Zeszytach Prasoznawczych; 1990 współzałożycielka i...
Inne książki:
Książka Władca Lewawu
Książka Władca Lewawu
Książka Samotność Bogów : baśń nie nowa i nie stara
Książka W krainie kota
Książka Lustro pana Grymsa
Współtworzący tą stronę
puchar
EN
@endel pierwsza opinia